wydarzenia kultura/sztuka/rozrywka

Ogólnopolski Wirtualny Chór Politechnik w setną rocznicę urodzin Jana Pawła II

13.05.2020 | Politechnika Gdańska

Dzięki inicjatywie prof. Mariusza Mroza, dyrygenta Chóru Akademickiego PG, przedstawiciele 14 chórów uczelni technicznych z całej Polski zaśpiewają kompozycję Julisza Łuciuka „O ziemio polska”. To pierwsza taka inicjatywa polskich politechnik, ponieważ kompozycja będzie przygotowana w oparciu o nagrania zdalne. Premiera w poniedziałek 18 maja – w dniu 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II.

 

Aktualnie trwają ostatnie prace nad realizacją nagrania. Reprezentanci poszczególnych zespołów, działających na uczelniach w Białymstoku, Gdańsku, Gliwicach, Kielcach, Koszalinie, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Opolu, Poznaniu, Rzeszowie, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu,  zostali wytypowani i przygotowani przez swoich dyrygentów i w domach nagrywają swoje partie głosowe.  

Projekt „Ogólnopolski Wirtualny Chór Politechnik” to inicjatywa prof. Mariusza Mroza, dyrygenta  Akademickiego Chóru PG. Ideą wydarzenia jest zjednoczenie artystyczne w trudnym okresie pandemii koronawirusa poprzez uczczenie urodzin Papieża Polaka, a także wymiana doświadczeń pomiędzy dyrygentami chórów politechnik w zakresie pracy z zespołami w sposób zdalny.

– Utwór, który zaproponowałem, jest wybrany nieprzypadkowo – tłumaczy prof. Mariusz Mróz. – Słowa kompozycji „O ziemio polska” zostały zaczerpnięte z powitalnego przemówienia wygłoszonego przez Papieża na lotnisku Okęcie, 8 czerwca 1987 roku.

Realizacją nagania audio-wideo, które 18 maja zostanie opublikowane na kanale Youtube Chóru Politechniki Gdańskiej, zajmuje się doktorant Katedry Systemów Multimedialnych PG, mgr inż. Bartłomiej Mróz.

***

Wirtualny Chór Politechnik to trzecia w czasie pandemii inicjatywa prof. Mroza i chóru Politechniki Gdańskiej. Ukazały się już dwa zdalne nagrania, przygotowane przez gdańskich chórzystów.

19 kwietnia odbyła się premiera utworu You Rise Me Up (ponad 5 000 wyświetleń), W kolejnym, opublikowanym 7 maja utworze Sicut Cervusartyści poszli o krok dalej, tworząc prawdziwie wirtualny chór w wirtualnej katedrze. Nagranie powstało w technologii 360°, co oznacza, że możemy słuchać i oglądać zarówno dźwięk jak i obraz w pełnej sferze. Publikacja ta w ciągu kilku dni zyskała ponad 5000 odtworzeń.

kontakt dla mediów
Politechnika Gdańska
Biuro Prasowe Politechniki Gdańskiej

biuro.prasowe@pg.edu.pl

tel: 58/347 29 99

informacje o firmie

więcej z kategorii wydarzenia