budownictwo/nieruchomości

Tęskniąc za latem… Jak zachować komfort cieplny podczas wiosennego wietrzenia?

30.05.2019 | OknoPlus

Czy okna mogą być zbyt szczelne? Wydaje się to niemożliwe, a jednak… W dobie nacisku na minimalizowanie start energii, rozwoju techniki budowlanej i montowania coraz bardziej doskonałych uszczelek okiennych zapominamy, jak ważną rolę w wentylacji grawitacyjnej odgrywają naturalne mikrootwory w oknach i drzwiach czy porowate ściany. Uciekając od bólu głowy spowodowanym wysokimi rachunkami za ogrzewanie domów, fundujemy sobie migrenę sprowokowaną niewłaściwym mikroklimatem w pomieszczeniach. Jeśli jesteśmy posiadaczami szczelnych okien, powinniśmy pamiętać o regularnym wietrzeniu mieszkania. Co powinniśmy wiedzieć o prawidłowej wentylacji, kiedy wiosenna pogoda za oknem zachęca do częstego wietrzenia?

Wymiana powietrza w budownictwie starego typu opierała się na wentylacji grawitacyjnej. Świeże powietrze napływało do pomieszczeń poprzez naturalne szczeliny w oknach i drzwiach zewnętrznych lub nieszczelności w ścianach, a zużyte - odprowadzane było na zewnątrz kanałami wentylacyjnymi. Jeśli jednak ten proces został zaburzony przez zbytnie uszczelnienie budynku w trakcie jego modernizacji (np. wymiany stolarki okiennej), prawa fizyki obracały się przeciwko jego mieszkańcom.

Więcej… powietrza

Jakość powietrza w domach ma istotny wpływ na nasze samopoczucie, koncentrację czy efektywną naukę i pracę. Nieprawidłowa wentylacja oznaczać może gromadzenie się pary wodnej w pomieszczeniu i postępujące zawilgocenie – a to już prosta droga do rozwoju grzybów i pleśni. Odbija się to negatywnie nie tylko na naszym zdrowiu – powodując bóle głowy, uczucie duszności, infekcje, uczulenia czy choroby górnych dróg oddechowych – ale i stanie budynku, gdyż stopniowo wnikająca wilgoć prowadzi do dekonstrukcji ścian.

By zapobiegać tym negatywnym zjawiskom producenci stolarki okiennej wyposażają ją w okucia z funkcją mikrowentylacji. Odpowiednie ustawienie klamki okiennej umożliwia zmniejszenie docisku skrzydła do ramy i wymianę powietrza w pomieszczeniu. Niestety, to rozwiązanie wiąże się z ryzykiem – uzależnione jest od ludzkiej pamięci. Użytkownik nie może zapomnieć o przekręceniu klamki – inaczej system nie będzie działał.

Wilgotność, ciśnienie i wielkość przepływu

Z pomocą ludzkiej pamięci przychodzi technika – by sprawnie wentylować budynki wykorzystuje się nawiewniki. Te niewielkie i nieskomplikowane urządzenia montuje się w oknach lub zewnętrznych ścianach budynków. W zależności od budowy mają one niezmienny lub regulowany przekrój – a tym samym zapewniają stałą lub normalizowaną wymianę powietrza.  

Najbardziej zaawansowane technicznie nawiewniki higrosterowane wyposażone są w specjalny czujnik (taśmę poliamidową), który analizuje zmiany poziomu wilgotności względnej w pomieszczeniu. Czujnik otwiera przysłony otworu nawiewnego wraz ze wzrostem wilgotności, zwiększając w ten sposób strumień powietrza napływającego do wnętrza. Nawiewniki AERECO reagują na zmiany w zakresie wilgotności względnej od 30 do 70% - poniżej 30% dostarczając minimalną ilość powietrza, powyżej 70% osiągają maksymalny przepływ określony dla danego produktu. Użytkownik ma jednak możliwość zablokowania przesłony w pozycji minimalnego przepływu.

Równie popularny model to nawiewniki ciśnieniowe – samoregulujące wielkość przepływu w zależności od różnicy ciśnienia na zewnątrz i wewnątrz pomieszczenia. Urządzenia przymykają się, gdy różnica rośnie, ograniczają nadmierną cyrkulację powietrza, a blokada umieszczona w okapie lub nawiewniku przy określonej, maksymalnej wydajności nie pozwoli na dalsze zwiększenie obiegu, np. w przypadku silnego podmuchu wiatru. Nawiewniki ciśnieniowe AERECO są dodatkowo wyposażone w ręczną blokadę ograniczającą do minimum przepływ powietrza. W nawiewnikach z ręczną regulacją, użytkownik sam dostosowuje wielkość szczeliny do swoich potrzeb i preferencji.

Comfortowe wietrzenie

Jeśli chcemy bezpiecznie i komfortowo wietrzyć mieszkanie przez cały dzień – również podczas deszczu lub w nocy, bez obaw o wizytę nieproszonych gości – pomyślmy o okuciach Comfort. Dzięki ich specjalnej budowie skrzydło może zostać odsunięte od ramy do 6 mm, zapewniając optymalną wymianę powietrza, pozostając jednocześnie bezpiecznie zaryglowane. Okno lub drzwi balkonowe przez cały czas zachowuje odporność na włamanie, a wąska szczelina chroni przed zalaniem pomieszczenia podczas burzy czy ulewnych opadów. Stabilna konstrukcja nie ulegnie zniszczeniu podczas silnych wiatrów, a użytkownik nie musi zmagać się z ich samozatrzaskiwaniem w wyniku przeciągów. Dodatkowo, ten rodzaj rozszczelnienia znacznie lepiej chroni przed hałasem z zewnątrz niż uchylone okno.

Brak odpowiedniej cyrkulacji powietrza to nie tylko spory dyskomfort dla osób przebywających w pomieszczeniu, ale również zaburzenia mikroklimatu, które w dłuższej perspektywie mogą doprowadzić do powstawania wykwitów grzybiczych na ścianach. Dlatego w każdym czasie – wiosną czy latem - zadbajmy o prawidłową wentylację.

informacje o firmie
informacje o firmie