budownictwo/nieruchomości środowisko naturalne/ekologia

Na OFF Piotrkowska Center powstał hotel. Jego goście to dziko żyjące owady

Owady zapylające, choć na co dzień nie rzucają się specjalnie w oczy, odgrywają w życiu człowieka pierwszoplanową rolę. Także na terenach zabudowanych, gdzie stanowią jednocześnie kluczowy element miejskiego ekosystemu. O tym fakcie przypomina OPG Property Professionals, firma zarządzająca terenem OFF Piotrkowska Center w Łodzi, która na dachu jednego z budynków kompleksu zamontowała hotele dla owadów dziko żyjących.

W naszej strefie klimatycznej niemal 90% roślin zapylanych jest przez owady, głównie z rodziny pszczołowatych. Należy do niej około 30 gatunków trzmieli oraz kilkaset gatunków pszczół, w tym najbardziej „popularna” pszczoła miodna, którą można spotkać w pasiekach. Tymczasem większość gatunków obecnych w Polsce to owady dziko żyjące. Choć zwierzęta te nie wytwarzają miodu, to ich znaczenia nie da się przecenić. To właśnie im zawdzięczamy nawet jedną trzecią spożywanej żywności – owoce, warzywa, rośliny strączkowe i pastewne. Jak wyliczają ekolodzy z Greenpeace, pracę pszczół w Polsce można by wycenić na ponad 4 miliardy złotych.

Korzysta także miasto

Niestety, w drugiej połowie XX w. i od początku obecnego stulecia da się zaobserwować konsekwentny spadek liczby owadów zapylających na całym świecie. A tymczasem zwierzęta te, wbrew pozorom, są również niezwykle pożyteczne dla terenów miejskich. – Duża część roślin zależy od zapylania. To właśnie dzięki dziko żyjącym owadom możemy cieszyć się kolorowymi i pachnącymi kwiatami w parkach czy zieleńcach, nie wspominając już o roli tych zwierząt w produkcji żywności – wyjaśnia Michał Styś, prezes zarządu OPG Property Professionals i zarządzający przestrzenią OFF Piotrkowska Center w Łodzi. – Realizując nasz projekt w samym sercu miasta, postanowiliśmy więc zadbać także o tych małych bohaterów – dodaje.

„Dzikie” oblicze OFF Piotrkowska Center

W tym celu na dachu TEAL OFFICE, budynku biurowego najeżonego ekologicznymi rozwiązaniami, zamontowane zostały budki dla owadów dziko żyjących. Hotele na popularnym OFFie są już gotowe, by przyjąć pierwszych gości – m.in. pszczoły samotnice, trzmiele i inne pszczołowate, a także motyle, biedronki oraz owady z rzędu muchówek. – Wbrew pozorom, owadom zapylającym dobrze żyje się w mieście, gdzie nie są narażone na szkodliwe pestycydy – podkreśla Michał Styś. – Podobnie jak ludzie, zwierzęta potrzebują jednak jedzenia i schronienia. Budując budki, pragniemy zwiększyć liczbę owadów, a co za tym idzie – roślin i kwiatów w okolicy, także tych kwitnących na kolejnych etapach rozwoju OFFa – dodaje.

Coś więcej, niż budynki

Hotele dla owadów dziko żyjących to kolejny przykład świadomego podejścia do zrównoważonego rozwoju w wykonaniu zarządzającego inwestycją. TEAL OFFICE, jedna z nowych inwestycji biurowych na terenie OFF Piotrkowska Center, już na etapie projektu spełnił restrykcyjne wymagania jednego z najważniejszych systemów oceny proekologiczności budynków BREEAM, uzyskując w wielokryterialnej klasyfikacji ocenę "very good". – Zarządzając projektami inwestycyjnymi, myślimy o tym, jak nasze budynki wpływają na otoczenie na kilku płaszczyznach. Jedną z nich jest wpływ na środowisko, który zawsze staramy się jak najlepiej zrównoważyć – podsumowuje Michał Styś.

informacje o firmie

więcej z kategorii budownictwo/nieruchomości