energetyka

Ekspert: Fotowoltaika będzie rosła, nawet w czasie spowolnienia gospodarczego

27.04.2020 | Stilo Energy

Każdy miesiąc przynosi więcej fotowoltaiki w systemie niż wszystkie inne technologie OZE razem wzięte, w dodatku zsumowane z 24 miesięcy. Dzieje się tak od grudnia - zauważa Mirosław Bieliński, prezes Stilo Energy, jednego z największych graczy na rynku fotowoltaiki w Polsce. Tylko w lutym tego roku moc zainstalowana elektrowni słonecznych w Polsce wzrosła w stosunku do stycznia o blisko 8 procent. Wygląda na to, że szykuje się kolejny rekordowy rok w polskiej fotowoltaice. Firmy jednak będą oczekiwały dalszego wsparcia państwa dla swych ekologicznych inwestycji.

Boom na instalacje fotowoltaiczne nie dziwi, jeśli wziąć pod uwagę zachęty dla inwestorów – od dotacji i pożyczek po leasing. Według danych Agencji Rynku Energii dziś energię ze słońca przechwytują instalacje o łącznej mocy ponad 1,76 GW.

Okres zwrotu inwestycji zależy od kosztu alternatywy – czyli zakupu energii z sieci energetycznej. Skraca się systematycznie, na  co wpływają i instrumenty pomocowe, i podwyżki cen energii elektrycznej dla biznesu wprowadzane w ostatnich latach przez koncerny energetyczne.

- Spadki cen hurtowych energii elektrycznej nie wynikają z obniżenia kosztów wytwarzania i dystrybucji energii, ale z ostrego hamowania gospodarki, a tym samym - spadku zużycia energii - zauważa Mirosław Bieliński, prezes Stilo Energy. - Gdy gospodarka “odbije”, ceny ruszą w górę. Paradoksalnie, szybkość wzrostu cen hurtowym będzie takim syntetycznym wskaźnikiem zdrowienia gospodarki po epidemii. Dobrze zatem, że pojawiają się nowe instrumenty wspierające inwestowanie w odnawialne źródła energii, także dla przedsiębiorców oraz spółdzielni mieszkaniowych czy wspólnot.

Premie, pożyczki, dotacje na fotowoltaikę

Mowa m.i.n o korzystnych dla przedsiębiorców zmianach w premii termomodernizacyjnej. Według Bank Gospodarstwa Krajowego w tym roku średnia wysokość tej premii sięgnie średnio około 77 tys. zł wobec 60 tys. w roku ubiegłym.

Programem, którym powinien zainteresować się przedsiębiorca, jest Energia Plus. W jego ramach można otrzymać prawie 4 miliony złotych wsparcia. Warto się pospieszyć, bo tylko w 2019 roku w Polacy zbudowali przydomowe instalacje o mocy niemal 800 MW. Jest to cztery razy więcej niż zakładano, więcej niż we wszystkich poprzednich latach liczonych łącznie i tyle, ile produkuje największa polskich wśród elektrowni wodnych, elektrownia szczytowo-pompowa w Żarnowcu.

Innym źródłem finansowania fotowoltaiki dla firm jest program PolSEFF2. Działa na zasadzie linii kredytowej dla małych i średnich przedsiębiorstw, których roczne obroty nie przekraczają 50 mln euro. Wsparcie w tym wypadku przyjmuje postać dopłat do kredytów na termomodernizację budynków. Instalacje fotowoltaiczne są zaliczane do działań z tego zakresu.

