środowisko naturalne/ekologia nauka/edukacja/szkolenia

Posłuchaj o rysiu. Pierwszy podcast: „Naturalnie z WWF". Zaprasza Katarzyna Karpa-Świderek.

20.12.2019 | WWF Polska

Południowcy są bardziej rudzi i centkowani, ci z północy czasami w ogóle nie mają centek. Mowa oczywiście nie o nas, ludziach, ale o rysiach, które tak jak i my różnią się między sobą. To największe ciągle żyjące w Europie dzikie koty. Dziś tropimy je wspólnie w leśnych ostępach i opowiadamy o ich zwyczajach. 

Kto dostrzegł w je w lesie jest ogromnym szczęściarzem. Nie tylko dlatego, że rysi w Polsce północnej jest zaledwie około 40-stu, a w polskich Karpatach nieco ponad 100, ale też dlatego, że rysie są dyskretne, skryte i są … antrofobami. Mówiąc prościej, jak to koty, chodzą własnymi ścieżkami i unikają nas jak mogą. Nie ma się im co dziwić, kiedyś występowały w całej Polsce, wszędzie tam gdzie były niedostępne lasy, dzisiaj populacja bałtycka jest skrajnie zagrożona. Rysi w Polsce jest ich tak niewiele, a nadal są ludzie gotowi je zabijać  i choć są pod ochroną ciągle padają ofiarami kłusowników.

Największym zagrożeniem dla rysi, nie jest jednak człowiek ze strzelbą czy wnykami, ale człowiek w samochodzie. Potencjalnie każdy z nas. Rysie giną pod kołami aut, bo jadąc przez ich dom – las, nie zachowujemy ostrożności. Zdejmijcie nogę z gazu i posłuchajcie o rysiu jadąc do domu na te najbardziej rodzinne święta w roku. W podcaście usłyszycie głos rysia, może podczas świątecznych wedrówek po lesie, do których zachęcamy, uda się Wam usłyszeć go ponownie? A może uda sie Wam go zobaczyć? Jak zapewnia Stefan Jakimiuk, ekspert ds. dużych drapieżników, gość podcastu, każdy kto spotka rysia w naturze stanie się jego fanem! 

Dla pierwszych pięciu osób, które odpowiedzą na pytania: Na jaką odległość może skoczyć ryś i ile włosów mieści się na 1 cm ciała tego kota mamy wspaniałą nagrodę, album przyrodniczy wydawnictwa Rebis, który powstał na podstawie serialu „Our Planet” Netflixa i WWF. Odpowiedź znajdziecie w podcaście, wyślijcie ją na kkarpaswiderek@wwf.pl.

Napiszcie też o czym chcielibyście jeszcze posłuchać. W Nowym Roku spełniamy marzenia.

Podcast prowadzi Katarzyna Karpa-Świderek, rzeczniczka WWF Polska.

Nasz podcast znajdziecie na:

Spotify

http://bit.ly/SpotifyPodcastWWF

Apple podcast

http://bit.ly/ApplePodcastWWF

Google podcast

http://bit.ly/GooglePodcastWWF

Youtube

https://www.youtube.com/watch?v=WS5-oVPBTrE

kontakt dla mediów
Agnieszka Veljković
Rzeczniczka Prasowa, Fundacja WWF Polska
Agnieszka Veljković

aveljkovic@wwf.pl

tel: +48 691 690 601

Fundacja WWF Polska
Prasa

prasa@wwf.pl

informacje o firmie

załączniki

kontakt dla mediów
Agnieszka Veljković
Rzeczniczka Prasowa, Fundacja WWF Polska
Agnieszka Veljković

aveljkovic@wwf.pl

tel: +48 691 690 601

Fundacja WWF Polska
Prasa

prasa@wwf.pl

informacje o firmie