wydarzenia internet kultura/sztuka/rozrywka media/marketing/reklama nauka/edukacja/szkolenia
Spędź toruńską kulturalną majówkę on-line
Koncerty, pokazy taneczne, atrakcje dla najmłodszych oraz okazja do patriotycznej zadumy – toruńska Majówka co roku oferuje wiele wydarzeń, pośród których każdy może znaleźć coś dla siebie. Czy w tym roku będzie inaczej? W dniach 30 kwietnia – 3 maja 2020 roku warto będzie pozostać w domu, nie tylko przez wzgląd na obowiązujące zalecenia, ale także dzięki atrakcjom przygotowanym przez toruńskie instytucje kultury. Tegoroczna Majówka upłynie torunianom pod znakiem kulturalnych atrakcji dostępnych wyłącznie on-line!
W ramach wciąż obowiązujących zaleceń w zbliżający się weekend majowy warto będzie pozostać w domach. Toruńska Agenda Kulturalna wraz z innymi instytucjami kultury zachęcają w tym czasie do skorzystania z kulturalnej oferty on-line, przygotowanej specjalnie na tę okazję! W tym roku kulturalne koncerty, spotkania, warsztaty czy gry będą czekać na widzów w Internecie!
Konkurs podczas Święta Tańca, 30 kwietnia
Tegoroczne obchody Święta Tańca przyjmą zgoła inną, bo interaktywną i konkursową formę. Razem z toruńskimi szkołami tańca Toruńska Agenda Kulturalna, rozpoczynając od 30 kwietnia, przeprowadzi konkurs, w ramach którego uczestnicy, z zaproponowanej listy utworów wybiorą jedną piosenkę i przygotują do niej krótki układ taneczny. Nagranie z zaprezentowanym układem uczestnicy będą musieli przesłać na stronę wydarzenia na Facebooku. Na autorów najlepszych tanecznych pokazów czekają nagrody pieniężne! Więcej informacji już wkrótce na stronie Toruńskiej Agendy Kulturalnej.
Koncerty z kanapy. Muzyczne e-spotkania z artystami, 1–3 maja, g. 19:00
W dniach 1–3 maja 2020 roku na odwiedzających facebookowy profil miasta „Mój Toruń” i Toruńskiej Agendy Kulturalnej czekać będzie muzyczna gratka. Codziennie o godz. 19:00 melomani będą mieli możliwość internetowego spotkania się ze znanymi osobowościami scenicznymi. Za pośrednictwem specjalnych streamingów na portalu Facebook, każdego dnia jeden artysta wystąpi na żywo przed internetową publicznością. Ta formuła zapewni zarówno muzykom, jak i widzom świetny kontakt dzięki chatowi i komentarzom. Koncerty dofinansowane przez Stoart.
W kolejnych dniach wystąpią:
1 maja (piątek) – Szymon Pejski
Pochodzący z Łodzi wokalista i multiinstrumentalista, autor piosenek i tekstów, który muzyczne wykształcenie zdobył w londyńskiej Vocaltec Actontown. Brał udział w programie „Mam Talent”, gdzie występował z zespołem SteamLove, a także na koncercie Debiutów w Opolu 2017 roku.
2 maja (sobota) – Krzysztof Piasecki
satyryk, artysta kabaretowy, dziennikarz i prezenter telewizyjny, otrzymał nagrodę za debiut na Festiwalu Piosenki w Opolu w 1973. Członek warszawskiego kabaretu Pod Egidą. Na antenie telewizji przez wiele lat prowadził programy i rozrywkowe. Wraz z Krzysztofem Szczuckim tworzy duet Brylantowe Spinki, który w 1973 roku wygrał Festiwal Piosenki Studenckiej w Krakowie. Na scenie towarzyszył także innym formacjom, takim jak Wolna Grupa Bukowina czy kabarety Salon Niezależnych i Elita.
