polityka

"Wprost" (41) Plan Kaczyńskiego. Co zamierza zrobić PiS w nowej kadencji?

Kraj

Plan Kaczyńskiego – nie dzieli się skóry na niedźwiedziu, ale prezes PiS ma już plan na nową kadencję. Wymiana kilku kluczowych ministrów, dokończenie zmian w sądach i tzw. repolonizacja mediów – prezes partii rządzącej ma całą listę założeń, które zamierza wcielić w życie, jeśli uda mi się wygrać najbliższe wybory. O politycznych planach na przyszłość pisze Joanna Miziołek.

Projekt Kidawa – próba ratowania kampanii nowa twarzą nie dała oczekiwanych skutków. Małgorzata Kidawa-Błońska miała być lekiem na wizerunkowe niepowodzenia Koalicji Obywatelskiej przed zbliżającymi się wyborami. Niestety – dało to efekt nieznaczny i krótkotrwały. Więcej na ten temat w artykule Elizy Olczyk.

Obiecanki dla kobiet, władza dla mężczyzn – partyjni stratedzy Lewicy zwrócili uwagę na program, który mówi bezpośrednio do kobiet i w którym ich problemy są niezwykle ważne. Z drugiej jednak strony żaden z liderów nie dał swoim kandydatkom możliwości startowania z dobrych miejsc na listach wyborczych. O sprawie pisze Katarzyna Skrzydłowska-Kalukin.

Ojciec chrzestny – zarzuty o przywłaszczenie, tajemnicza przeszłość i niedopowiedziana historia. Dzień przed śmiercią ojciec mówił, że gdyby wiedział, kim naprawdę był ten człowiek, nigdy nie zgodziłby się, by został moim ojcem chrzestnym – mówi Władysław Teofil Bartoszewski, syn prof. Władysława Bartoszewskiego. Kim był Andrzej Ciechanowiecki? Historię działacza emigracyjnego i filantropa opisuje Olga Wasilewska.

 

Społeczeństwo

Połykacze i neseser z koksem - Istnieje przemyt nielegalny i nielegalnie legalny, pod egidą instytucji państwowych. Tego drugiego jest znacznie więcej – mówi Artur Górski. W swojej nowej książce pisarz zdradza sekrety międzynarodowego handlu kokainą. Jak działa przemyt, komu trzeba zapłacić i kto przemyca narkotyki? Na te pytania dziennikarz odpowiedział w rozmowie z Agatą Jankowską.

Nie wyobrażam sobie pracy w klatce cenzury - My, artyści, musimy zadawać trudne pytania, dotykać elementów, które są niepoprawne i niepopularne, to nasz obowiązek – mówi Kasia Smutniak, aktorka. O kłamstwie, szczerości i intymności naszych myśli i uczuć, o romantyzmie kina i pracy aktorskiej opowiedziała w rozmowie z Pauliną Sochą-Jakubowską.

Pomnikoza – jak umocnić swoją rację i pamięć o swoich ideach? Wystarczy postawić pomnik. Kogoś lub czegoś. Wojna o pamięć toczy się na polskich ulicach i placach. Za amunicję służą w niej pomniki. Polem bitwy może się stać każdy skwer, każdy trawnik, każda wolna przestrzeń. Zmagania z „pomnikozą” opisuje Jan Śpiewak.

Biznes

Miliardy pod skóra – tatuaże to już dawno forma sztuki, której produkcją zajmują się wykwalifikowani twórcy, posiadający umiejętności nie tylko estetyczne, ale także wiedzę medyczną i doskonale znają się na swojej pracy. Obecnie tatuaże mają wszyscy - Policjanci, prokuratorzy, lekarze. Rynek tatuażu jest już wart kilka miliardów dolarów. Ale wkrótce lepiej będzie można zarobić na ich usuwaniu niż robieniu. Więcej na ten temat w artykule Marcin Habra.

 

Zagranica

Unijny wypas – pieniądze w Parlamencie Europejskim to zupełnie inny poziom zarobków. Szary obywatel nie do końca jest w stanie wyobrazić sobie takie pieniądze. Jednak dla wielu eurodeputowanych poselska pensja to drobne, a nie zarobek życia. W pierwszej dziesiątce najlepiej zarabiających poza Parlamentem Europejskim posłów jest dwóch Polaków. Temat opisuje Jakub Mielnik.

Nastoletnia prorokini - Greta Thunberg, 16-letnia Szwedka, chce, żebyśmy panikowali. W ciągu roku skupiła na sobie uwagę całego świata i stała się bohaterką globalnej kultury. Budzi podziw i nienawiść. Dla jednych jest wzorem do naśladowania, dla innych – najczęściej rządzących – jest „źle poinformowaną nastolatką”. Kim jest młoda działaczka i co chce przekazać światu? Na ten temat pisze Jan Śpiewak.

 

Nauka

Kiedy mózg umiera – przeszczep organów była trudnym – technicznie i etycznie – zadaniem dla transplantologów z początkowych lat tej nauki – 50. i początku 60. lat XX wieku. Obecnie to już codzienność współczesnej medycyny, ale pozostaje dręczące pytanie: gdzie przebiega granica śmierci, za którą człowiek może być dawcą organów do przeszczepów? Na to pytanie spróbuje odpowiedzieć Joshua D. Mezrich.

 

Kultura

Pracowałem w cieniu miesięcznic - Żyjemy w czasach, które odzierają nas z iluzji. A bez choćby odrobiny idealizmu nie da się zmieniać świata – mówi Jan Komasa, reżyser świetnego, poruszającego „Bożego Ciała”. Przyglądając się religijności w naszym kraju i doświadczając prowincji, można całkowicie zmienić swoje podejście do świata i zrewidować wiedzę o nim. O nowym filmie, społeczeństwie i wychodzeniu z patologii z twórcą filmowym rozmawiał Krzysztof Kwiatkowski.

Najnowsze wydanie tygodnika „Wprost” w poniedziałek 7 października trafi do kiosków i salonów prasowych na terenie całej Polski, a już w niedzielę od godziny 20:00 będzie dostępne w formie e-wydania.

kontakt dla mediów
PMPG POLSKIE MEDIA S.A.
Biuro prasowe

biuroprasowe@pmpg.pl

informacje o firmie

Bieżące informacje ze spółki spółki PMPG Polskie Media SA (GPW: PMPG) na www.pmpg.pl oraz na profilach w serwisach Twitter: https://twitter.com/PMPG_PL i Facebook: https://www.facebook.com/PMPG.SA.

 

załączniki

więcej z kategorii polityka