styl życia towary konsumpcyjne

Chodź, pomaluj swój świat… na zielono. Apetyczne przepisy na Międzynarodowy Dzień Szpinaku

24.03.2020 | Knorr

Świętować można z różnych okazji. Boże Narodzenie jednoznacznie kojarzy się z czerwonym barszczem i zupą grzybową, a Wielkanoc to świetny pretekst do zajadania się żurem i jajkami na tysiąc sposobów. Kalendarz jest jednak wypełniony wieloma innymi, smakowitymi datami. Wiedzieliście, że 26 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Szpinaku? Najwyższa pora dać temu liściastemu specjałowi zielone światło w kuchni!

Mało które warzywo wzbudza tak wiele kontrowersji. Dla niektórych było zmorą dzieciństwa. Jednocześnie zjawiskowe dania ze szpinakiem są chlubą niejednej renomowanej restauracji i przysmakiem uwielbianym przez kulinarnych koneserów, którzy szukają w kuchniach najlepszych smaków. Skąd te rozbieżności? Nieumiejętnie przygotowany szpinak może wydawać się mdły, a pod postacią bezkształtnej papki faktycznie nie prezentuje się zbyt kusząco. Wraz z szefem kuchni Knorr wykorzystajcie Międzynarodowy Dzień Szpinaku do zapoznania się ze szpinakowymi recepturami, których nie może zabraknąć w domowym jadłospisie.

Zielony powiew świeżości

Szpinakowi warto dać szansę. Między innymi z tego właśnie względu 26 marca został zarezerwowany specjalnie dla niego. Dla początkujących poleca się próbować świeżych, młodych liści szpinaku. Nie mają zbyt wyrazistego smaku, dzięki czemu fantastycznie komponują się z innymi składnikami. Jeśli nie możecie w pełni przekonać się do surowych liści, wrzućcie je do blendera i zamieńcie w wyśmienity koktajl z jabłkiem, bananem, pomarańczą, mandarynkami, selerem naciowym, awokado, ogórkiem, siemieniem lnianym… Dobrze smakuje z większością popularnych składników! Szpinak okaże się fenomenalną alternatywą dla sałaty jako podstawa warzywnych i warzywno-owocowych sałatek. Nadają się do podania jako dodatek do dania głównego lub jako samodzielna przystawka, przekąska, poczęstunek na przyjęcie. Jedyną obróbką, jakiej potrzebują młode liście, jest ich umycie i osuszenie, więc powinni nimi zainteresować się zabiegani kucharze. Z czym połączyć szpinak, by w pełni docenić jego walory i raz na zawsze zerwać z reputacją nieciekawego, niesmacznego produktu? Jego smak świetnie uzupełniają wyraziste sery pleśniowe, najlepiej z rodziny serów niebieskich. Feta prosto z Grecji także jest dla niego odpowiednim towarzystwem. Nie miejcie oporów przed połączeniem szpinaku z owocami. Stworzy bardzo wykwintne kompozycje z gruszkami, truskawkami i malinami. Orzechy włoskie ukoronują szpinakową sałatkę i dodadzą jej ciekawego, chrupiącego elementu. Nabraliście ochoty na skosztowanie warzywnej elegancji? Skorzystajcie z przepisu na polędwicę ze szpinakiem i sosem malinowym, który uświetni najbardziej uroczyste przyjęcie.

Polędwica ze szpinakiem i sosem malinowym

Czas przygotowania: 20 minut

Ilość osób: 6

Składniki:

  • 500 g młodych liści szpinaku
  • 300 g polędwiczki wieprzowej
  • 3 łyżki oliwy z oliwek
  • 2 łyżki musztardy Dijon
  • 1 łyżka miodu
  • 3 łyżki octu winnego czerwonego
  • 50 g mrożonych malin
  • 1 opakowanie Sosu sałatkowego Balsamicznego z malinami Knorr
  • 100 g marynowanych cebulek
  • 1 ząbek czosnku
  • 2 łyżki Przyprawy do wieprzowiny Knorr
  • 3 łyżki oleju roślinnego do smażenia
  • 2 kajzerki
  • 50 g suszonej żurawiny
  • 100 g sera koziego
  • 0,5 łyżki cukru

