styl życia turystyka/wypoczynek
Recepta na udany urlop według Polaka. Wyniki badania
Wakacyjne wyjazdy sprzyjają relaksowi, dlatego jak pokazują wyniki badania „Zwyczaje urlopowe Polaków” zrealizowanego przez serwis Prezentmarzeń, coraz większą wagę przywiązujemy do atrakcyjności wypoczynku oraz możliwości odcięcia się od codziennych obowiązków. O udanym urlopie według 52% respondentów decyduje przede wszystkim towarzystwo, według 27% jakość wypoczynku, a dla 15% wybór miejsca.
Jeśli wybieramy urlop w Polsce, to 38% zapytanych Polaków udaje się latem nad morze, 27% wybiera wypoczynek nad jeziorami i rzekami, a 15% w górach. Tylko 12% spędza urlop w miejscu zamieszkania, a jeszcze mniej, bo tylko 8% decyduje się na wycieczkę objazdową po kraju.
Tegoroczny urlop 47% respondentów badania „Zwyczaje urlopowe Polaków” deklaruje, że spędzi wyłącznie w Polsce, 13% zarówno w kraju jak i za granicą. Co trzeci wybierze tylko zagraniczny wypoczynek, z czego 82% w jednym z krajów europejskich, a 18% zdecyduje się na wyjazd na inny kontynent. Żadnych planów urlopowych w okresie letnim według deklaracji złożonych w badaniu nie ma 6% Polaków.
Możliwość odcięcia się od pracy
Wypoczynek jest jednym z kluczowych elementów przyczyniających się do efektywnej pracy w ciągu roku, dlatego aż 76% Polaków chce zapomnieć podczas urlopu o obowiązkach zawodowych. Niestety 16% nie potrafi odciąć się od pracy i wciąż sprawdza służbowe maile oraz odpowiada na telefony z pracy. Spośród 1053 respondentów 8% przyznaje, że zabiera ze sobą na wypoczynek laptopa i pracuje czasami zdalnie.
Na urlopie najważniejsza dla 45% Polaków zapytanych przez serwis Prezentmarzeń jest możliwość odcięcia się od codziennych obowiązków oraz regeneracja fizyczna i psychiczna. Według 14% istotne jest aktywne spędzanie czasu. Dla 6% liczy się na urlopie wspólnie spędzony czas z rodziną, dla 5% rozwijanie pasji i próbowanie nowych rozrywek.
Atrakcyjność turystyczna miejsca i ciekawe rozrywki
Największą wagę Polacy przywiązują do atrakcyjności turystycznej wybranego na letni wypoczynek miejsca – jak deklaruje 46% respondentów. Dla 20% liczy się przede wszystkim spokój i cisza, z kolei 17% stawia na ciekawe rozrywki w miejscu pobytu. Czas na urlopie 38% respondentów spędza pasywnie, leniuchując czy leżąc na plaży. Jak pokazują wyniki badania co trzeci Polak korzysta z lokalnych rozrywek, a 20% próbuje nowych aktywności.
Największym zainteresowaniem cieszą się rozrywki plenerowe np. parki linowe, parki rozrywki, które chętnie odwiedza podczas lata aż 43% Polaków, lubiących aktywnie spędzać wypoczynek. Dla 38% preferowaną formą rozrywki są sporty wodne np. kajaki, skutery, windsurfing, przejażdżki łodziami motorowodnymi czy rejsy żaglówkami. Według 14% lato jest idealne na spróbowanie sił za kierownicą gokartów, quadów i jazdy off road. Tylko 5% śmiałków decyduje się podczas wakacyjnego urlopu na sporty powietrzne, skacząc na bungee, oddając skoki ze spadochronem czy podziwiając świat z paralotni.
Lato sprzyja aktywności, podczas wypoczynku jest bardziej otwarci na nowe atrakcje i chętniej korzystamy także ze sportów ekstremalnych. Jak wynika z deklaracji respondentów badania „Zwyczaje urlopowe Polaków” aż 56% respondentów podczas urlopu jest zdecydowana spróbować nowego sportu lub rozrywki, a 26% twierdzi, że warto podjąć taką próbę.
Polacy starają się spędzać czas wolny coraz aktywniej, a sport szczególnie ten z zastrzykiem adrenaliny jest dobrą odskocznią od codziennej rutyny i pozwala na szybką dawkę pozytywnej energii. Zarabiamy lepiej i chętniej inwestujemy w atrakcyjny wypoczynek, dlatego rośnie wśród Polaków zainteresowanie niestandardowymi i ciekawymi aktywnościami jak np. Flyboard, lot w tunelu aerodynamicznym czy jazda off road. Nawet jeśli spędzamy letni wypoczynek w kraju, to szukamy w miejscu pobytu ciekawych i oryginalnych rozrywek. – komentuje Grzegorz Rożalski z serwisu Prezentmarzeń.
Atrakcyjne rozrywki to ważny element udanego urlopu, ale najważniejsze dla 52% Polaków jest towarzystwo, w jakim go spędzamy oraz jakość wypoczynku – jak twierdzi 27% respondentów badania. Istotne znaczenie ma oczywiście również budżet, którego największą część przeznaczamy na zakwaterowanie – 47% odpowiedzi, na rozrywki – 24% odpowiedzi oraz na jedzenie – 19% odpowiedzi.
*Badanie „Urlopowe zwyczaje Polaków” zostało zrealizowane w formie ankiety online przez serwis Prezentmarzeń na próbie 1053 respondentów w czerwcu 2019.
kontakt dla mediów
Małgorzata Dębska
m.debska@innovationpr.pl
tel: +48 662 150 880
informacje o firmie
kontakt dla mediów
Małgorzata Dębska
m.debska@innovationpr.pl
tel: +48 662 150 880