3 maja (niedziela) – Piotr Bukartyk
Autor i kompozytor piosenek, artysta kabaretowy, konferansjer, laureat wielu konkursów piosenki poetyckiej. Wykonawca poezji śpiewanej. Z zespołem Szałbydałci, a wcześniej Sekcja, wykonuje utwory w konwencji rockowej. Współpracował z kabaretem Pod Egidą. Szerokiej publiczności znany m.in. z audycji na antenie Programu III Polskiego Radia. Napisał przeszło 400 piosenek, niektóre z nich zostały okrzyknięte radiowymi hitami. Poza pisaniem utworów na potrzeby własnych koncertów i płyt, komponuje także dla innych artystów. Piosenki napisane przez niego wykonywały takie gwiazdy polskiej estrady, jak Varius Manx, Mietek Szcześniak czy Andrzej Krzywy (znany z formacji De Mono).
Patriotyczne obchody majowe w Internecie
Bardzo ważnym elementem toruńskiej Majówki, jak co roku są także oficjalne obchody świąt państwowych. W święta majowe Toruńska Orkiestra Symfoniczna zaproponuje specjalny, internetowy koncert utworów patriotycznych. Sobota będzie także doskonałą okazją do zaprezentowania swoich umiejętności plastycznych, zarówno przez dzieci jak i dorosłych – Dwór Artusa przygotuje internetowe warsztaty tworzenia kokard narodowych oraz innych biało-czerwonych gadżetów.
fot. Lukas Plewnia
W ramach 229. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja, w niedzielę o godz. 12:30 czeka nas specjalna transmisja mszy św. w intencji Ojczyzny celebrowanej przez Biskupa Toruńskiego Wiesława Śmigla. W dniach 1–3 maja torunianie będą mogli też posłuchać Patriotycznej listy muzycznej przygotowanej przez Dwór Artusa, odbyć lekcję z zakresu historii sztuki o obrazie „Konstytucja 3 Maja 1791 roku” Jana Matejki, a także zagrać w patriotyczną wersję gry Państwa-miasta w ramach Artusowych e-rozgrywek na platformie Zoom. Na grę obowiązują wcześniejsze zapisy na: www.artus.torun.pl
Internetowy konkurs wspierający toruńskich artystów
Trudna sytuacja, w której znaleźli się twórcy kultury, zaowocowała różnymi inicjatywami wsparcia. Przeprowadzony właśnie z inicjatywy Urzędu Miasta Torunia i Toruńskiej Agendy Kulturalnej specjalny konkurs na propozycje artystycznych aktywności internetowych zaprosił do udziału wszystkich toruńskich artystów z różnych obszarów kultury. Do 20 kwietnia na konkurs wpłynęło równo 92 zgłoszenia, w tym od muzyków, plastyków, performerów, animatorów, aktorów oraz twórców wydarzeń związanych z szeroko pojętą kulturą.
Zadaniem uczestników konkursu jest przedstawienie i zrealizowanie pomysłu na artystyczne działanie do przeprowadzenia w całości za pośrednictwem Internetu. Wśród zgłoszonych propozycji pojawiły się koncerty, działania teatralne, warsztatowe, filmowe, fotograficzne i wiele więcej.
W ramach kwietniowego konkursu wybranych zostanie 15 zgłoszeń, a każde z nich zostanie nagrodzone kwotą 2.000,00 zł ufundowaną przez Urząd Miasta Torunia. Projekty będą realizowane przez cały maj 2020 r. według harmonogramu ustalonego po wyłonieniu zwycięzców. Szczegółowe informacje dotyczące konkursu zostaną zamieszczone na stronie dedykowanej konkursowi oraz na stronie internetowej Toruńskiej Agendy Kulturalnej.
Moc atrakcji od instytucji kultury
W ramach toruńskiej kulturalnej Majówki instytucje kultury przygotują także wiele różnorodnych internetowych atrakcji dla rodzin. Specjalnie akcje dostępne w okresie 30 kwietnia – 3 maja, z pewnością umilą czas spędzony w rodzinnym gronie w domu.