Sposób przygotowania:

  1. Przekrój na pół cebulki. Kajzerki pokrój w kostkę 1 cm. Liście szpinaku umyj oraz pokrusz kozi ser.
  2. Usuń z polędwicy błony, przerosty tłuszczu i żyłki. Następnie posyp mięso Przyprawą do wieprzowiny Knorr, podsmaż na oleju z każdej strony na patelni i wstaw do piekarnika nagrzanego do 180 stopni na 15 minut. Kawałki bułki skrop lekko oliwą z oliwek i włóż wraz z mięsem ponownie do piekarnika na około 10 minut, aż grzanki zrobią się rumiane. Mięso odstaw do schłodzenia. Po ostygnięciu pokrój polędwiczkę w cienkie plastry i porozkładaj na półmisku.
  3. Delikatnie skarmelizuj cukier na patelni pozostałej po przyrządzaniu mięsa. Wrzuć i podsmaż cebulki.
  4. Przygotuj mikser. Do kielicha wrzuć czosnek, musztardę, maliny oraz wlej ocet winny, miód i oliwę z oliwek. Wszystko zmiksuj i dopraw Sosem sałatkowym Balsamicznym z malinami Knorr.
  5. Na półmisku z kawałkami polędwiczki rozłóż liście szpinaku i posyp je cebulkami, kawałkami koziego sera, grzankami i suszoną żurawiną. Danie polej malinowym sosem. 

Inne wcielenie szpinaku

Szpinak to świetny materiał do zrobienia przekąsek na rozmaite okazje. Warto wziąć pod uwagę, że podstawą szpinakowych przepisów jest czosnek, który idealnie wzbogaca jego smak. Jeśli dodatkowo połączycie go z serem, możecie mieć pewność, że domownicy będą dopytywać o dokładki. Fantastycznie na talerzach prezentują się różnorodne roladki ze szpinakiem. W tej wersji nawet zwykła pierś z kurczaka zamieni się w potrawę bankietową. Zielony kolor szpinaku pięknie kontrastuje z mięsem łososia, więc i o tym zestawie pamiętajcie, gdy chcecie zabłysnąć w czasie świąt i uroczystości. Wszystkie składniki możecie umieścić w cieście francuskim lub filo. Ich przyrządzenie jest na tyle proste, że poradzą sobie z nim nawet początkujący szefowie kuchni. Daje to też możliwość manewrowania wielkością porcji. Przygotujecie albo jedną dużą potrawę, albo mniejsze kąski do zjedzenia na dwa gryzy. Absolutną klasyką wśród dań ze szpinakiem jest wytrawna tarta na kruchym spodzie. Warzywo świetnie wygląda i smakuje w risotto i daniach makaronowych. Cannelloni nadziewane szpinakiem, a może zielona wariacja na temat tradycyjnej lasagne? Trudno będzie doczekać się degustacji. Ze szpinaku przygotujecie też rodzaj gęstego dipu, idealnego do mięs i chrupiących przekąsek. Muffiny jadacie wyłącznie w porze deseru? Babeczki na słono ze szpinakiem będziecie chcieli widywać na swoich talerzach znacznie częściej. Jak widać, szpinakowych inspiracji jest mnóstwo. Jeśli nie możecie zdecydować się, który przepis wypróbować jako pierwszy, proponujemy wytrawne babeczki ze szpinakiem – pyszne i niebywale efektowne.

