środowisko naturalne/ekologia rolnictwo
Do wygrania 45 000 złotych - Rolnik Roku Regionu Morza Bałtyckiego 2021
Ruszyła kolejna edycja konkursu na Rolnika Roku regionu Morza Bałtyckiego. Zwycięzca otrzyma nagrodę w wysokości 45 000 (10 000 Euro). WWF, już po raz dwunasty, przyzna nagrodę za stosowanie praktyk przyjaznych środowisku morskiemu, które ograniczają odpływ substancji biogennych (związków azotu i fosforu) z gospodarstw do wód.
Dlaczego musimy drastycznie zmniejszyć odpływ substancji biogennych do wód?
Zbyt duże ilości związków azotu i fosforu w wodzie tworzą idealne warunki do zakwitów glonów i sinic. Nadmierne zakwity przyczyniają się do powiększania się przydennych pustyń tlenowych, gdzie zamiera podwodne życie. Już ok. 17% Morza Bałtyckiego stanowią martwe strefy - całkowicie pozbawione tlenu, zaś ok. 28% strefy o obniżonej zawartości tlenu. Niestety ta liczba stale rośnie.
Jaki ma to związek z rolnictwem?
Za eutrofizację, czyli negatywne w skutkach przeżyźnienie wód, w znaczymy stopniu odpowiedzialne jest rolnictwo. Aż 50% wszystkich substancji biogennych, które trafiają do Morza, pochodzi z uprawy ziemi lub hodowli zwierząt. Na szczęście coraz więcej rolników jest gotowych zadać sobie dodatkowy trud, aby pomóc w ratowaniu Morza Bałtyckiego. Jak pokazuje konkurs na Rolnika Roku, wiele gospodarstw podejmuje aktywne działania w celu zniwelowania emisji substancji biogennych i zmierza w kierunku rolnictwa przyjaznego środowisku. Przyznając nagrodę Rolnika Roku, WWF pragnie zwrócić uwagę na to, jak ważna jest ich praca, wyróżnić i podziękować za wspólną walkę o zdrowy Bałtyk. Celem konkursu jest również inspirowanie rolników z całego zlewiska Morza Bałtyckiego do aktywnego angażowania się w zwalczanie eutrofizacji.
„Byliśmy bardzo zadowoleni, gdy zauważyliśmy, że samo stosowanie nawozów naturalnych wystarczyło, aby osiągnąć stabilne plony i poprawić żyzność gleby” – mówi Marta Żerańska – laureatka krajowego etapu konkursu w 2019 r.
„Decydujące znaczenie dla zrównoważonego rolnictwa ma pomoc państwa i organizacji, takich jak WWF, w jeszcze większym stopniu dotyczy to produkcji ekologicznej. Wsparcie jest kluczowe dla rolnictwa ekologicznego, szczególnie w takich działaniach jak: wapnowanie gleby, współfinansowanie zakupu nasion gatunków roślin, które są zapomniane lub rzadko uprawiane, budowa miejsc do przechowywania obornika, domowych oczyszczalni ścieków lub zbiorników na gnojowicę i instalacji do produkcji energii ze źródeł odnawialnych” – dodaje.
Kto może wziąć udział w konkursie?
Konkurs adresowany jest do rolników/rolniczek indywidualnych, gospodarstw rodzinnych, przedsiębiorstw rolnych, czerpiących dochód z produkcji konwencjonalnej lub ekologicznej (hodowli zwierząt i/lub uprawy roślin). Nominowani kandydaci muszą wykazać się podjęciem konkretnych działań mających na celu ograniczenie emisji substancji biogennych: związków azotu i/lub fosforu z ich gospodarstw. Za emisję substancji biogennych uważa się ich wyciek do wód, jak również emisję gazów, np. amoniaku pochodzącego z obornika.
Zwycięzcy I etapu, ogólnokrajowego, otrzymają nagrody w wysokości:
- 1000 euro (I miejsce),
- 500 euro (II miejsce),
- 300 euro (III miejsce).
Zwycięzca etapu międzynarodowego otrzyma nagrodę w wysokości 45 000 złotych (10 000 euro)!
Materiały do pobrania:
Laureaci konkursu 2019 i praktyki przyjazne środowisku morskiemu
Przyjmowanie zgłoszeń do konkursu jest już rozpoczęte. Prosimy o nadsyłanie formularzy do 11 maja 2021 r. Zgłoszenia należy nadsyłać na adres email: rolnikroku [at] wwf.pl lub pocztą tradycyjną na adres: Fundacja WWF Polska, ul. Usypiskowa 11, 02-386 Warszawa, z dopiskiem Rolnik Roku.
Zwycięzcę konkursu etapu krajowego poznamy wiosną 2021 r., etapu międzynarodowego jesienią.
Więcej informacji na stronie: https://zdrowybaltyk.pl/rolnik-roku-morza-baltyckiego
oraz na https://www.wwf.pl/rolnikroku
kontakt dla mediów
Agnieszka Veljković
aveljkovic@wwf.pl
tel: +48 691 690 601
Prasa
prasa@wwf.pl
informacje o firmie
kontakt dla mediów
Agnieszka Veljković
aveljkovic@wwf.pl
tel: +48 691 690 601
Prasa
prasa@wwf.pl