kultura/sztuka/rozrywka

Zwycięzcy w konkursie Stulecie Polskiego Kryminału wyłonieni

Biuro Programu „Niepodległa” ogłosiło wyniki konkursu na opowiadanie kryminalne lub sensacyjne „Stulecie polskiego kryminału”, zorganizowanego we współpracy z polską Policją. Podczas Poznańskiego Festiwalu Kryminału Granda organizatorzy nagrodzili autorów 9 opowiadań. Dodatkowo wspólnie z Komendą Główną Policji, Szkołą Policji w Pile, Centralnym Laboratorium Kryminalistycznym Policji i Maszyną do Pisania przyznano wyróżnienia specjalne. Ostatecznie do zbioru opowiadań pokonkursowych trafi 14 opowiadań konkursowych i 3 opowiadania przygotowane przez jurorów - Roberta Małeckiego, Ryszarda Ćwirleja i Wojciecha Chmielarza. Książka zostanie wydana w pierwszej połowie przyszłego roku przez wydawnictwo Czwarta Strona.

Akcja zorganizowana z okazji stulecia powołania Policji Państwowej cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Na konkurs, ogłoszony w połowie lutego br., spłynęło blisko 400 prac, a do konkursu zakwalifikowało się ponad 370. Okazało się, że opowiadania konkursowe przygotowali zarówno doświadczeni pisarze, jak i debiutanci.

Jury w składzie Robert Małecki, Ryszard Ćwirlej, Wojciech Chmielarz, podinsp. Leszek Koźmiński ze Szkoły Policji w Pile, Adrian Tomczyk z wydawnictwa Czwarta Strona, Izabela Pajdała z Komendy Głównej Policji oraz Anna Bińkowska z Biura Programu „Niepodległa” wybrało „złotą dziewiątkę” – po trzy najlepsze opowiadania w każdej z trzech konkursowych kategorii. Ze względu na wysoki poziom prac, przyznano również wyróżnienia w każdej z kategorii.

Kategoria „Kryminał sto lat temu”

 • I miejsce – Ewa Spławska „Świadectwo moralności”
 • II miejsce – Marcel Woźniak „Granatowa cisza”
 • III miejsce – Grzegorz Skorupski „Gra o rewolucję”
 • Wyróżnienie – Margota Kott „O mały włos”

Kategoria „Kryminał dzisiaj”

 • I miejsce – Sebastian Imielski „Przebudzenie”
 • II miejsce – Katarzyna Skręt „Tyś Jedność, jam Pełnia”
 • III miejsce – Magdalena Lewandowska-Rosa „Teczka”
 • Wyróżnienie – Stefan Weisbrodt „Zasłona”

Kategoria „Kryminał za sto lat”

 • I miejsce – Łukasz Szuster „Kwantowy Smok”
 • II miejsce – Rafał Pawlak „To o Was”
 • III miejsce – Maciej Koncman „Punkt odcięcia”
 • Wyróżnienie – Rafał Lewandowski „Śmietnik”

Nagrody zostały wręczone przez m.in. przez insp. Iwonę Klonowską (dyrektor Biura Komunikacji Społecznej KGP), jurorów konkursu, Roberta Małeckiego i Leszka Koźmińskiego, oraz Mirosława Haniszewskiego, którzy chwilę wcześniej na tej samej scenie poznańskiego Domu Studenckiego „Hanka” rozmawiali o realiach pracy policjanta w literaturze i filmie.

Obok nagród regulaminowych, przyznano również nagrody specjalne. Dyrektor Biura Programu „Niepodległa”, Jan Edmund Kowalski, uhonorował autorkę pracy, która w szczególny sposób wpisuje się w idee Programu Wieloletniego „Niepodległa”, pokazuje odbudowę Polski po 1918 roku oraz która cechuje się szczególnym rodzajem retro-uroku. Nagrodę Dyrektora Biura Programu „Niepodległa” otrzymała Joanna Jędrusik i jej opowiadanie „Między cmentarzem a brzegiem pucharu”.

Wyróżnienie Komendanta Głównego Policji, gen. Insp. Jarosława Szymczyka, w uznaniu pracy włożonej w przedstawienie zawodu policjanta (i policjantki!) w okresie międzywojennym, przyznano Marcelowi Woźniakowi za opowiadanie „Granatowa cisza”.

Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji postanowiło z kolei uhonorować aż trzy opowiadania z kategorii „Kryminał za sto lat”. Pamiątkowe plakiety oraz vouchery na indywidualną wizytę w CLKP, podczas której zapoznają się z pracą policyjnych techników otrzymali: Łukasz Szuster za opowiadanie „Kwantowy smok”, Łukasz Konwerski za opowiadanie „Ćwierć” oraz Monika Zakrzewska za opowiadanie „Gdy wkrada się błąd”.

Nagrody w imieniu Komendanta Głównego Policji oraz dyrektora Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji wręczyła inspektor dr hab. Iwona Klonowska.

Specjalne wyróżnienie od Szkoły Policji w Pile otrzymała też Magdalena Lewandowska-Rosa za opowiadanie „Teczka”. Zarówno zdobywczyni wyróżnienia SPP, jak i laureaci pierwszych miejsc w każdej kategorii, otrzymają specjalne zaproszenia do Piły na wyjątkowe szkolenie pod okiem pilskich specjalistów kryminalistyki.

Również Maszyna do Pisania postanowiła wyłonić dodatkowego laureata i wyróżniła Joannę Kłosińską za opowiadanie „Stópki Chrystusa”.

Nagrodzonym serdecznie gratulujemy, a wszystkim uczestnikom pięknie dziękujemy za udział w konkursie!

Zwycięskie opowiadania razem z opowiadaniami pisanymi specjalnie na tę okazję przez jurorów, zostaną wydane w antologii pokonkursowej. Publikacja ukaże się nakładem Czwartej Strony na wiosnę przyszłego roku, a zyski z jej sprzedaży zostaną przeznaczone na rzecz Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach.

Partnerem konkursu jest Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji, które w tym roku świętuje sto lat polskiej policyjnej kryminalistyki, wydawnictwo Czwarta Strona, Szkoła Policji w Pile kształcąca policjantów służby kryminalnej, „Maszyna do Pisania” – najlepsza szkoła pisania, Poznański Festiwal Kryminału GRANDA oraz portal „Kryminalna Piła”.

Partnerem medialnym konkursu jest „Portal Kryminalny”, a „Czytam, bo lubię” sprawuje nad konkursem patronat medialny.

kontakt dla mediów
Rzecznik Prasowy Biura Programu "Niepodległa", Biuro Programu Niepodległa
Kamil Wnuk

kwnuk@niepodlegla.gov.pl

tel: +48 22 18 22 610

informacje o firmie

więcej z kategorii kultura/sztuka/rozrywka