internet media/marketing/reklama ekonomia/biznes/finanse

Michał Krupiński w Bloomberg TV: europejski sektor bankowy potrzebuje zmian i cyfrowej transformacji

14.05.2019 | Bank Pekao SA

Prezes Zarządu Banku Pekao S.A. Michał Krupiński powiedział w amerykańskiej telewizji Bloomberg TV, że jeśli banki chcą pozostać konkurencyjne, powinny poddać się cyfrowej transformacji. Według niego, cały europejski sektor bankowy przeżywa w tej chwili największą od ponad stu lat transformację. Banki muszą dostosować się do zmieniających się potrzeb rynku i klientów – także poprzez fuzje i przejęcia.

Zdaniem Michała Krupińskiego, w Europie brakuje dużych fuzji, a europejskie banki nie wykorzystują potencjału M&A. Według Prezesa Banku Pekao, trzeba wydać miliardy dolarów i spróbować dopasować się nie tylko do innych banków, ale także do spółek wielkiej czwórki technologicznej (GAFA). Aby branża mogła się rozwijać i była konkurencyjna, powinniśmy dostrzegać w Europie więcej transakcji, również tych międzynarodowych.

Jak podkreślił Michał Krupiński, Bank Pekao rozwija się dzięki konsekwentnie realizowanej strategii transformacji cyfrowej. Już teraz jest bardzo zaawansowany, jeżeli chodzi o bankowość mobilną. PeoPay został uznany w ubiegłym roku za najlepszą innowację na świecie. Od niedawna, jako pierwsza aplikacja w Polsce, umożliwia natomiast utworzenie konta za pomocą selfie.

Według Prezesa Banku Pekao, cały europejski sektor bankowy przeżywa w tej chwili największą od ponad 100 lat transformację. Michał Krupiński zaznaczył, że cyfryzacja to kierunek, w którym Bank Pekao chce podążać.

Dziennikarze Bloomberg TV zapytali również o przyczyny gorszej kondycji europejskich banków. Zdaniem Michała Krupińskiego, ujemne stopy procentowe w strefie euro nie powinny być traktowane jako wymówka i nie stanowią jedynej przyczyny takiej sytuacji. Problemem są również m.in. organy regulacyjne naciskające na banki, żeby pozbyły się NPLs (non-performing loans, czyli portfeli zagrożonych kredytów) czy bardzo wysokie podatki. Jak podkreślił Prezes Banku Pekao, banki powinny zdać sobie sprawę z tego, że konkurencja będzie rosnąć nie tylko w postaci innych banków, ale także gigantów technologicznych.

Rozmowa dotyczyła także potencjału rozwoju unii bankowej w Europie. Zdaniem Michała Krupińskiego, banki powinny skupić się na rozwoju cyfrowym. W jego ocenie, Europa potrzebuje silnych banków inwestycyjnych i pozostaje bardzo dużą bazą dla sektora, a europejskie firmy to jedne z najbardziej międzynarodowych firm na świecie. Według Krupińskiego, sektor bankowy powinien nadrabiać zaległości. W przeciwnym razie istnieje ryzyko, widoczne już w Chinach, że duże firmy przejmują sektor płatności, z kolei europejskie banki stracą swoją konkurencyjność w Europie.

kontakt dla mediów
Biuro Komunikacji Korporacyjnej
Bank Pekao SA
Biuro Komunikacji Korporacyjnej

media@pekao.com.pl

informacje o firmie

 

Bank Pekao S.A. został założony w 1929 r. i obecnie jest jedną z największych instytucji finansowych Europy Środkowo-Wschodniej. To polski, międzynarodowy bank uniwersalny, największy bank korporacyjny i lider segmentu private banking w kraju. Pekao S.A. obsługuje ponad 5 milionów klientów, co druga polska firma jest klientem banku. Bank Pekao S.A. należy do grona najsilniejszych kapitałowo instytucji finansowych w Europie. W ramach grupy kapitałowej działa kilkanaście spółek należących do grona krajowych liderów w zakresie działalności maklerskiej, leasingu, faktoringu i inwestycji finansowych. Bank - zatrudniając prawie 15 000 osób - jest jednym z większych pracodawców w Polsce.

Historia Pekao S.A. to historia polskiej bankowości: jako pierwszy bank uruchomił w Polsce bankomat, wydał pierwszą kartę kredytową, uruchomił biuro maklerskie, zastosował w praktyce biometrię w bankowości.

Od 1998 roku bank obecny jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie - notowany w ramach indeksu WIG20.

Bank Pekao S.A jest częścią grupy PZU – największej grupy finansowej w Europie Środkowo-Wschodniej.

więcej z kategorii internet