11. Bella Skyway Festival: Wielkie mappingi podczas festiwalu
20 świetlnych instalacji i niezwykłych projekcji, artyści z całego świata, kilkanaście wydarzeń towarzyszących i ponad 400 000 odbiorców, którzy ponownie odwiedzą gotycki Toruń — tak zapowiada się 11. edycja Bella Skyway Festival, która odbędzie się w dniach 20–25 sierpnia 2019 roku.
Wielkie otwarcie tegorocznej edycji odbędzie się dzisiaj, we wtorek, 20 sierpnia 2019 r. o godzinie 20.30 przy bramie wejściowej do instalacji „Chinatown” (ul. Gregorkiewicza). W tym roku widzowie odwiedzą jednak nie tylko świetlną chińską dzielnicę. Zachwycą się również projekcją w namiocie sferycznym, zobaczą pierwszy w historii festiwalu mapping na autobusie czy niebywałą iluminację mostu! Tegorocznym motywem jest „Różnorodność miejsca” — idea zainspirowana pięćdziesiątą rocznicą lądowania człowieka na Księżycu mierzyć będzie się z nieustannym pragnieniem człowieka do poznawania tego co nowe, doświadczania tego, co na pozór nieosiągalne.
Uwaga: wejście do instalacji od strony ul. Wały gen. Sikorskiego i ul. Przy Kaszowniku!
* * *
Wielkie mappingi podczas festiwalu
Podczas tegorocznej edycji aż 9 punktów programu to zachwycające mappingi, bądź instalacje wzbogaconeo animowane projekcje. Wśród nich znajdują się między innymi “Sequence” zdobiąca budynek Urzędu Marszałkowskiego oraz gra w “Sąd Ostateczny” dostępna na murach Collegium Maximum.
„Sequence” to audio-wizualna instalacja przygotowana przez Steve’a Nasha w rytm przewodniej myśli: „Kiedy muzyka osiąga najszlachetniejszą moc, staje się kształtem w przestrzeni”. Całość wykonana jest przy użyciu oprogramowania Notch, pozwalającego na tworzenie wizualizacji w czasie rzeczywistym. Widzowie będą mogli podziwiać spektakl odbywający się na ścianach Urzędu Marszałkowskiego. Partnerem głównym festiwalu i mecenasem mappingu jest Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Kolejna wideo-instalacja została przygotowana przez Alexandra Reichsteina, dzięki któremu Fosa Zamkowa przemieniła się w rezerwat przyrody wypełniony rzadkimi zwierzętami i ptakami. W trakcie trwania pokazu “Last Parade” wzdłuż toruńskich murów zamkowych przejdą cienie zagrożonych i narażonych na wyginięcie gatunków.
Autorowi łącznie 38 sztuk teatralnych, 154 sonetów oraz wielu utworów innych gatunków została poświęcona instalacja przygotowana przez Teatr Baj Pomorski w Toruniu. Mapping 3D pt. “Szekspir. Projekcje” zagościł na festiwalu w związku z budową drugiej w Polsce sceny szekspirowskiej powstającej w Toruniu. Sponsorem instalacji jest Trops.
Festiwalowicze mogą stać się współautorami instalacji “Sąd Ostateczny”. Interaktywny mapping na fasadzie budynku Collegium Maximum oparty został o mechanikę klasycznych gier wideo. Do graczy należy wybór po której stronie staną — czy przejmą kontrolę nad uzbrojonym w miecz aniołem, czy nad rozgrzanym do czerwoności diabłem.
Kolejną projekcję, której sponsorem jest dystrybutor marki Mionetto, zrealizowało 15 osób — studentów z Zakładu Plastyki Intermedialnej WSP UMK. Animacje wchodzące w skład proejkcji “Retush” są autorskimi wypowiedziami w większości skupiającymi się na „zabawie” formą plastyczną. Nie brakuje jednak bardziej zaangażowanych czy też lekko krytycznych akcentów, które wnikliwe oko odbiorcy z pewnością wyłapie. Przestrzenią dla młodych artystów stał się Pałac Dambskich zlokalizowany przy ulicy Żeglarskiej. Sponsorem instalacji jest PGE Toruń S.A.
„Symbioza” to instalacja, na której za pomocą obrazów wielkoformatowych wyświetlanych na budynku oraz autobusie, widzowie zobaczą symbiozę pomiędzy naturą a człowiekiem. Założeniem tej projekcji jest pokazanie rozwoju komunikacji miejskiej jako integralnego elementu funkcjonowania miasta oraz jak wspaniała i piękna jest koegzystencja rodzaju ludzkiego ze światem oraz w jakim kierunku może ona zmierzać.
Projekcja zrealizowana dzięki działaniom promocyjnym projektu „Poprawa funkcjonowania komunikacji miejskiej w Toruniu – BiT-City II” współfinansowanego ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.
Podróż po czterech strefach tematycznych toruńskiego “Chinatown”rozpoczyna przejście przez bramę wzbogaconą o projekcję 3D z orientalnymi motywami. Parominutowa wizualizacja w połączeniu z muzyką wita gości festiwalu i już na wejściu ukazuje w pełni uroki kultury azjatyckiej. Przez sześć dni trwania festiwalu ulica Gregorkiewicza zamieni się w rozświetlone lampionami ulice chińskiego miasteczka.Sponsorem instalacji jest marka Bella i TZMO SA.
Na ostudzenie festiwalowych emocji dorosłej publiczności przygotowano “Świetlny Spektakl Specjala”, który już po raz trzeci gości w Toruniu. Skwer Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej został wzbogacony o specjalny ekran, na którym dzięki nowoczesnym technikom filmowym oraz dynamicznej animacji 3D prezentowana jest historia unikalnej symboliki Pomorza, Kujaw, Warmii i Mazur. Uwaga! Projekcja przeznaczona dla widzów pełnoletnich. Sponsorem instalacji jest marka Specjal.
Wszystkie instalacje będą dostępne dla zwiedzających w dniach 20-25 sierpnia, w godzinach 20.30-24.00.
Oprócz stałych projekcji dla zwiedzających przygotowano także multimedialne widowisko Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy „Czy jesteśmy tu sami?”. Dzięki przygotowanemu pokazowi uczestnicy mają wyjątkową okazję zobaczyć, na największym ekranie w Toruniu (blisko 800 m kw. frontowej elewacji budynku), filmową opowieść o naszym Układzie Słonecznym. Pokazy odbędą się wyłącznie 22 sierpnia 2019 r. (czwartek) o godz. 21:30, 22:00 i 22:30. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Na pokazy multimedialne zaprasza dystrybutor marki Mionetto.
* * *
Organizatorami Bella Skyway Festival są Miasto Toruń i Toruńska Agenda Kulturalna.
Sponsorem tytularnym wydarzenia jest TZMO S.A. i Marka Bella.
Partnerem głównym festiwalu jest Województwo Kujawsko-Pomorskie.
Sponsorami festiwalu są Bank Millennium, PGE Toruń, Color SC, Mionetto, Specjal, Trops oraz ATT Audiotechnika. Wydarzenie współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014–2020.
informacje o firmie
Toruńska Agenda Kulturalna
ul. Marii Konopnickiej 13/4 (III piętro), 87-100 Toruń
tel. +48 662 072 661 ⋅ http://www.tak.torun.pl/
informacje o firmie
Toruńska Agenda Kulturalna
ul. Marii Konopnickiej 13/4 (III piętro), 87-100 Toruń
tel. +48 662 072 661 ⋅ http://www.tak.torun.pl/