Przedsiębiorca prosumentem, czyli jak obniżyć latem rachunek za zimowy prąd

Przedsiębiorcy opłaca się także zostanie prosumentem czyli producentem energii i konsumentem - w jednym.  Prosumentem może być każdy przedsiębiorca, dla którego wytwarzanie energii nie stanowi przedmiotu przeważającej działalności gospodarczej, a energia elektryczna jest produkowana w mikroinstalacji o mocy do 50kW. Nadwyżki produkowanego prądu można „przechować” w zakładzie energetycznym, co oznacza po prostu skorzystanie z niej później, kiedy własna produkcja prądu nie nadąża za potrzebami (na przykład zimą). Część nadwyżki trzeba jednak zostawić zakładowi energetycznemu. Dużą zachętą jest za to dłuższy cykl rozliczeniowy za zużycie energii elektrycznej. Energię zgromadzoną w „magazynie" można odebrać nawet w ciągu 18 miesięcy. W świetle spowolnienia gospodarczego to bardzo ważna zmiana.

- Firmy szukają oszczędności w kryzysie - mówi Bieliński. - Przybierze to różne formy: od redukcji zatrudnienia, tam, gdzie przedsiębiorcy stracili rynek, poprzez ograniczenie części działalności, po inwestowanie, by w krótkiej perspektywie obniżyć koszty operacyjne. Taką inwestycją, przynoszącą korzyści jest dziś fotowoltaika. Bez wątpienia jednak firmy będą oczekiwały dalszych udogodnień i zmian. W końcu inwestując, wspierają osiągnięcie przez Polskę celów klimatycznych, które mimo epidemii nie ulegają zmianie - dodaje prezes Stilo Energy.

Mikrofalowniki montowane…. bezwirusowo

O ile firmy, nawet przy coraz szerszej ofercie zachęt i wsparcia mogą odsuwać decyzję o inwestycji, patrząc na to, co wydarzy się z gospodarką po epidemii, o tyle Bieliński nie ma wątpliwości co do wzrostu rynku inwestorów indywidualnych.

Stilo Energy, którego  instalacje są oparte na mikrofalownikach, gwarantuje klientom całkowite bezpieczeństwo. W odróżnieniu od innych technologii na rynku, ta minimalizuje potrzebę pracy w budynku odbiorcy. Zarówno panele, jak i mikrofalowniki montowane są  bezpośrednio na dachu.  Taka formuła  pozwala na realizację zawieranych obecnie kontraktów z zachowaniem zasad bezpieczeństwa epidemiologicznego.

- Pierwszy kwartał tego roku oceniam jako bardzo dobry - mówi Bieliński. - Kwiecień będzie słabszy niż marzec o ok. 30-40%. Sądzę, że powinniśmy się szykować na ożywienie latem. Obok korzyści, czynnikiem wzrostu okaże się ryzyko wzrostu cen za energię w przyszłym roku oraz nasze zupełnie naturalne dążenie do autonomii i świadomość własnego wpływu na klimat.
informacje o firmie

Stilo Energy

Lider w dziedzinie inteligentnych instalacji fotowoltaicznych, w pierwszej trójce polskich firm na rynku mikroinstalacji prosumenckich. Na polskich dachach co miesiąc przybywa kilkaset instalacji  ze znakiem Stilo. Obroty firmy w 2019 roku były ponad 9 razy wyższe niż w 2018 roku. Partner NFOiŚ w rządowym programie "Mój Prąd". 

Stilo Energy jest członkiem SunSpec Alliance - globalnego zrzeszenia dążącego do stworzenia powszechnych standardów technicznych dla elektrowni słonecznych i inteligentnych sieci rozproszonych.

www.stiloenergy.pl

informacje o firmie

Stilo Energy

Lider w dziedzinie inteligentnych instalacji fotowoltaicznych, w pierwszej trójce polskich firm na rynku mikroinstalacji prosumenckich. Na polskich dachach co miesiąc przybywa kilkaset instalacji  ze znakiem Stilo. Obroty firmy w 2019 roku były ponad 9 razy wyższe niż w 2018 roku. Partner NFOiŚ w rządowym programie "Mój Prąd". 

Stilo Energy jest członkiem SunSpec Alliance - globalnego zrzeszenia dążącego do stworzenia powszechnych standardów technicznych dla elektrowni słonecznych i inteligentnych sieci rozproszonych.

www.stiloenergy.pl