wydarzenia środowisko naturalne/ekologia
Godzina dla Ziemi WWF - także w Poznaniu
30 marca, o godz. 20.30 miliony ludzi na całym świecie zgaszą światło podczas symbolicznej „Godziny dla Ziemi WWF”. W tegoroczną akcję włączyło się już 89 polskich miast - także Poznań, który uczestniczy w niej od 2008 roku.
Organizatorem akcji jest fundacja WWF (World Wide Fund for Nature). Jej celem jest nakłonienie zwykłych ludzi oraz firm do wyłączenia na jedną godzinę świateł oraz urządzeń elektrycznych w domach i biurach. Inicjatywa ma skłaniać do refleksji nad zmianą klimatu. Co roku angażuje się w nią ponad 180 państw na 7 kontynentach.
- Akcja „Godzina dla Ziemi” polega na symbolicznym zgaszeniu światła w trosce o naszą planetę. Ten symboliczny gest ma na celu zwrócenie uwagi na zagadnienia związane z ochroną środowiska, a w szczególności na konieczność racjonalnego gospodarowania zasobami przyrody. Dodatkowo, od kilku lat w Polsce „Godzina dla Ziemi WWF” służy rozwiązywaniu konkretnych problemów ekologicznych – tłumaczą członkowie WWF.
Tegoroczna akcja odbywa się pod hasłem „Ty też niszczysz swój dom". Inicjatywa ma na celu zwrócenie uwagi na udział każdego z nas w procesie niszczenia planety, która jest naszym domem. W oficjalnym spocie kampanii Marcin Dorociński niszczy sprzęt elektroniczny i meble, rozrzuca po całym pokoju przedmioty, dewastuje rośliny, rozpyla farbę na ścianach, a na koniec próbuje wszystko spalić. Jego pokój symbolizuje środowisko naturalne – dom, w którym żyjemy. Postać głównego bohatera, obrazuje postawy każdego, kto na co dzień poprzez konsumpcyjny styl życia niszczy przyrodę. „Dziwi Cię to? Ty też to robisz!" - podsumowuje w filmie Dorociński. Aktor dodaje również, że nie jest za późno, aby przestać niszczyć i zacząć naprawiać.
„Godzina dla Ziemi WWF” jest organizowana w Polsce po raz 12. Poznań uczestniczy w akcji od 2008 roku (zawsze w ostatnią sobotę marca).
- Przyłączmy się do akcji! Zgaśmy światło w naszych mieszkaniach i domach w sobotę, 30 marca, pomiędzy godz. 20:30, a 21:30. W ten sposób przyczyniamy się do zmniejszania nadmiernej konsumpcji energii, ochrony środowiska i ograniczania zmian klimatu i globalnego ocieplenia. Niech to będzie symboliczny gest solidarności z ideą ochrony naszej planety – zachęca Katarzyna Kierzek-Koperska, zastępczyni prezydenta Poznania.
W akcję „Godzina dla Ziemi WWF” włączyło się wiele poznańskich firm i instytucji. Wzorem lat ubiegłych na jedną godzinę zaciemnionych zostanie wiele miejsc w stolicy Wielkopolski, m.in.: płyta Starego Rynku, plac Kolegiacki, budynki Urzędu Miasta Poznania, Volkswagen Poznań, Biblioteka Raczyńskich, Hotel Mercure Poznań Centrum, Fara Poznańska, Pałac Arcybiskupi, Kościół Najświętszej Marii Panny, Psałteria, Akademia Lubrańskiego, Most Św. Rocha, Most Biskupa Jordana, Uniwersytet Ekonomicznego, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Stary Browar, CH Avenida, Teatr Nowy, