kultura/sztuka/rozrywka

Sierpień i moc atrakcji w ramach Kulturalnego Lata!

Spektakle, festiwale, koncerty, warsztaty, uroczystości państwowe, a także niepowtarzalny festiwal harmonijkowy, kolejne spektakle w ramach międzynarodowego festiwalu teatrów ulicznych czy moc koncertowych atrakcji na Bulwarze Filadelfijskim – kulturalny sierpień w Toruniu z pewnością nie będzie nudzić! A już niedługo, w dniach 20–25 sierpnia, najbardziej magiczny festiwal światła w Europie – 11. Bella Skyway Festival. Pełny program letnich wydarzeń przygotowany przez toruńskie instytucje kultury, galerie i stowarzyszenia można znaleźć w serwisie www.kulturalnelato.pl.

Ostatni miesiąc Kulturalnego Lata zapewni mieszkańcom Torunia i przyjezdnym turystom wiele okazji do uczestnictwa w kulturalnym życiu. W programie kolejne wydarzenia w ramach 5. Festiwalu Teatrów Ulicznych w Toruniu, Festiwalu pod Gwiazdami, Harmonica Bridge 2019, Festiwalu Drwęcy, Festiwalu Wisły, Festiwalu Kultury Popularnej Dwutakt czy w końcu 11. Bella Skyway Festival!

Koncertowy początek sierpnia

Do 16 sierpnia funkcjonować będzie Scena Letnia ulokowana na barce. W ramach wielu koncertów torunianie i turyści będą mogli usłyszeć koncerty takich zespołów i solistów jak: The Fluorescence, Thunderbolts, Blue Willmingtons, Danny Handley czy Hurrockaine. W kalendarzu warto także zapisać sobie datę 11 sierpnia – wtedy na Scenie na Wiśle odbędzie się koncert pn. Toruńskie Gwiazdy. Podczas wydarzenia zostaną ogłoszone wyniki plebiscytu w czterech kategoriach: Nadzieja, Płyta, DJ i Wykonawca Roku. Oprócz tego na scenie pojawią się Rebeka, Jordan Reyne oraz Nietrzask. Więcej informacji na stronie wydarzenia.

Muzycznych wrażeń nie zabraknie także w związku z Alternatywną Sceną Letnią. 1 sierpnia wystąpi Henry no Hurry, a później 2 sierpnia usłyszymy zespół Vyspa. Następny koncert odbędzie się 8 sierpnia, gdzie w roli głównej zaprezentuje się Daniel Spaleniak — autor muzyki m.in. do serialu Netflix pt. „Ozark”. Ostatni występ w ramach Alternatywnej Sceny Letniej planowany jest na 16 sierpnia i będzie należał do duetu Smügy.

Alternatywna Scena Letnia 2019

Na Scenie Letniej na Wiśle do połowy sierpnia potrwa także plebiscyt Scena jest Wasza, a wraz z nim występy kolejnych debiutantów i młodych, utalentowanych zespołów. W ramach cyklu już 1 sierpnia wystąpi zespół Parno, 2 sierpnia Robert Rychlicki/Ursu, 3 sierpnia kapela Progress, 8 sierpnia, root.Folder, a 16 sierpnia MarYell. Więcej informacji na stronie wydarzenia https://www.tak.torun.pl/scena/

Muzyka w sercu miasta

W sierpniu to jednak nie koniec muzycznych atrakcji. W ramach Festiwalu pod Gwiazdami już 2 sierpnia wystąpi Renata Przemyk w koncercie Ya Hozna & Best Of. W ramach festiwalu kolejnym gościem będzie Krystyna Janda – 11 sierpnia w jej wykonaniu zobaczymy monodram „Danuta W.”. W koncertowy kalendarz warto wpisać także koncert Infinito Quartet wraz z Daniellem Pradellą (1 i 4 sierpnia), koncert Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej „Z podziemi do gwiazd – wszechobecne rytmy” (3 sierpnia), recital „Zaczarowane głosy – muzyka i poezja” (10 sierpnia), koncert „Młodość i fortepian” (17 sierpnia) czy „Swinging with Sinatra” (30 sierpnia).

Od 16 sierpnia ulice Starego Miasta, i nie tylko opanują brzmienia harmonijki ustnej. Wtedy też rusza Harmonica Bridge 2019, a w programie występy wielu światowej sławy muzyków bluesowych, folkowych i jazzowych. Pierwszego dnia wystąpią takie gwiazdy jak Abi Wallenstein & Dieter Kropp (Izrael/Niemcy), a także Have Mercy (USA), Hot Tamales (Polska) i Laurent Muir (Francja). Dzień później, 17 sierpnia pasjonatów harmonijki czeka konkurs, warsztaty z Marco Pandolfim, a także moc koncertów: Hootin the Blues (Niemcy), Marco Pandolfi (Włochy), Micke Bjorloff (Finlandia) czy Steve Baker (Wielka Brytania). W niedzielę, 18 sierpnia, usłyszymy natomiast Vladimira Hrovatha (Słowenia). Więcej informacji na wydarzeniu festiwalu.

Festiwal Teatrów Ulicznych – Szekspir i szafa

Podczas Kulturalnego Lata w sierpniu nie zabraknie także kolejnych teatralnych wrażeń w ramach 5. Festiwalu Teatrów Ulicznych w Toruniu. O tym, że miasto potrafi żyć teatrem przekonały nas zarówno spektakle Belle Etage, jak i „Szekspir. Miasto”. Szekspirowskich nawiązań nie zabraknie i w sierpniu – już 3 sierpnia na dziedzińcu I Liceum Ogólnokształcącego (ul. Zaułek Prosowy 1) Walny-teatr zaprezentuje spektakl autorskiej technice marionetek podwodnych.

