kultura/sztuka/rozrywka

Święto kina w Toruniu! Rusza 27. edycja Energa Camerimage [ mat. wideo ]

09.11.2019 | Grupa ENERGA

Na to święto kina miłośnicy produkcji filmowych czekają z niecierpliwością każdego roku! W Toruniu startuje Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Energa Camerimage. To już 27. Edycja tego wydarzenia. Grupa Energa jest sponsorem tytularnym festiwalu.

Po 20 latach festiwal wrócił do miasta, gdzie narodził się pomysł jego organizacji. I do 16 listopada właśnie tu, w Toruniu, wrażeń i atrakcji na pewno nie zabraknie. Tydzień projekcji, warsztatów i spotkań z najsłynniejszymi twórcami światowego kina, pokazy nowych kinowych technologii, prezentacje nowoczesnego sprzętu – to zaplanowano podczas tegorocznej edycji święta X muzy.

- Wieloletnia praca twórców Energa Camerimage przynosi efekty. Ubiegłoroczna, 26. edycja została niedawno nagrodzona. Uhonorowano ją podczas 44. Edycji Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. To dla nas bardzo ważne, że wspierane przez Grupę Energa wydarzenie cieszy się uznaniem i międzynarodowym prestiżem – powiedział kierujący Grupą Energa prezes Grzegorz Ksepko. – Organizatorom życzymy kolejnych sukcesów, a wszystkim gościom niezapomnianych wrażeń.

- Nic by się nie udało, gdyby nie Energa. Nic byśmy nie mogli zobaczyć na naszym festiwalu i wystawach,  gdyby nie światło, a mamy je dzięki Enerdze – mówi Marek Żydowicz, pomysłodawca i organizator Festiwalu Energa Camerimage. – Energa daje też nam, jako Festiwalowi, niezbędne poczucie stabilizacji. Dzięki Enerdze Festiwal stał się najbardziej energetycznym wydarzeniem filmowym w kraju. Mamy tysiące telefonów od miłośników kina o możliwość uczestniczenia w Energa Camerimage, mamy akredytowanych ponad 4000 gości. Bardzo dziękuje zarządowi Energi SA za wspieranie festiwalu, polskiej kultury, za pomoc w budowaniu dobrego wizerunku Polski wśród gości zagranicznych. Dziękuję za pomoc w edukowaniu Polaków o tym, jak ważne jest bycie dumnym z tego co robimy i osiągamy.

Podczas Energa Camerimage doceniany zostaje przede wszystkim kunszt twórców filmowych obrazów. Na najlepszych czekają Złote Żaby, które przyznawane są w Konkursie Głównym, obu konkursach filmów dokumentalnych oraz jako nagrody specjalne za całokształt twórczości. W pozostałych kategoriach laureaci otrzymują dedykowane statuetki, a dla adeptów sztuki filmowej w konkursie etiud studenckich przygotowano Kijanki. Zwycięzców poznamy podczas Gali Zamknięcia Festiwalu, która odbędzie się 16 listopada.

W tym roku w Toruniu nie zabraknie znanych nazwisk. Ewa Dałkowska odbierze Nagrodę Camerimage dla Polskiej Aktorki. Reżyser Lech Majewski został wytypowany do Specjalnej Nagrody Camerimage dla Reżysera.  

Nie zabraknie też gości z zagranicy. Robert Richardson i Quentin Tarantino otrzymają Nagrodę dla Duetu Autor Zdjęć-Reżyser. Edward Norton odbierze nagrodę im. Krzysztofa Kieślowskiego. W Toruniu pojawi się także Richard Gere, do którego rąk trafi Specjalna Nagroda Energa Camerimage dla Aktora. W tym roku Specjalne Nagrody Camerimage za Całokształt Twórczości dla Aktora i Reżysera zostaną wręczone odpowiednio Danny’emu DeVito oraz Peterowi Greenaway’owi. Natomiast za całokształt twórczości nagrodę otrzyma wybitny operator filmowy John Bailey, który stworzył zdjęcia do m.in. do takich filmów jak Amerykański żigolak czy Dzień świstaka. Jan Roelfs z kolei odbierze wyróżnienie dla Scenografa ze Szczególną Wrażliwością Wizualną.

Więcej informacji o wydarzeniu: www.camerimage.pl.

 

 

 

 

kontakt dla mediów
Krzysztof Kopeć
Dyrektor Biura Prasowego Grupy Energa, Grupa ENERGA
Krzysztof Kopeć

biuroprasowe@energa.pl

informacje o firmie

Zawsze aktualne wiadomości na temat Grupy  Energa znajdziecie na naszym Twitterze a także na naszym Facebooku

Grupa Energa jest jedną z czterech największych grup energetycznych w Polsce, z wiodącą pozycją na polskim rynku pod względem udziału energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych w produkcji własnej. Podstawowa działalność Grupy obejmuje dystrybucję, wytwarzanie oraz obrót energią elektryczną. Dostarcza i sprzedaje prąd ponad 3 mln klientów, zarówno gospodarstwom domowym, jak i przedsiębiorcom.

Grupa Energa jest trzecim największym zintegrowanym operatorem systemu dystrybucyjnego (OSD) w Polsce pod względem wolumenu dostarczanej energii. Sieć dystrybucyjna składa się z linii energetycznych o łącznej długości 188 tys. km i obejmuje swoim zasięgiem obszar blisko 75 tys. km2, co stanowi ok. 24 proc. powierzchni kraju.

załączniki

więcej z kategorii kultura/sztuka/rozrywka