rolnictwo nauka/edukacja/szkolenia

Czas zbiorów - drewniana skrzynia na owoce i warzywa

12.08.2019 | Drewnochron

Lato to czas, kiedy drzewa i krzewy zaczynają uginać się pod ciężarem dojrzewających owoców i warzyw. W czasie zbiorów w przydomowym ogródku czy sadzie świetnie sprawdzi się drewniana skrzynia, którą w prosty sposób można stworzyć samodzielnie.

Wspólne majsterkowanie i późniejsze zbieranie owoców oraz warzyw to świetna zabawa dla całej rodziny. Przede wszystkim jednak to także możliwość przekazania wiedzy młodym pokoleniom. Oprócz tego, budowa skrzyni to świetny sposób na recykling i powtórne wykorzystanie materiałów, które znajdują się w ogrodzie.

Krok 1: Zbierz potrzebne narzędzia i materiały

Do wybudowania prostej drewnianej skrzyni będą potrzebne:

  • 3 Drewniane palety
  • Wkręty do drewna
  • Wkrętarka
  • Piła ręczna lub mechaniczna
  • Ręczna szlifierka lub papier ścierny (o średniej ziarnistości)
  • Miarka
  • Kątownik
  • Ołówek
  • Rękawice ochronne

Wielkość skrzyni zależy od zapotrzebowania i wielkości zbiorów, które będą w niej składowane, dlatego też warto dostosować wymiary do własnych potrzeb. W przypadku skrzyni na jabłka możemy wypróbować konfigurację 60x40x25 cm. Zbierając śliwki, być może wystarczająca okaże się skrzyneczka np. 50x40x30 cm. Wystarczy zmierzyć palety i dociąć je zgodnie z własnym projektem.

Krok 2: Przygotuj powierzchnię

Przed rozpoczęciem prac upewnij się, że palety są suche. Za pomocą piły ręcznej lub mechanicznej odetnij płozy w paletach tak, aby pozostały same blaty, które stworzą ściany skrzyni. Pozbądź się wystających gwoździ, a następnie oczyść dokładnie drewno i wyszlifuj na gładko papierem ściernym. Jak każde drewno, wyszlifowane części palet również należy zabezpieczyć preparatem gruntującym oraz produktem z kolorem. Z racji swojego przeznaczenia, wnętrze skrzyni powinno pozostać nienaruszone, tak aby żaden owoc lub warzywo nie miało bezpośredniego kontaktu z preparatem ochronnym.

Krok 3: Zabezpiecz drewniane elementy

Skrzynię warto zabezpieczyć jednak od zewnątrz, używając jak najbardziej naturalnych produktów. Bezbarwnym i ekologicznym podkładem zabezpieczającym surowe drewno jest Pokost Lniany marki Drewnochron, stworzony na bazie oleju lnianego. Silnie wnika w strukturę drewna, chroniąc je przed wilgocią i czynnikami atmosferycznymi. Zewnętrzną warstwę ochronną może być również Olej do drewna. Wzmocni strukturę drewna i zapewni ochronę przed promieniowaniem UV.

Krok 4: Złóż skrzynię

Jeśli zależy nam na tym, aby skrzynia towarzyszyła nam podczas kolejnych zbiorów, odpowiednie zabezpieczenie jest niezbędne. Gdy drewno po nałożeniu preparatów będzie już suche, ostatni etap stanowi połączenie wszystkich drewnianych elementów za pomocą wkrętów i wkrętarki. Dla wygody i estetyki palety warto złączyć odciętymi płozami od środka. Pamiętajmy, że im większa skrzynia tym więcej zmieścimy do niej zbiorów, ale też stanie się dużo cięższa.

 

kontakt dla mediów
PPG Deco Polska
Kontakt

serwis.klienta@ppg.com

tel: 801 11 33 11

informacje o firmie

załączniki

kontakt dla mediów
PPG Deco Polska
Kontakt

serwis.klienta@ppg.com

tel: 801 11 33 11

informacje o firmie