wydarzenia środowisko naturalne/ekologia
Katowice zgasną w Godzinę dla Ziemi WWF i będą realizować ekodziałania
Katowice stawiają na zrównoważony transport miejski, termomodernizację budynków użyteczności publicznej, dotacje do indywidualnych, ekologicznych systemów ogrzewania oraz powiększanie terenów zielonych w mieście. O zrealizowanych projektach i ekoplanach miasta, poinformował Fundację WWF Polska Wiceprezydent Miasta Katowice – Mariusz Skiba. W tygodniu poprzedzającym ogólnoświatowy finał kampanii Godzina dla Ziemi WWF - odbywającej się pod hasłem „Ty też niszczysz swój dom!” - Wiceprezydent Katowic zapowiedział, że miasto dołączy do akcji 30 marca o godz. 20:30. Stolica województwa śląskiego, tak jak pozostałe 89 miast w Polsce, wygasi na symboliczną godzinę najważniejsze budowle i instytucje. W Katowicach w ciemności pogrążą się m.in. Urząd Miasta przy ul. Młyńskiej 4, Spodek czy Muzeum Śląskie. Fundacja zachęca wszystkich, w tym mieszkańców Katowic, do odwiedzenia strony godzinadlaziemi.pl i podpisania apelu do Prezydenta RP o zapewnienie bezpieczeństwa ekologicznego dla przyszłych pokoleń.
Fundacja WWF Polska, w ramach kampanii Godzina dla Ziemi WWF, przez cały marzec odwiedzała prezydentów polskich miast, aby przypomnieć im, że ochrona środowiska wpisana jest w konstytucyjny obowiązek przedstawicieli władz (art. 74). Spotkania mające na celu ustalenie statusów samorządowych działań podjętych na rzecz ochrony środowiska oraz planów na przyszłość odbyły się w Łodzi, Lublinie, Krakowie i Poznaniu. Katowice zgłosiły deklarację włączenia się w akcję Godzina dla Ziemi WWF oraz przesłały specjalnie z tej okazji opracowane podsumowanie eko-działań.
Wiceprezydent Miasta Katowice wśród najważniejszych planów ekologicznych w mieście wymienił: rozbudowę infrastruktury do zapewnienia zrównoważonej sieci transportowej, zmniejszenie emisyjności CO2 z terenu miasta, uszczelnienie systemu gospodarki odpadami i zminimalizowanie ilości odpadów kierowanych do składowania. Wszystkie znajdują się w zatwierdzonym Programie Ochrony Środowiska dla Miasta Katowice.
Parkuj i jedź, a najlepiej rowerem!
Katowice jako priorytetowe zadanie wyznaczyły sobie rozwój komunikacji publicznej w ramach systemu zrównoważonego transportu, którego zasadą jest dbanie o interesy wszystkich uczestników ruchu – pieszych, rowerzystów, osób korzystających z komunikacji publicznej, ale także kierowców.
Miasto tworzy centra przesiadkowe typu „parkuj i jedź” - w ramach Katowickiego Systemu Zintegrowanych Węzłów Przesiadkowych. Pierwsze powstało w Ligocie w styczniu. Na ulice Katowic niebawem wyjedzie 100 nowych autobusów, w tym pojazdy z napędem elektrycznym. Miasto zapowiada również rozpoczęcie budowy nowej linii tramwajowej na południe miasta. Katowice konsekwentnie integrują różne środki transportu, aby zachęcać do rezygnacji z samochodu. To właśnie tu funkcjonuje największa w województwie sieć rowerów miejskich, która rozszerzana jest o kolejne ścieżki i niezbędną infrastrukturę rowerową w ramach przebudowywanego układu drogowego.
Wdrożenie zaplanowanych działań, w perspektywie najbliższych kilku lat przyniesie odczuwalną poprawę jakości życia poprzez możliwość bezpiecznego i sprawnego przemieszczania się po mieście z wykorzystaniem różnych rodzajów transportu, wzajemnie zintegrowanych i tworzących jednolity zrównoważony system.
Katowice wspierają czujność i oze
Miasto podejmuje szereg działań mających ograniczyć i kontrolować emisję szkodliwych pyłów do atmosfery. Katowice nie tylko monitorują czystość powietrza, ale również likwidują źródła zanieczyszczeń - indywidualne paleniska węglowe oraz intensywnie podłączają mieszkańców do miejskiej sieci ciepłowniczej. Dotacje celowe, na zmianę systemu ogrzewania na proekologiczny czy instalowanie odnawialnych źródeł energii, przyznawane są mieszkańcom nieustannie. Termomodernizacja dotyczy również budynków użyteczności publicznej. Aktualnie program obejmuje 44 budynków użyteczności publicznej w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Planowana jest budowa farmy fotowoltaicznej na zrekultywowanej kwaterze składowiska, aby obniżyć zużycie energii elektrycznej wykorzystywanej na potrzeby Zakładu Odzysku i Unieszkodliwiania Odpadów.
Zarządzanie wodą i odpadami
Zmiana dotyczy również tego, czego nie widać gołym okiem. Uporządkowanie gospodarki ściekowej w latach 2009-2016 zaowocowało wybudowaniem i modernizacją łącznie ponad 200 km sieci kanalizacyjnych, 24 tłoczni/pompowni ścieków, 8 zbiorników retencyjnych, 5 przelewów burzowych, 2 separatorów oraz modernizacji 2 oczyszczalni ścieków - Panewniki i Podlesie. Dzięki czemu 12 tys. mieszkańców mogło zostać przyłączonych do sieci kanalizacyjnej. W niedalekiej przyszłości Katowice zmodernizują i wybudują kolejne 81 km sieci kanalizacyjnej.
