Swobodnie i funkcjonalnie, czyli jak wybrać okno do łazienki
Prywatność i intymność czy jasne, pełne naturalnego światła pomieszczenie? Wilgoć prowadząca do powstawania pleśni i grzybów czy dobra cyrkulacja powietrza? Jeśli jesteś właścicielem mieszkania w blokach z „wielkiej płyty” nie masz tego typu dylematów – Twoja łazienka to zabudowane pomieszczenie pozbawione okna. Ale jeśli zastanawiasz się, czy w ogóle warto je mieć w łazience lub na co zwrócić uwagę przy jego wyborze, wspólnie ze specjalistami z firmy OknoPlus przygotowaliśmy małe kompendium wiedzy.
Łazienka to jedno z najbardziej newralgicznych pomieszczeń w całym domu. Duża wilgotność powietrza, wahania temperatur, konieczność zadbania o odpowiednią cyrkulację, a do tego wzgląd na estetykę i zachowanie pełnej prywatności – ten zespół cech sprawia, że wybór okna łazienkowego wymaga od inwestora chwili zastanowienia. Na szczęście, dobrze dobrana i profesjonalnie zamontowana stolarka przyniesie nam zauważalne korzyści – nie tylko pięknie doświetli wnętrze, zadba o komfort termiczny i optymalną wymianę powietrza, ale też ochroni przed ciekawskimi spojrzeniami. Na co więc zwrócić uwagę podczas zakupu tak ważnego elementu budowlanego?
Po pierwsze: design w służbie prywatności
Intymność to kwestia priorytetowa z punktu widzenia użytkowników łazienki. Z tego powodu wiele osób od razu odrzuca pomysł montażu okna w tym pomieszczeniu - sytuacja, w której ktoś z zewnątrz mógłby nas podglądać, jest dla nich niedopuszczalna. - Prostym, a jednocześnie bardzo dekoracyjnym rozwiązaniem jest zamontowanie szyb ornamentowych lub piaskowanych, dostępnych w naszej ofercie. Dzięki temu nie tylko zyskujemy prywatność, ale również dodatkowy element, wpływający na wystrój wnętrza. Dostępne szkło typu SGG DecorGlass to różnorodność wzorów, barw i faktur, które odpowiednio dobrane uzupełnią wyszukany styl naszego domu, a efekt subtelnego rozproszenia przepuszczanego światła podkreśli dodatkowo klimat pomieszczenia – rekomenduje Jarosław Prywałko, Doradca Klienta w firmie OknoPlus.
Podobny walor dekoracyjny mają szyby piaskowane – szkło na etapie produkcji poddawane jest mechanicznemu procesowi matowienia powierzchni za pomocą strumienia piasku pod wysokim ciśnieniem. W ten sposób wierzchnia warstwa szkła zostaje usunięta, czego efektem jest widoczne zmatowienie. Technologia ta pozwala uzyskać zachwycające rezultaty – na szybie można tworzyć dowolny wzór, nawiązujący do innych ornamentów we wnętrzu, np. motywu na płytkach.
Po drugie: odpowiedni materiał
To, z czego będzie wykonane okno łazienkowe, ma ogromny wpływ zarówno na jego funkcjonalność, jak i nienaganną prezencję – nawet w obliczu ekstremalnych warunków salonu kąpielowego: dużej wilgotności i różnicy temperatur czy wielu lat eksploatacji. – Drewniane ramy mogą wchłaniać wilgoć, a to prosta droga do wypaczeń i uszkodzenia profili. Tu doskonale sprawdzi się wytrzymałe i niezawodne PCV lub aluminium – materiały, które doskonale radzą sobie z negatywnym wpływem czynników atmosferycznych, chemicznych i biologicznych, a przy tym nie wymagają specjalistycznej konserwacji czy zabiegów pielęgnacyjnych. Delikatne detergenty, regularne sprzątanie, sezonowe rzucenie okiem na stan techniczny i o kłopotach z oknem w łazience można zapomnieć na lata – poleca ekspert firmy OknoPlus.
Po trzecie: cyrkulacja powietrza
Głównym argumentem przemawiającym za posiadaniem okna w łazience jest konieczność zapewnienia odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Gromadząca się po kąpieli para wodna to wzrost wilgotności w pomieszczeniu i ryzyko powstania niebezpiecznych dla zdrowia i trudnych do usunięcia pleśni i grzybów. Wywietrzniki są na ogół mało wydajnie i nieskuteczne, za to okno pozwala swobodnie wietrzyć pomieszczenie. - Nie musimy narażać się na przeziębienia, otwierając na oścież okno tuż po kąpieli. Nowoczesną stolarkę można wyposażyć w innowacyjne rozwiązania, które gwarantują optymalną wymianę powietrza. Okucie Comfort umożliwia odsunięcie skrzydła od ramy do 6 mm na całym obwodzie, zapewniając sprawną wentylację - niezależnie od warunków pogodowych, bez konieczności pełnego otwierania i strat ciepła. Co ważne, okno pozostaje cały czas bezpiecznie zaryglowane – mówi Jarosław Prywałko.
Po czwarte: komfort termiczny
Ciepło w łazience to sprawa kluczowa – nie tylko ze względu na komfort użytkowania, ale i zdrowie domowników. Planując zakup stolarki do tak wymagającego pomieszczenia należy więc zwrócić szczególną uwagę na współczynnik przenikania ciepła okna (Uw). Im niższa wartość tego parametru, tym więcej stopni Celsjusza pozostanie w pomieszczeniu, a rachunki za ogrzewanie zauważalnie spadną.
Wybierając okna łazienkowe należy zwrócić szczególną uwagę na materiał, z jakiego zostały wykonane, parametry techniczne, wartości dodane oraz walory estetyczne, mające ogromny wpływ na ostateczny wygląd aranżowanego pomieszczenia. Decydujmy więc mądrze, a dobry wybór zwróci nam się z nawiązką!