polityka technologie

Minister cyfryzacji z wizytą w siedzibie Ericsson w Sztokholmie: 5G to gwarancja konkurencyjności naszych przedsiębiorstw

26.06.2019 | Ericsson Sp. z o.o.

Drugi dzień wizyty ministra cyfryzacji Marka Zagórskiego w krajach północnej Europy. Szef MC spotkał się w środę m.in. z szwedzkim ministrem energii i rozwoju cyfrowego oraz zarządem firmy Ericsson.

Współpraca, szczególnie w obszarze cyberbezpieczeństwa i nowych technologii – to główny temat rozmowy polskiego ministra cyfryzacji z jego szwedzkim odpowiednikiem – ministrem energii i rozwoju cyfrowego Szwecji – Andersem Ygemanem.

- W obecnych czasach ścisła współpraca rządów w zakresie cyberbezpieczeństwa to konieczność. Przede wszystkim z uwagi na specyfikę współczesnych cyberzagrożeń, które nie znają granic państw – powiedział minister Marek Zagórski. - Kwestia cyberbezpieczeństwa oraz zaufania do świata cyfrowego to dla nas jeden z najistotniejszych elementów polityki wewnętrznej i współpracy międzynarodowej – dodał szef MC.

Dyskusje o nowej generacji

Budowa sieci 5G – to główny temat rozmów ministra cyfryzacji z zarządem szwedzkiej firmy Ericsson. Marek Zagórski spotkał się z Ulfem Perhssonem, wiceszefem koncernu.

Wizyta w siedzibie firmy nie była przypadkowa. Kilka dni temu Ericsson poinformował, że jest gotów wprowadzić w Polsce technologię 5G. Jego przedstawiciele podpisali w Łodzi porozumienie pilotażowego Programu S5 - Akceleratora Technologii 5G, stworzonego przez Łódzką Specjalną Strefę Ekonomiczną.

- 5G jest kluczową technologią dla rozwoju Polski i Europy. Nasze małe i średnie przedsiębiorstwa muszą być świadome, jakie możliwości daje im ta technologia. Przede wszystkim gwarancję pozostania konkurencyjnymi wobec innych, europejskich i globalnych, firm – powiedział w trakcie spotkania minister Marek Zagórski. - Cieszy nas, że udział Polski w rozwijaniu tej technologii jest tak duży – dodał szef MC.

Polski zespół Ericssona, prowadzący prace badawczo-rozwojowe w obszarze nowych technologii, jest drugi na świecie pod względem liczby zaangażowanych osób.

Piąta generacja

Co nam da 5G? Inteligentne miasta, korzystające z nowoczesnych technologii dla ułatwienia i ulepszenia życia swoich mieszkańców – to tylko niektóre z możliwych rozwiązań.

Upowszechnienie tej technologii może też ułatwić np. wprowadzenie na drogi całkowicie autonomicznych pojazdów oraz wyposażenie tradycyjnych samochodów w inteligentne systemy bezpieczeństwa.

- Ta technologia daje jeszcze więcej możliwości. To m.in. szybsze, stabilniejsze połączenia i o wiele krótsze czasy reakcji sieci niż obecne rozwiązania – mówi minister Marek Zagórski. - Do wdrożenia 5G przygotowuje się cała Unia Europejska, w tym Polska. Kraje skandynawskie są pionierami rozwoju tej technologii na naszym kontynencie. Chcemy korzystać z ich doświadczeń – dodał szef MC.

Sztokholm był drugą skandynawską stolicą, którą odwiedził polski minister cyfryzacji w ostatnich dniach. We wtorek był w Helsinkach.

 
Źródło: Wydział Komunikacji Ministerstwo Cyfryzacji 
 
 
kontakt dla mediów
Katarzyna Pąk
Head of Marketing & Communications, Ericsson Sp. z o.o.
Katarzyna Pąk

katarzyna.pak@ericsson.com

informacje o firmie

O firmie Ericsson

Ericsson, największy na świecie dostawca technologii i usług dla operatorów telekomunikacyjnych, oferuje społeczeństwu sieciowemu efektywne rozwiązania działające w czasie rzeczywistym, które pozwalają nam wszystkim swobodniej studiować, pracować i żyć w zrównoważonych społecznościach na całym świecie.

Działamy w ponad 180 krajach i zatrudniamy przeszło 110 000 pracowników. Ericsson założony w 1876 roku, ma centralę w Sztokholmie. W 2016 roku firma osiągnęła sprzedaż netto w wysokości 222,8 mld SEK. Firma Ericsson jest notowana na giełdzie NASDAQ OMX w Sztokholmie i NASDAQ w Nowym Jorku.

Zapraszamy na:

www.twitter.com/ericssonpolska

www.youtube.com/ericssonpolska

www.facebook.com/ericssonpolska

załączniki

więcej z kategorii polityka