Wytrawne babeczki ze szpinakiem

Czas przygotowania: 45 minut

Ilość osób: 8

Składniki:

  • 100 g wędzonego łososia
  • 1 biała cebula
  • 200 ml śmietany 36%
  • 100 g szpinaku
  • 50 g tartego sera żółtego
  • 2 jajka
  • 1 opakowanie ciasta francuskiego
  • 20 ml oliwy z oliwek
  • 1 Bulionetka warzywna Knorr

Sposób przygotowania:

  1. Przygotuj foremki do pieczenia muffinek. Najlepiej, aby miały średnicę około 10 cm. Rozwałkuj ciasto francuskie na 2 mm grubości. Foremką powycinaj krążki z ciasta. Wyłóż wyciętymi kawałkami ciasta formy. Następnie ponakłuwaj widelcem każdą tartaletkę i zapiecz w piekarniku nagrzanym do 200 stopni przez około 5 minut.
  2. Pokrój w kostkę cebulę i łososia. Następnie podsmaż składniki w garnku na oliwie z oliwek. Do całości wrzuć szpinak i smaż wszystko przez chwilę.
  3. Bulionetkę warzywną Knorr oraz śmietanę wlej do łososia z cebulą i szpinakiem. Wszystko zagotuj.
  4. Poczekaj, aż farsz do muffinek ostygnie. Następnie dodaj jajka i starty ser. Wszystko starannie wymieszaj.
  5. Nałóż szpinakową masę do każdej tartaletki. Babeczki wstaw do piekarnika nagrzanego do 160 stopni na około 10-12 minut.

Szpinak na co dzień

Niech 26 marca stanie się dniem, który zapoczątkuje szpinakową tradycję w Waszych domach. Dostępny w wariancie świeżym i mrożonym, okaże się bardzo uniwersalnym elementem jadłospisu i zapasów spożywczych. Nie ma sensu czekać cały rok na sprawdzenie jego kulinarnych możliwości. Międzynarodowy Dzień Szpinaku stanowi zachętę, by korzystać z jego potencjału znacznie częściej. Pierogomaniacy zachwycą się zielonym farszem w swoim ulubionym przysmaku. W krokietach i naleśnikach prezentuje się tak samo dobrze. Możecie umieścić go na wierzchu domowych zapiekanek oraz pizzy. Pierwszorzędnie łączy się z daniami jajecznymi. Omlet ze szpinakiem będzie wyglądać dużo ciekawiej z zielonymi akcentami. Na jego obecności zyskają filety drobiowe oraz wieloskładnikowe dania jednogarnkowe – zwłaszcza te, które zazwyczaj przyrządzacie w piekarniku. Muszle makaronowe nadziewane szpinakiem w bardzo smakowity sposób urozmaicą codzienne obiady. W ramach przekąsek polecamy jajka i pieczarki faszerowane liściastym warzywem. Jest znakomitą podstawą wegetariańskich pasztetów i zup. Sprawdzi się jako składnik azjatyckich receptur, więc kulinarni podróżnicy na pokład! Specjalnie dla Was szef kuchni Knorr opracował recepturę na szpinak po azjatycku w sosie ostrygowym. Z okazji Międzynarodowego Dnia Szpinaku życzymy Wam wszystkiego zielonego!

Szpinak po azjatycku w sosie ostrygowym

Czas przygotowania: 30 minut

Ilość osób: 4

Składniki:

  • 400 g liści szpinaku
  • 3 łyżki sosu ostrygowego
  • 2 sztuki Przyprawy w Mini kostkach Smażona cebula Knorr
  • 200 g chińskiego makaronu jajecznego
  • 2 łyżki białego wina
  • 1 łyżeczka cukru
  • sok z jednej cytryny
  • 4 łyżki oleju

Sposób przygotowania:

  1. Oczyść szpinak, odetnij z liści ogonki i podsmaż na rozgrzanym oleju.
  2. Wlej do szpinaku sos ostrygowy i białe wino. Do całości wrzuć 2 sztuki Przyprawy w Mini kostkach Smażona cebula Knorr oraz cukier.
  3. Przygotuj makaron zgodnie z instrukcją producenta umieszczoną na opakowaniu. Odcedź makaron i podawaj razem ze szpinakiem. Potrawę skrop sokiem z cytryny.
kontakt dla mediów
Joanna Szałasz
specjalista public relations, Knorr
Joanna Szałasz

joanna.szalasz@knorr.pl

tel: +48 536 410 824

informacje o firmie

załączniki

kontakt dla mediów
Joanna Szałasz
specjalista public relations, Knorr
Joanna Szałasz

joanna.szalasz@knorr.pl

tel: +48 536 410 824

informacje o firmie