środowisko naturalne/ekologia

Debata o potrzebie zrównoważonego, systemowego rozwoju Warmii i Mazur

07.05.2019 | WWF Polska

Rozwój transportu kolejowego, systemowe „odejście od węgla”, edukacja Polaków nt. ekologii – to główne tematy pierwszej z cyklu 4 debat o ekopatriotyzmie pt. „2050 Polska dla Pokoleń. Jaką przyszłość wybierzesz?” organizowanych z inicjatywy Fundacji WWF Polska przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.  Do udziału w debatach WWF zaprasza polityków wszystkich opcji politycznych. W olsztyńskiej debacie uczestniczyli: Andrzej Maciejewski z Kukiz ‘15, Monika Falej z partii Wiosna, oraz eksperci - prof. Zbigniew Endler oraz Piotr Nieznański z WWF Polska.

W czasach pokoju to właśnie dbanie o nasze dziedzictwo przyrodnicze - w skali lokalnej i krajowej, jest naszym obywatelskim obowiązkiem. Dlatego WWF Polska zorganizowała w Olsztynie debatę i zaprosiła do niej przedstawicieli wszystkich opcji politycznych, które kandydują z okręgu. W ten sposób umożliwiono wyborcom, aby wysłuchali pomysłów  kandydatów i kandydatek w najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego na kwestie środowiskowe i mogli oddać głos świadomie.

Potrzebny zrównoważony rozwój regionu

Jednym z tematów, który wybrzmiał najmocniej w trakcie debaty była potrzeba modernizacji i rozbudowy warmińsko-mazurskiej kolei. Paneliści podkreślali, że konsekwencją dynamicznego rozwoju centrów logistycznych na terenie województwa jest szybkie niszczenie dróg przez samochody ciężarowe.

„Nasz region pod względem transportu publicznego wypada blado na mapie Polski. To jest brak dróg samochodowych, ale także linii kolejowych. Proszę zobaczyć, ile lat było zaniechania, ile pieniędzy unijnych marnotrawionych, albo w ogóle nie wydanych na modernizację kolei. Tory były zwijane, a dopiero teraz powolutku są rozwijane. Obecnie odkrywamy, że kolej jest ekologicznym i ekonomicznym narzędziem, aby przewozić towary (…). Kolej jest też mniej emisyjna niż żegluga”- tłumaczyła Monika Falej (Partia Wiosna).

“Warmia i Mazury koleją stały i stać będą. To są tereny byłych Prus Wschodnich. Historycznie ten obszar był najbardziej rozwinięty jeśli chodzi o infrastrukturę kolejową. Dróg tu nigdy nie było i nie będzie. Od trzydziestu lat byłem zwolennikiem hasła tiry na tory”- wtórował jej Andrzej Maciejewski z Kukiz ‘15.

Wszyscy zgadzali się również co do potrzeby ochrony czystego powietrza oraz promowania gospodarki obiegu zamkniętego, zwłaszcza w kontekście walki z plastikiem.

Profesor Endler wspomniał o potrzebie skutecznej ochrony przyrody regionu, w tym o odkładanych przez kolejne rządy planach utworzenia Mazurskiego Parku Narodowego oraz wskazał na rolę polityków w poprawie funkcjonowania prawodawstwa w tym doprowadzenia do skutecznego egzekwowania istniejącego prawa ochrony środowiska.

Degradacja przyrody spowodowana działaniem człowieka – prawda czy fałsz?

Polacy są ekopatriotami i zdają sobie sprawę z zagrożeń, jakie niesie za sobą degradacja przyrody. Sprawdziliśmy to! Ponad 80% z nas obawia się zanieczyszczenia powietrza, wód i gleb, ponad 60% zmiany klimatu, ponad połowa wycinki lasów, blisko połowa klęsk naturalnych. Prawie 70% chce by głównym źródłem energii stały się odnawialne źródła.

Dlatego wielokrotnie poruszanym wątkiem była też edukacja prośrodowiskowa oraz współpraca między politykami a obywatelami w tym zakresie. Poseł Kukiz ‘15 wyraził wątpliwość, czy decyzje polityczne mogą być skuteczne, biorąc pod uwagę niski, w jego ocenie, poziom świadomości ekologicznej Polek i Polaków. Piotr Nieznański, ekspert WWF Polska przypomniał jednak, że obywatele i obywatelki od dawna próbują współdziałać z politykami na rzecz środowiska, m.in. zgłaszając obywatelskie projekty zmian ustaw – „ Projekty społeczne są regularnie ignorowane i trafiają do kosza. Doświadczyliśmy tego podczas ochrony Puszczy Białowieskiej, czy przy okazji tematu energetyki prosumenckiej”.

Paneliści mieli również rozbieżne zdania na temat energetyki i powagi konsekwencji zmiany klimatycznej. Kandydatka Wiosny jasno opowiedziała się, że przyszłością polskiej energetyki powinno być odejście od węgla na rzecz odnawialnych źródeł oraz zapewnienie systemowego wsparcia dla osób pracujących obecnie w sektorze górniczym. Zaskakujący w tym temacie był głos reprezentanta Kukiz ‘15, który  wyraził wątpliwość, czy zmiana klimatyczna ma związek z działalnością człowieka. Przedstawiciel Partii Razem, Marcin Gulczyński, odpowiedział z sali: „Mam żal do pana posła, że pan poseł nie wie, że grubo ponad 90% środowiska naukowego, które się interesuje zmianą klimatu, które po prostu w tym siedzi, uważa, że zmiany klimatyczne są spowodowane działalnością człowieka”.

 

Kolejne debaty odbędą się:

7 maja 2019 r. o godz. 18:00 na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Auli w Kampusie Głównym przy ul. J. K. Chodkiewicza 30 w Bydgoszczy,

8 maja 2019 r. o godz. 18:00 w Auli Akademii Techniczno-Humanistycznej przy ul. Willowej 2 w Bielsku-Białej,

9 maja 2019 r. o godz. 18:00 w Auli Głównej Budynku Głównego Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania przy ul. Sucharskiego 2 w Rzeszowie.

kontakt dla mediów
Specjalistka ds. komunikacji, WWF Polska
Katarzyna Kościesza

kkosciesza@wwf.pl

tel: 691800313

informacje o firmie

załączniki

więcej z kategorii środowisko naturalne/ekologia