budownictwo/nieruchomości nauka/edukacja/szkolenia

Wmurowanie kamienia węgielnego na budowie kompleksu Alchemium dla Politechniki Łódzkiej

23.05.2019 | Budimex SA

Budimex SA wraz z inwestorem Politechniką Łódzką i finansującym – Ministrem Nauki i Szkolnictwa Wyższego wmurowali 23 maja kamień węgielny w fundamenty budowy „Alchemium - magia chemii jutra”, nowego gmachu Wydziału Chemicznego Politechniki Łódzkiej.  

Budimex jest generalnym wykonawcą kontraktu i autorem projektów wykonawczych.  Prace budowlane rozpoczęły się w styczniu.

To największy projekt inwestycyjny w zakresie rozbudowy infrastruktury realizowany obecnie przez Ministerstwo. Mamy znakomity potencjał naukowy i przemysłowy w zakresie chemii – powiedział podczas wmurowania kamienia węgielnego Jarosław Gowin – Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Nowy obiekt będzie miał duże znaczenie dla łódzkiej uczelni i nauki. Cieszę, że Wydział Chemiczny, którego tradycje sięgają 1945 roku, a więc samych początków istnienia Politechniki Łódzkiej, wreszcie doczeka się nowoczesnej infrastruktury odpowiadającej na potrzeby naukowców i studentów. Skala tej inwestycji jest imponująca. Obecnie trwa pierwszy etap – budowa centrum konferencyjno- dydaktycznego. Naszej uczelni niezwykle potrzebne jest reprezentacyjne i wielofunkcyjne centrum konferencyjne, dlatego cała społeczność akademicka kibicuje tej inwestycji – mówi prof. Sławomir Wiak Rektor Politechniki Łódzkiej. Prace na budowie postępują bardzo sprawnie – dodaje Rektor Politechniki.

Cała inwestycji to kompleks czterech obiektów brył, który został podzielony na dwa etapy realizacji. W ramach I etapu Budimex wykona Projekty Wykonawcze wszystkich branż i wybuduje północną część budynku czyli segment C oraz łącznik BC. Budynek posiada 5 kondygnacji nadziemnych i 1 podziemną.

Będzie to nowoczesny obiekt edukacyjny w Łodzi. Budynek będzie zarządzany przez system BMS (Building Management System) zwiększający m.in. efektywność energetyczną obiektu.  Główną część budynku, który został zaprojektowany w konstrukcji żelbetowej płytowo-słupowej z zewnętrznymi ścianami żelbetowymi od północy i południa będzie stanowiło Audytorium na 500 osób, rozciągające się przez trzy górne kondygnacje z konstrukcją dachu wykonaną z drewna klejonego, wyposażone w najnowocześniejszy system audio-wizualny. – mówi Radosław Górski – Członek Zarządu – Dyrektor Budownictwa Ogólnego Budimex SA.

Ponadto w ramach pierwszego etapu znajdować się będzie Sala Senatu na ponad 100 osób, Dziekanat Wydziału Chemicznego oraz 17 sal wykładowych.

W części podziemnej będzie dostępny garaż i pomieszczenia techniczne takie jak rozdzielnie elektryczne, stacje transformatorowe, agregat prądotwórczy, węzeł cieplny i serwerownie. W budynek będzie wkomponowany także fragment budynku pofabrycznego Szaji Rosenblatta z XIX wieku.  Drugi etap to w głównej mierze laboratoria dydaktyczne i naukowe, warsztaty i magazyny chemiczne. Budimex podpisał umowę i rozpoczął budowę w styczniu tego roku, a planowany termin zakończenia realizacji pierwszego etapu to 30 września 2020r. Wartość inwestycji to 46 mln netto (57 mln złotych brutto).

 

Etap I – centrum konferencyjno-dydaktyczne:

pow. zabudowy – 1 844,00 m2

pow. całkowita – 10 939,40 m2

pow. użytkowa – 6 535,30 m2

kubatura – 43 046,30 m3

 

Całość inwestycji:

pow. zabudowy - 4 495,80 m2

pow. całkowita - 27 379,60 m2

pow. użytkowa - 16 990,60 m2

kubatura - 102 169,30 m3

kontakt dla mediów
Rzecznik Prasowy, Budimex SA
Michał Wrzosek

michal.wrzosek@budimex.pl

tel: (+48) 22 623 61 12

informacje o firmie

***

BUDIMEX SA jest spółką z pięćdziesięcioletnią tradycją, która ma znaczący udział w rozwoju gospodarczym Polski. Naszą pracą podnosimy jakość życia milionów Polaków. W okresie 51 lat istnienia firmy zrealizowaliśmy tysiące nowoczesnych inwestycji infrastrukturalnych, kubaturowych i przemysłowych. Kultura innowacyjności, doskonalenie i kierowanie się zasadami zrównoważonego rozwoju pozwoliły nam zdobyć pozycję lidera polskiego rynku budowlanego. Jesteśmy obecni nie tylko na rynku polskim, ale też zagranicznym. Stopniowo zwiększamy swoje zaangażowanie w sektorze facility management (obsługa nieruchomości i obiektów infrastruktury) oraz gospodarki odpadami. Od 1995 roku nasza spółka notowana jest na warszawskiej GPW, a od roku 2011 wchodzi w skład indeksu RESPECT – najbardziej odpowiedzialnych spółek giełdowych. Jej inwestorem strategicznym jest hiszpańska firma o globalnym zasięgu – Ferrovial. W skład grupy wchodzą: Budimex Nieruchomości i Mostostal Kraków. Jesteśmy jednym z sygnatariuszy Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie – inicjatywy utworzonej w 2010 r., zrzeszającej największych generalnych wykonawców w Polsce w celu podniesienia poziomu bezpieczeństwa pracy w branży budowlanej.

załączniki

więcej z kategorii budownictwo/nieruchomości