„Hamlet” to spektakl zrealizowany w autorskiej technice marionetek podwodnych. opowiada o zemście Ducha zamordowanego Ojca realizowanej dłońmi żywego syna – Hamleta. Ten przypadkowo wtajemniczony w Inną Rzeczy Wistość – pozagrobową – naznaczony odpowiedzialnością doświadczenia transcendencji a zarazem bezradny wobec własnej niedoskonałości próbuje wymknąć się konieczności mordu, który kreuje Duch Ojca, jednak na próżno.

Uwaga! Wejście na spektakl przez bramę od strony ul. Stumykowej!

Dzień później, 4 sierpnia o godz. 15:30, w ramach muzycznej odsłony 5. Festiwalu Teatrów Ulicznych w Toruniu, wystąpi Big Joe Stolle & Band. Scena na Wiśle wypełni blues wprost z Berlina. Usłyszymy gitary, harmonijkę, a także wokale jednego z najsłynniejszych berlińskich shoutersów (krzykaczy) bluesowych. Big Joe Stolle to muzyk z ponad 40-letnim doświadczeniem scenicznym. Jego mocny, szorstki głos zachwycił jego fanów, a swoje umiejętności gry na harmonijce ustnej wielokrotnie pokazywał u boku takich międzynarodowych sław jak: Champion Jack Dupree, Charly Musselwhite i Jack Bruce.

Następnie 5. Festiwal Teatrów Ulicznych w Toruniu wróci po krótkiej przerwie, 30 sierpnia, spektaklem w wykonaniu Fundacji Sztukmistrze. Od godz. 17:00 na Rynku Staromiejskim młodsi i starsi widzowie będą mogli zobaczyć widowisko „Szafa Show”. Jak przekonują sami twórcy to zabawna, ogniowa komedia uliczna, w której wszystko może się zdarzyć. Trzy niezwykłe postacie – Ninja, Panda i dyrektor cyrku Santiago – wykonają ekscytujący spektakl pełen niespodziewanych zwrotów akcji.

Filmy, festiwale, wystawy i moc warsztatów

Niebywałych zwrotów akcji nie zabraknie także na Kinie Letnim w Kaszczorku. Już 2 sierpnia ostatnie dwa seanse z cyklu. Na parkingu przy ul. Szczęśliwej ponownie pojawi się kino plenerowe pod chmurką. Od godz. 21:00 zobaczymy dwa filmy: „1409. Afera na zamku Bartenstein” (reż. Rafał Buks, Paweł Czarzasty), a także „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy” (reż. Janusz Majewski). Wstęp wolny na oba pokazy!

Sierpień to także wiele ciekawych festiwalów. Już od 3 sierpnia rusza Festiwal Drwęcy, a 14 i 15 sierpnia do Torunia zawita Festiwal Wisły. W programie wiele atrakcji dla całych rodzin: począwszy od regat żeglarskich, stoisk edukacyjnych, targów kulinarnych, poprzez zwiedzanie statków, wernisaż wystawy, a skończywszy a koncertach i konkursach piosenki żeglarskiej. Pełen program, także w innych miejscowościach, takich jak Włocławek, Nieszawa, Ciechocinek, Włęcz, Osiek nad Wisłą czy Wielka Nieszawka dostępny na stronie: http://festiwalwisly.pl. Miesiąc pożegnamy natomiast z Festiwalem Kultury Popularnej Dwutakt, który 31 sierpnia w Dworze Artusa nawiąże do coraz popularniejszej tematyki serialowej.

Warto także wspomnieć o obchodach państwowych, które czekają nas w sierpniu. Już 1 sierpnia przy pomniku Ku Czci Żołnierzy AK o godz. 17:00 odbędą się oficjalne obchody 75. rocznicy Powstania Warszawskiego. 15 sierpnia odbędzie się natomiast Święto Wojska Polskiego – w programie m.in. uroczysta Masza Św., przemarsz ulicami Starego Miasta, uroczysty apel, a także wystawa sprzętu wojskowego.

Bella Skyway Festival – będzie różnorodnie!

Cykl Kulturalnego Lata kończył będzie jeden z najbardziej magicznych festiwali światła w Europie – 11. Bella Skyway Festival (20 – 25 sierpnia 2019 roku). Za sprawą międzynarodowych i lokalnych artystów w przedostatni tydzień sierpnia, Toruń zmieni się nie do poznania za sprawą różnorodnych, świetlnych instalacji i projekcji.

Bella Skyway Festival 2019

Zachwycająca projekcja w namiocie sferycznym, rozświetlona chińska dzielnica, mapping w formie interaktywnej gry czy świetlna instalacja na moście im. Józefa Piłsudskiego zainspirują i zbadają granice ludzkiej ciekawości. Instalacje świetlne i różnorodne atrakcje zostają specjalnie przygotowane przez artystów festiwalu i są dedykowane konkretnym przestrzeniom i miejscom Torunia.

***

Program Kulturalnego Lata uzupełniają mniejsze i większe imprezy sportowe, artystyczne, warsztatowe i piknikowe. Więcej informacji można znaleźć w serwisie internetowym www.kulturalnelato.pl.

***

Koordynatorami Kulturalnego Lata są Miasto Toruń i Toruńska Agenda Kulturalna.
***

kontakt dla mediów
Przemysław Draheim
Rzecznik Prasowy | Zastępca dyrektora instytucji, Toruńska Agenda Kulturalna
Przemysław Draheim

p.draheim@tak.torun.pl

informacje o firmie

Toruńska Agenda Kulturalna
ul. Marii Konopnickiej 13/4 (III piętro), 87-100 Toruń
tel. +48 662 072 661 ⋅ http://www.tak.torun.pl/

załączniki

więcej z kategorii kultura/sztuka/rozrywka