kultura/sztuka/rozrywka

Poznaliśmy laureatów Thorunium i Piernikowej Alei Gwiazd w 2020 roku!

1 stycznia 2020 roku w sali koncertowej CKK Jordanki odbyła się tradycyjna Prezydencka Gala Noworoczna. Podczas koncertu Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski wręczył medale Thorunium i ogłosił nominację do Piernikowej Alei Gwiazd 2020.

Podczas uroczystej gali publiczność mogla wysłuchać koncertu Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej pod batutą Macieja Koczura i zespołu Sopranissimo w składzie: Joanna Horodko, Agnieszka Adamczak, Agnieszka Sokolnicka. Koncert tradycyjnie był okazją do złożenie gościom najlepszych życzeń na rozpoczynający się 2020 rok.

Wszystkim przekazuję serdeczne życzenia noworoczne. Niech te pierwsze chwile trzeciej dekady XXI wieku przyniosą Państwu wyłącznie szczęście, pogodę serca i miłość w rodzinnych domach. Dobrze życzymy sobie, wszystkim torunianom oraz gościom naszego pięknego Toruniażyczył zgromadzonym Prezydent Michał Zaleski.

Podczas gali Prezydent Miasta Torunia oznajmił, kto w czerwcu 2020 roku odsłoni Katarzynkę ze swoim autografem w Piernikowej Alei Gwiazd. Do 34 dotychczasowych laureatów, za kilka miesięcy dołączą: Wojciech Sobieszak i prof. Andrzej Kossakowski.

Wojciech Sobieszak to prezes Cereal Partners Toruń-Pacific do 2019 roku. Dyrektorem Przedsiębiorstwa Przemysłu Ziemniaczanego (PPZ) w Toruniu został w 1987 roku. Kierował firmą w okresie prywatyzacji, podczas którego PPZ przekształciło się w Toruń-Pacific – dziś największego w naszej części Europy producenta płatków śniadaniowych. Od 1994 roku firma należy do koncernów Nestlé S.A. i General Mills, które powołały spółkę Cereal Partners Worldwide.  Od 2004 roku w ramach CPW Wojciech Sobieszak był również dyrektorem zarządzającym usytuowanej w Toruniu grupy Cereal Partners Central Europe. W mieście Mikołaja Kopernika jest także znany jako mecenas sportu i kultury,

Prof. Andrzej Kossakowski to wykładowca Instytutu Fizyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Urodzony w 1938 r. we Lwowie. Od początku swoją karierę związał z UMK w Toruniu, gdzie w latach 1955-60 studiował fizykę, w roku 1966 obronił pracę doktorską, w 1972 r. habilitację, a w 1979 r. otrzymał tytuł profesora nadzwyczajnego. Swoje wykłady prowadził na wielu uniwersytetach zagranicznych, m.in. w Stuttgarcie, Mediolanie, Austin w Teksasie, Essen, Leuven, Santiago de Chile, Neapolu i Tokio. Do naukowych osiągnięć prof. Kossakowskiego należą m.in. prace o teorii laserów czy cykl prac dot. kwantowego splątania. Jednym z głównych tematów jego badań jest też kwantowa teoria układów otwartych i to za zasługi na tym polu przyznana została mu w 2019 roku Nagroda Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w dziedzinie nauk matematyczno-fizycznych i inżynierskich. Jest to najważniejsze wyróżnienie naukowe w kraju, nazywane często „polskim noblem”.

Podczas gali wręczono także medale Thorunium – najwyższe odznaczenia, jakie może przyznać Prezydent Miasta Torunia. Tradycyjnie, medale wręczane w nowy rok trafiają do twórców i animatorów kultury.

Medal „Thorunium” nadaję Pani Katarzynie Kafce Jaworskiej — twórczyni i dyrektorowi Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Tofifest” w Toruniu, czyli jednej z największych polskich imprez filmowych. Jej siedemnastą już edycję zamykaliśmy z entuzjazmem pod koniec października także w sali na toruńskich Jordankach. Nasza toruńska Kafka promuje kino młode, ambitne i niekonwencjonalne. Medalem „Thorunium” wyróżniam również pana Zbigniewa Branacha – znakomitego toruńskiego dziennikarza, reportażystę i pisarza. Przed laty kierował działem reportażu tygodnika „Kultura”, ale znano go także w bardzo wielu polskich redakcjach. Jako reporter uczestniczył w strajkach sierpniowych „Solidarności” na Wybrzeżu. Okazał się mistrzem reportażu historycznego, śledczego i interwencyjnego, a także autorem kilkunastu istotnych książek o okresie PRL-u. Doceniono go w przeszło 40 konkursach dziennikarskich, nadając m.in. Laur Główny Turnieju Reporterów miesięcznika „Kontrasty” — wyjaśnił Prezydent wręczając zaszczytne wyróżnienia.

Laureaci nie kryli wzruszenia.

Bardzo miło mi, że spotykamy się na początku nowego roku, chociaż nie uważam tej daty za nowe otwarcie. Uważam, że powinniśmy kontynuować to, co robiły, być konsekwentni. Ta nagroda to dla mnie dodatkowa motywacja. Mam nadzieję, że przez kolejne 17 lat MFF Tofifest i inne wydarzenia, jakie organizuję, będą odbywać się w Toruniudziękowała Kafka Jaworska.

Zbigniew Branach od kilkudziesięciu lat związany jest z Toruniem. Jak podkreślił, pomimo wielu propozycji nigdy się z tego miasta nie wyprowadził.

Kilkanaście książek, które napisałem to chyba dużo. Zajmuję się literaturą faktu. Moje książki nie powstałyby bez towarzyszki mojego życie Ewy, która musi znosić moje dążenie do samotności i moją nadmierną ironięmówił znany i ceniony reportażysta.

Podczas gali nie zabrakło symbolicznego toastu za pomyślność w nadchodzącym roku.

fot. Adam Zakrzewski (Urząd Miasta Torunia)

  ***

Organizatorami cyklu wydarzeń świąteczno-noworocznych w Toruniu są Miasto Toruń i Toruńska Agenda Kulturalna. Wydarzenie finansowane ze środków Miasta Torunia.

Zmotoryzowanych uczestników wydarzeń informujemy o możliwości skorzystania z parkingu strzeżonego partnera Toruńskiej Agendy Kulturalnej — Polskiego Związku Motorowego — pod mostem drogowym im. Józefa Piłsudskiego, przy ulicy Bulwar Filadelfijski 11/15.

 

informacje o firmie

Toruńska Agenda Kulturalna
ul. Marii Konopnickiej 13/4 (III piętro), 87-100 Toruń
tel. +48 662 072 661 ⋅ http://www.tak.torun.pl/

informacje o firmie

Toruńska Agenda Kulturalna
ul. Marii Konopnickiej 13/4 (III piętro), 87-100 Toruń
tel. +48 662 072 661 ⋅ http://www.tak.torun.pl/