sprawy społeczne nauka/edukacja/szkolenia

Lato w mieście. Jak zadbać o osoby starsze?

29.07.2019 | KRAUSE

Lato to czas rodzinnego wypoczynku i wspólnej zabawy. Nie wszyscy jednak mają tyle szczęścia. Mowa o osobach starszych, które w tym okresie bardzo często zostają w domu same. Na urlop wyjeżdżają zarówno członkowie ich rodziny, którzy na co dzień odwiedzają i wspierają w domowych obowiązkach, jak i sąsiedzi, regularnie pomagający choćby w zakupach. A wystarczy kilka prostych czynności, by pozostawieni podczas naszej nieobecności seniorzy czuli się dobrze.

 

W najbliższych dwóch dekadach czeka nas w Polsce odczuwalna zmiana w strukturze wiekowej społeczeństwa oraz zauważalny spadek liczby ludności. To wyniki Prognoz ludności Polski na lata 2008-2035 – dokumentu przygotowanego przez Główny Urząd Statystyczny. Według przewidywań, do 2035 roku liczba ludności zmaleje w Polsce do 35 993 tys., a osoby starsze, czyli kobiety po 60 r.ż. oraz mężczyźni po 65, stanowić będą prawie 27% naszego społeczeństwa. Z uwagi na ich stopniowo spadającą sprawność fizyczną oraz koordynację ruchową, będą wymagać coraz większej opieki.

 

Dlaczego sami?

Zmieniająca się struktura rodzin spowodowała, że starsi ludzie zostają w domach sami. Tradycja wielopokoleniowych domów pozostała już praktycznie tylko na  wsiach, a seniorzy w mieście nie chcą na starość wyprowadzać się ze swoich, zwykle ciasnych, mieszkań do dorosłych już dzieci. I nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie fakt, że kondycja zdrowotna wielu z nich, nie pozwala im na całkiem samodzielne życie. W trakcie roku szkolnego, mogą liczyć na regularne odwiedziny córki lub syna, pomoc wnuków w domowych obowiązkach czy zawiezienie do lekarza przez zaprzyjaźnionego sąsiada. W wakacje jednak, zwykle zdani są tylko na siebie. I co wtedy?

 

Odpowiednie przygotowanie

Najważniejsze w takich przypadkach jest dobre przygotowanie. Jego skala zależy oczywiście od potrzeb osoby starszej oraz jej zdolności do radzenia sobie z codziennymi domowymi czynnościami. Czasem wystarczy jedynie zapas odpowiednio dobranych artykułów spożywczych, w tym wody (w upały jest koniecznością!), a innym razem niezbędna okaże się również organizacja regularnych wizyt wykwalifikowanej opiekunki lub pielęgniarki. Zawsze jednak przygotowania powinny obejmować nie tylko sferę logistyczną, ale i mentalną – kluczowe dla komfortu psychicznego obu stron będzie przekazanie dokładnych informacji, jak długo nas nie będzie, czy możliwy będzie z nami kontakt lub co zrobić w nagłej potrzebie. Jeśli osoba, którą pozostawiamy, jest w miarę samodzielna i wychodzenie z domu nie sprawia jej kłopotu, warto sprawdzić program okolicznych domów kultury czy świetlic środowiskowych – być może w czasie wakacji organizują specjalne zajęcia dla seniorów, które mogą stać się dla nich świetną rozrywką.

 

Zainteresowanie to coś naprawdę ważnego

Ale samotność dotyka nie tylko tych seniorów, którzy z racji swoich ograniczeń fizycznych zostali ‘uwięzieni’ w czterech ścianach. Ci, którzy bez większych problemów są w stanie wyjść do pobliskiego sklepu na zakupy i poradzić sobie z domowymi pracami, w czasie wakacji najbardziej odczuwają brak towarzystwa oraz zainteresowania. Jeśli samotną osobę starszą pozostawiamy na dłuższy czas, zapewnijmy jej regularne wizyty innych bliski lub poprośmy o pomoc sąsiadów. Nawet krótkie odwiedziny mogą stać się dla nich przyjemną odmianą, a okazane zainteresowanie zawsze spotka się z wdzięcznością. Z osobą starszą warto także pozostawać w kontakcie telefonicznym i co kilka dni sprawdzać, czy ma się dobrze i nie wymaga pomocy.

 

W trosce o seniorów

Dom to miejsce, w którym dochodzi do rozmaitych wypadków. Ulegają im przede wszystkim dzieci, ale i osoby starsze, których sprawność fizyczna i koordynacja ruchowa systematycznie spadają. To w trosce o nich, wiele firm oferujących sprzęt gospodarstwa domowego, tworzy dedykowane seniorom produkty. Zazwyczaj wyróżniają się znacznie łatwiejszą obsługą, niższą wagą oraz większym bezpieczeństwem użytkowania. Przykładem może być pralka lub zmywarka z krótką listą programów, telefony z klawiaturą lub choćby drabina. Ciekawy model, w pełni odpowiadający wymaganiom osób starszych, stworzyli konstruktorzy firmy KRAUSE. Górna poręcz została znacząco wydłużona, by zwiększyć komfort chwytania w dowolnym momencie. Zwiększono zarówno stopnie, jak i górną platformę, którą dodatkowo wyposażono w nakładki antypoślizgowe. Drabina zyskała także szerszy rozstaw, co wraz z oferowanymi antypoślizgowymi stopkami zwiększyło jej stabilność. Dzięki temu, wszelkie prace z jej wykorzystaniem, także podczas naszej nieobecności, będą dla seniorów mniej uciążliwe i bezpieczniejsze.

 

Większość z nas deklaruje pomoc osobom starszym, zwłaszcza członkom naszych rodzin. Pamiętajmy jednak, że nie wszyscy seniorzy mają takich bliskich. To im nasza pomoc może okazać się najbardziej potrzebna – nie tylko w wakacje, ale i na co dzień.

informacje o firmie

więcej z kategorii sprawy społeczne

informacje o firmie