praca zdrowie transport

Zapobieganie chorobom układu ruchu w sektorze logistycznym: FM Logistic prezentuje Ergoskel

12.11.2019 | FM Logistic

Noszenie ergoszkieletu zmniejsza obciążenie mięśni pleców i mięśni kończyn górnych o 70%

 FM Logistic, operator logistyczny i dostawca usług kontraktowych, zaprezentował dzisiaj ergoszkielet Ergoskel, który został zaprojektowany tak, by ułatwić pracownikom magazynu podnoszenie paczek i ograniczyć obciążenie fizyczne.

Ergoskel został zaprojektowany i opatentowany przez FM Logistic i Uniwersytet Technologiczny w Compiègne (UTC) we Francji.

Jak podaje francuski zakład ubezpieczeń zdrowotnych (Assurance Maladie), 1 na 3 wypadki w miejscu pracy i 3 na 4 choroby układu ruchu we Francji są powiązane z wykonywaniem prac ręcznych w miejscu pracy.

Prace manualne w magazynach polegają na podnoszeniu, przenoszeniu i układaniu paczek oraz pojedynczych produktów przez cały dzień. Czynności te mogą stanowić potencjalne zagrożenie w miejscu pracy, jeśli od pracownika wymaga się wielokrotnego przenoszenia ciężarów lub ze względu na utrzymywanie niewłaściwej postawy.

Przed przygotowaniem specyfikacji projektu, FM Logistic i UTC wykorzystało technikę zapisywania danych ruchu (motion capture) w celu zarejestrowania sposobu poruszania się i postaw pracowników pobierających towar (odpowiedzialnych za kompletowanie zamówień w magazynach). Na 20 ochotnikach umieszczono czujniki ruchu i przyspieszeniomierze, które miały za zadanie mierzyć wpływ na ich ciała. Wyniki zostały uzupełnione o obrazy z 18 zsynchronizowanych kamer.

Ergoskel został zaprojektowany tak, by ułatwić pracę z paczkami o masie do 25 kg. Nosi się go jak plecak, może zostać dopasowany do wymiarów ciała i waży jedynie 2,8 kg. Urządzenie podobne do kamizelki składa się z ramy z elementami na wysokości górnej części ciała, dolnego odcinka kręgosłupa i górnej części ud oraz przewodów i uchwytów. Mechanizm wspomagania podnoszenia uruchamiany jest, kiedy pracownik chwyta paczkę od spodu. Założenie i dopasowanie ergoszkieletu Ergoskel zajmuje mniej niż 90 sekund, natomiast zdjęcie go zaledwie 30 sekund.

Aż 85 procent testerów potwierdziło, że byli w stanie utrzymać swobodę ruchów po założeniu ergoszkieletu. Pierwsze testy wykazały, że noszenie ergoszkieletu zmniejsza obciążenie mięśni pleców i mięśni kończyn górnych o 70%.

„Wierzymy, że to innowacyjne rozwiązanie stanie się kluczowe dla poprawy zdrowia, bezpieczeństwa i warunków pracy pracowników magazynowych, z których jedna trzecia to pracownicy pobierający towar” ‒ powiedział Yannick Buisson, dyrektor zarządzający FM Logistic na Francję i Europę Zachodnią. „Opracowany przez FM Logistic i UTC Ergoskel to krok milowy w dążeniu do zmniejszenia ryzyka chorób układu ruchu u pracowników, których w samej Francji zatrudniamy i trenujemy 700 rocznie. Jestem wdzięczny członkom zespołów, którzy uczestniczyli w badaniach poprzedzających wdrożenie”.

Po badaniach laboratoryjnych UTC, FM Logistic rozpoczyna fazę testową, podczas której 10 urządzeń Ergoskel będzie wykorzystywanych w pięciu francuskich magazynach: Crépy-en-Valois, Longueil-Sainte-Marie, Epaux-Bézu, Arras, i Fontenay-Trésigny. Urządzenie zostało przetestowane na próbie 25 pracowników w różnym wieku. Kolejnym krokiem jest dalsze usprawnienie urządzenia przed możliwością szerszego wdrożenia.

„Jak w przypadku każdej nowej technologii, akceptacja ze strony pracowników jest kluczowa. Ergoskel to poręczne i lekkie urządzenie, które pomaga zapobiegać chorobom układu ruchu podczas ręcznego przemieszczania towarów. Mamy nadzieję, że już wkrótce więcej pracowników będzie miało szansę z niego skorzystać” ‒ powiedział Khalil BEN MANSOUR, PhD, naukowiec z dziedziny biomechaniki w Laboratorium Biomechaniki i Bioinżynierii Uniwersytetu Technologicznego w Compiègne i Francuskiego Narodowego Ośrodka Badań Naukowych.

Ergoskel to jedno z kilku poprawiających ergonomię urządzeń, które zostały wprowadzone do użytku lub przetestowane w działalności FM Logistic. Należą do nich również inteligentne kurtki do monitorowania stanu zdrowia firm Mulliez-Flory & Altran oraz VIZO, czyli biomechaniczne urządzenie do zapobiegania bólom karku.

FM Logistic jest operatorem 30 platform logistycznych we Francji. W 2019 roku wszystkie francuskie lokalizacje firmy otrzymały certyfikat w dziedzinie zdrowia i bezpieczeństwa w pracy ISO 45001. To pierwszy taki certyfikat dla dostawcy usług logistycznych.

Ergoskel został po raz pierwszy zaprezentowany publicznie podczas konferencji prasowej w Paryżu we wtorek, 12 listopada.

kontakt dla mediów
Biuro Prasowe
FM Logistic
Biuro Prasowe

media@brandnewheaven.pl

informacje o firmie

O FM Logistic

Od momentu powstania we Francji w 1967 r. FM Logistic jest niezależną rodzinną firmą logistyczną o przychodach w wysokości 1,3 miliarda euro w roku podatkowym zakończonym w marcu 2019 r. Firma działa w 14 krajach Europy, Azji i Ameryki Łacińskiej (Brazylia) i zatrudnia ponad 27 200 pracowników.

FM Logistic inwestuje w innowacyjne rozwiązania logistyczne, transportowe i copackingowe w odpowiedzi na zmieniające się potrzeby konsumentów, rozwój handlu elektronicznego oraz dystrybucji wielokanałowej. Obsługuje zrównoważone portfolio międzynarodowych i lokalnych firm w branżach FMCG, handlu detalicznego, perfumeryjno-kosmetycznej, produkcji przemysłowej oraz opieki zdrowotnej.

Obserwuj FM Logistic na Twitterze @FMLogistic

załączniki

więcej z kategorii praca