Zmodernizowano i rozbudowano MPGK Sp. z o.o. oraz zbudowano III kwaterę Składowiska Odpadów Komunalnych w Katowicach.
Dodatkowo miasto planuje uporządkowanie systemu gospodarowania wodami opadowymi. Na terenie miasta wybudowanych zostanie 11 podziemnych zbiorników retencyjnych, co umożliwi jednorazowe zretencjonowanie 6,5 tys. m³ wód opadowych, które będą mogły być wykorzystane do celów komunalnych, np. podlewania zieleni miejskiej, zmywania powierzchni ulic, placów, chodników.
Edukacja!
Działania edukacyjne związane z ochroną środowiska prowadzone są w Katowicach w systemie ciągłym.
W zeszłym roku Katowice uruchomiły punkt informacyjno-edukacyjny dla mieszkańców – Centrum Dobrej Energii, w którym katowiczanie mogą uzyskać informacje o miejskich programach wsparcia oraz znaleźć odpowiedzi na wiele pytań, m.in. jak oszczędzać energię na co dzień, do kiedy należy wymienić stary kocioł opalany węglem, poznać sposób działania np. instalacji odnawialnych źródła energii, dowiedzieć się czym jest regionalna uchwała antysmogowa, jakie paliwa mogą być stosowane do ogrzewania mieszkań albo czym różni się dom pasywny od niskoenergetycznego.
Jeśli mieszkaniec miasta nie może dotrzeć do Centrum to jest szansa, że weźmie udział w organizowanych przez miasto wydarzeniach specjalnych, np. Dni Energii Miasta Katowice, Leśnym Pikniku Rodzinny „Ekoodpowiedzialnie” czy spotkaniach Klubu Myśli Ekologicznej w Kinoteatrze Rialto. Informacje o ochronie środowiska katowiczanie mogą przeczytać na prowadzonych przez katowicki magistrat portalach edukacyjno-informacyjnych – „Energia i Środowisko w Katowicach”, odpady.katowice.eu czy „Hałas w mieście”.
Najmłodsi mieszkańcy miasta mogą podnosić swoją świadomość biorąc udział w cyklicznych konkursach ekologicznych organizowanych w katowickich placówkach oświatowych, np.: Sposób na domowe odpady, 12 kroków ratujących środowisko naturalne, Oblicze mojej Ziemi w obiektywie, Jak wykorzystać wody opadowe na swoim podwórku, Eko – przyjaciel planety Ziemia, Strażnik czystego powietrza w akcji.
Miasto wspiera również szereg inicjatyw mających na celu porządkowanie terenu miasta, m.in. akcję „Sprzątanie świata” czy społeczne akcje organizowane przez mieszkańców.
A wiceprezydent kupuje „bez plastiku”
„Staram się, aby w codziennym życiu towarzyszyły mi ekologiczne nawyki. Są to przecież często proste czynności takie jak segregacja śmieci, gaszenie zbędnego oświetlenia czy kierowanie się racjonalnymi wyborami podczas zakupów, kiedy warto zrezygnować z plastikowych opakowań. Ważną kwestią jest również to czym podróżujemy – czasem warto wybrać komunikację miejską lub przesiąść się na rower – z jednej strony dla zdrowia, a z drugiej dla naszej planety. To właśnie te proste działania mają ogromny wpływ na środowisko” – napisał Wiceprezydent Katowic Mariusz Skiba zapytany o prywatne eko-postanowienia na najbliższy czas.
Już w sobotę Katowice zgaszą światła dla Ziemi
Fundacja WWF Polska wielokrotnie alarmowała informując o skali zniszczeń środowiska naturalnego m.in. w opublikowanym 30 października 2018 raporcie „Living Planet Report” oraz podczas szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach. Polska dołączyła w 2018 roku do grona 25 najbardziej rozwiniętych gospodarek świata. Jesteśmy pierwsi od ponad dekady, którzy awansowali w indeksie FTSE Russell do grona rynków rozwiniętych, co realnie wpływa na nasze codzienne czynności: więcej konsumujemy, częściej jeździmy autami i latamy samolotami, przez co intensywniej niszczymy środowisko naturalne. Dlatego w tym roku akcja Godzina Dla Ziemi WWF poświęcona została tematowi niszczenia naszego wspólnego domu i uświadomienia ludziom wpływu każdego z nas na stan naszej planety. W Katowicach światła zgasną m.in. Urzędzie Miasta przy ul. Młyńskiej 4, Spodku czy Muzeum Śląskim.
Co roku w akcji bierze udział ok. 180 państw na 7 kontynentach. W tym roku 30 marca na całym świecie o 20.30 czasu lokalnego słynne budowle pogrążą się w ciemnościach na 60 minut w symbolicznym geście solidarności z ideą ochrony naszej planety. Idea Godziny dla Ziemi WWF jest bardzo prosta: wyłącz światło - włącz działanie dla planety, która daje nam życie. Globalna akcja Godzina dla Ziemi WWF inspiruje setki milionów ludzi na całym świecie. Jako konsumenci mamy ogromny wpływ na działania rynku. Jako obywatele – na tworzone prawo. Trzeba działać już dziś! Dlatego fundacja zachęca wszystkich do złożenia podpisu pod apelem do Prezydenta RP na stronie godzinadlaziemi.pl z prośbą o zapewnienie bezpieczeństwa ekologicznego dla przyszłych pokoleń.
kontakt dla mediów
Agnieszka Veljković
aveljkovic@wwf.pl
tel: +48 691 690 601
Prasa
prasa@wwf.pl
informacje o firmie
kontakt dla mediów
Agnieszka Veljković
aveljkovic@wwf.pl
tel: +48 691 690 601
Prasa
prasa@wwf.pl