styl życia turystyka/wypoczynek rodzina

Prawie 80% uczniów wyjedzie w tym roku z rodzicami na wakacje

02.07.2019 | redakcja infoWire.pl

Lipiec i sierpień to szczęśliwy okres dla uczniów. Niedawno rozpoczęły się wakacje i nie trzeba chodzić do szkoły. Nieco inaczej mogą patrzeć na to dorośli, ponieważ muszą zaplanować, co ich dzieci będą w tym czasie robić i kto się będzie nimi wtedy opiekować. Jak zatem będą one spędzać te wakacje? Zobacz, co wynika z ankiety przeprowadzonej wśród rodziców uczniów na portalu Librus Rodzina.

Rodzice mogą postanowić, że ich dzieci będą spędzać czas swobodnie (np. we własnym domu czy u rodziny), bądź im go zorganizować (wysłać je na obóz, zapisać na półkolonie etc.). W przypadku planów badanych częściej przeważa ta pierwsza możliwość. „Zdecydowana większość, bo aż 80% rodziców, powiedziała, że woli swobodną formę wypoczynku. 20% rodziców natomiast zadeklarowało, że ten czas wakacyjny to będzie raczej czas ściśle zorganizowany” – mówi w wywiadzie dla agencji informacyjnej infoWire.pl Wioletta Szymańska, menedżer projektów w firmie Librus.

Jednym z popularniejszych sposobów spędzenia części wakacji przez uczniów będzie wspólny wyjazd z rodzicami. Deklaruje go 79,5% ankietowanych. Prawie 45% badanych rodziców wyśle swoje dziecko do dziadków lub innych członków rodziny. Ponad 36% – postawiło z kolei na jego swobodny wypoczynek w domu. Niemal taki sam odsetek osób zdecydował się zapisać dziecko na obóz lub kolonie. Nieco mniejszym zainteresowaniem cieszą się półkolonie (16,1%) i kursy edukacyjne (3,9%).

Dla wielu rodziców wakacje mogą być okazją do tego, aby spędzić ze swoimi dziećmi trochę więcej czasu. Jak dużo zamierzają go poświęcić na wspólny wyjazd lub opiekę nad dzieckiem w domu badani? 1 tydzień zadeklarowało 9% osób, 2 tygodnie – 30,4%, 3 tygodnie – 15,5%, 4 tygodnie – 9,4%, a 5 tygodni lub więcej – 19,2%. Tylko 1,8% ankietowanych uznało, że nie znajdzie czasu, aby ze swoim dzieckiem wyjechać ani opiekować się nim w domu. Pozostali uczestnicy badania w momencie wypełniania ankiety nie mieli jeszcze sprecyzowanych planów.

załączniki