Wizytę w teatrze, będzie można odbyć wirtualnie, dzięki transmisji dwóch spektakli Teatru Baj Pomorski – „Pręcik” oraz „Dziób w dziób”, a także warsztatów z tworzenia lalek oraz e-zajęć logopedycznych. Oprócz tego przewidziane są również wirtualne oprowadzanie po teatrze oraz prezentacje utworów literackich w ramach cyklu Dyrektor dzieciom.
Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” zaprosi natomiast na wirtualny spacer tematyczny, podczas którego uczestnicy będą mogli, w internetowej formie, poznać nieznane zakątki Torunia. Najmłodsi wezmą natomiast udział w e-warsztatach „Napar ze szczypty sztuki”, które pobudzą wyobraźnie i rozwiną kreatywność w plastycznych działaniach z naturą. Prawdziwą gratką dla pasjonatów sztuki współczesnej będzie oprowadzanie on-line po wystawie „Sztuczny ból. Współczesna sztuka Ukrainy”. Po pierwszej tak szerokiej ekspozycji współczesnych twórców ukraińskich oprowadzi widzów kurator wystawy, Krzysztof Białowicz.
Do poznawania wspominkowych materiałów, filmów i zdjęć zachęci widzów Centrum Kultury Zamek Krzyżacki. Zaprezentowane materiały zgromadzone zostały podczas Majówki Rycerskiej na zamku krzyżackim z lat 2010 – 2019, oraz podczas innych wydarzeń odbywających się na Zamku, takich jak prezentacje bractw, pokazów walk rycerskich, turniejów strzelania z łuku i kuszy, zabaw plebejskich czy jarmarków średniowiecznych. Dodatkowo materiały zostaną wzbogacone konkursem w formie krzyżówki.
Podczas Majówki Muzeum Okręgowe w Toruniu przygotuje różnorodną ofertę edukacyjnych filmów. Wśród nich zaciekawieni historią miasta będą mogli odbyć „Wirtualny spacer ulicami Torunia wczoraj i dziś”, posłuchać toruńskich legend, obejrzeć film z wystawy stałej w Muzeum Historii Torunia na temat flagi polskiej, a także poznać historie toruńskich artystów. Wśród różnych atrakcji, na najmłodszych czeka wiele aktywności – dzieci będą mogły w ramach specjalnych akcji namalować obraz inspirowany sztuką paleolityczną, a także stać się małym mistrzem garncarskim.
Patriotyczne konkursy
Warto również wspomnieć o wielu majówkowych konkursach, które czekają w tym czasie na mieszkańców miasta. Już 27 kwietnia będzie można wysyłać zgłoszenia na dwa z nich. W ramach pierwszego wyłoniony zostanie najpiękniej ozdobiony na biało-czerwono balkon lub okno. Podczas drugiego z nich wybrana zostanie najbardziej kreatywna, plastyczna interpretacja hasła „Mój Toruń biało-czerwony”. Więcej informacji wkrótce.
Zachęcamy do śledzenia stron tak.torun.pl, a także torun.pl, na których na bieżąco będą pojawiać się kolejne informacje o wydarzeniach. Warto także obserwować fanpage na Facebooku Mój Toruń, a także media społecznościowych Toruńskiej Agendy Kulturalnej: fanpage na Facebooku i konto na Instagramie.
Więcej informacji i pełny program wydarzeń już wkrótce na stronie: https://www.tak.torun.pl/majowka/
* * *
Koordynatorem Toruńskiej Majówki on-line są Miasto Toruń i Toruńska Agenda Kulturalna. Cykl Koncerty z Kanapy dofinansowane przez Stoart.
* * *
informacje o firmie
Toruńska Agenda Kulturalna
ul. Marii Konopnickiej 13/4 (III piętro), 87-100 Toruń
tel. +48 662 072 661 ⋅ http://www.tak.torun.pl/
informacje o firmie
Toruńska Agenda Kulturalna
ul. Marii Konopnickiej 13/4 (III piętro), 87-100 Toruń
tel. +48 662 072 661 ⋅ http://www.tak.torun.pl/