Kurs na minimalizm, czyli oszczędny design okien
Minimalizm w architekturze jest kontynuacją kierunku, który rozwinął się w sztuce w latach 60. XX wieku. Objawiał się ograniczeniem plastycznych środków wyrazu, upodobaniem do prostych, geometrycznych kształtów oraz wielkością i skalą. Architekci, wiernie wzorując się na artystach, już w latach 80. ubiegłego stulecia zaczęli tworzyć niespotykane kubiczne bryły budynków, obok których nie można było przejść obojętnie. Jak ten styl ma się dziś?
Minimalizm tylko w nazwie
Minimalizm to obecnie jeden z najmodniejszych stylów, który jednoznacznie kojarzy się z prostotą oraz oszczędnością formy. Ale czy tak krótka definicja oddaje współczesne rozumienie tego stylu? Nie do końca. Oczywiście minimalistyczny budynek cechować będzie geometryczna bryła, a wnętrza przejrzystość i niczym nieograniczona przestrzeń, jednak funkcjonalność oraz użyteczność – zarówno wyposażenia, jak i materiałów wykończeniowych, musi być na maksymalnym poziomie. Takie podejście sprawia, że ich producenci stają przed niezwykle trudnym zadaniem, jakim jest oferowanie oszczędnych w wyrazie rozwiązań, w których ukryta została najnowocześniejsza technologia oraz ogrom przydatnych funkcji. O ile pralka czy lodówka naszpikowana elektroniką, albo telewizor będący centrum domowej rozrywki nikogo już nie dziwią, to czy ogromne przeszklenia okienne uzupełnione wąskimi, subtelnymi profilami mogą spełniać najwyższe wymagania z zakresu energooszczędności oraz bezpieczeństwa?
Dwie ściany, jedno okno
Duże przeszklenia okienne są jedną z najbardziej charakterystycznych cech stylu minimalistycznego w architekturze. Im większa płaszczyzna, niepoprzecinana łączeniami czy słupkami, tym doskonalszy efekt. O ile ogromne panoramiczne okna zajmujące jedną ścianę budynku są już niemal standardem, to rozwiązania narożne wciąż pozostawiają inwestorów w niedosycie. – Tym bardziej chciałbym zwrócić uwagę na klejone okna narożne z naszej oferty, pozbawione tradycyjnego szerokiego łącznika kątowego. Takie rozwiązanie daje nie tylko nowe możliwości aranżacyjne, ale zapewnia większą powierzchnię przezierną okna. Więcej światła we wnętrzu, nowoczesna, lekka konstrukcja i lepsze parametry techniczne to atuty, które przekonują estetów i osoby poszukujące najwyższej jakości – mówi Tomasz Grabka, Doradca Klienta w firmie OknoPlus.
Koncentrując się na rozwiązaniach narożnych warto także rozważyć innowacyjne drzwi przesuwne, łączone pod kątem 90°. Otwierając je, przesuwamy skrzydła wraz z słupkiem konstrukcyjnym, dzięki czemu otrzymujemy imponującą przestrzeń łączącą wnętrze domu z tarasem.
Elewacja – minimum środków, maximum stylu
Domy zaprojektowane w minimalistycznym stylu zachwycają spójnością estetyczną. Wszystkie zastosowane środki – elementy konstrukcyjne, materiały wykończeniowe i wyposażenie, zostały zaprojektowane oraz dobrane niezwykle starannie, by żaden przypadkowy detal nie burzył ładu i harmonii. Dlatego tak ogromną rolę w końcowym efekcie wizualnym odgrywa elewacja. Z geometryczną bryłą doskonale komponuje się biel, której zazwyczaj, na wybranej tylko ścianie, towarzyszy drewno, surowa blacha czy elementy z aluminium, będące swoistą dekoracją. Jaką więc wybrać stolarkę okienną, by idealnie uzupełniała fasadę budynku? – Jednym z rozwiązań jest okno z klejonym panelem szklanym. Wykorzystana nowoczesna technologia sprawia, że od strony zewnętrznej widoczna jest jedynie duża powierzchnia przeszklenia i subtelna, wąska rama, która nadaje całej konstrukcji wyjątkowej elegancji. Możemy także postawić na najnowsze rozwiązanie naszej firmy, wybierając okno Morlite. Zoptymalizowana geometria profili pozwoliła znacząco zredukować ich wysokość, dzięki czemu okno stało się smukłe i delikatne. Uzyskana w obu przypadkach większa przezierność okna to nie tylko walor estetyczny, ale także lepiej doświetlone wnętrze – wyjaśnia ekspert firmy OknoPlus.
Oszczędny design okien to obowiązkowy element minimalistycznych brył budynków zarówno mieszkalnych, jak i użytecznych. Szczęśliwe, wysublimowany wygląd idzie tu w parze z niezwykłą funkcjonalnością – okna nowoczesnej generacji spełniają najwyższe wymagania inwestorów pod względem energooszczędności oraz gwarantują doskonałe zabezpieczenia antywłamaniowe. To naprawdę najlepszy wybór!