polityka środowisko naturalne/ekologia

Ruszył nawigator wyborczy WWF Polska

04.10.2019 | WWF Polska

Warszawa, 3 października 2019 r.

 

 

Ruszył nawigator wyborczy WWF Polska o środowisku. Niestety bez odpowiedzi PiS. Fundacja WWF Polska, we współpracy z MamPrawoWiedziec.pl, opublikowała nawigator wyborczy, dzięki któremu dowiemy się, która z partii startujących do Parlamentu ma najbliższe naszemu poglądy na ekologię. Kwestia klimatu jest obecnie dla Polaków drugą najważniejszą sprawą (64 proc.), zaraz po służbie zdrowia*. Nawigator powstał na podstawie odpowiedzi od większości komitetów wyborczych partii politycznych. Jedynym komitetem, który nie przesłał żadnej odpowiedzi jest KW PiS. Nawigator działa pod adresem ekopatrioci.pl/nawigator-wyborczy/

Świadomość społeczna, odnośnie zagrożeń, jakie niesie ze sobą nadciągająca katastrofa klimatyczna, jest coraz większa. Aż 87,3 proc Polaków jest przekonanych, że klimat w Polsce się zmienia, a 69,5 proc. z nas wskazuje, że są to zmiany na gorsze.* Dzięki temu, szeroko pojęte bezpieczeństwo ekologiczne stało się dla polityków ważną kwestią przed październikowymi wyborami do parlamentu. Aby wyborcom łatwo było poruszać się w gąszczu informacji zawartych w programach wyborczych poszczególnych ugrupowań, Fundacja WWF Polska we współpracy
z MamPrawoWiedziec.pl, stworzyła wygodne w użyciu narzędzie - wyborczy nawigator.

Pytania zawarte w nawigatorze zostały wysłane do wszystkich partii politycznych i komitetów wyborczych, które wystawiły swoje listy kandydatów do parlamentu w całym kraju. Odpowiedziała zdecydowana większość z nich, tj. Partia Zieloni, Nowoczesna, Platforma Obywatelska, KW Lewica, IPL, Kukiz15, PSL, KW Konfederacja Wolność i Niepodległość. Wśród wielkich nieobecnych jest Prawo i Sprawiedliwość. „Ignorowanie obywateli w tej kwestii to bardzo niepokojący sygnał, jeśli chodzi o przyszłość i bezpieczeństwo ekologiczne naszego kraju” – komentuje Katarzyna Karpa-Świderek, rzeczniczka prasowa WWF Polska. „Wyborcy muszą mieć możliwość oddania głosu świadomie, z pełną wiedzą na temat programu danej partii, zwłaszcza w tak ważnym społecznie temacie, jakim jest ochrona środowiska”.

Nawigator wyborczy Fundacji WWF działa bardzo prosto. Wyborcy proszeni są o wybranie odpowiedzi do 14 pytań w tematach: klimat, rolnictwo, ochrona lasów, rzek i dużych drapieżników oraz Bałtyk. Po wypełnieniu ankiety narzędzie pokazuje na skali procentowej, które ugrupowanie polityczne ma najbardziej zbliżone do naszego poglądy na temat ochrony środowiska. Można również zobaczyć i porównać odpowiedzi poszczególnych partii na konkretne pytania oraz przeczytać zamieszczone komentarze komitetów lub partii. 

"To jest ostatni moment na zawrócenie ze ścieżki klimatycznej katastrofy i utraty bioróżnorodności. Potrzebne są ambitne polityczne decyzje, które mogą jeszcze odwrócić obecny trend. Dlatego Fundacja WWF Polska we współpracy ze stowarzyszeniem ekologicznym EKO-UNIA zorganizowała na przełomie września i października blisko 40 debat przedwyborczych na terenie całego kraju, z politykami startującymi tej jesieni do parlamentu. Rozmawialiśmy z nimi o konkretnych rozwiązaniach, których implementacja pozwoli na bezpieczną przyszłość naszą i naszych dzieci. Padło wiele prośrodowiskowych deklaracji, które, mamy nadzieję, już wkrótce się urzeczywistnią. Tych, którzy nie mieli okazji spotkać się z politykami osobiście, serdecznie zapraszam do wypełnienia naszego wyborczego nawigatora, który ułatwi decyzję na kogo oddać głos w zbliżających się wyborach" - komentuje Mirosław Proppé, prezes WWF Polska.

Wyborczy nawigator Fundacji WWF Polska dostępny jest pod adresem: https://ekopatrioci.pl/nawigator-wyborczy/. Narzędzie powstało we współpracy z MamPrawoWiedziec.pl.

 

 

kontakt dla mediów
Katarzyna Karpa - Świderek
Rzecznik Prasowy, WWF Polska
Katarzyna Karpa - Świderek

kkarpaswiderek@wwf.pl

tel: 604 631 633

informacje o firmie

załączniki

więcej z kategorii polityka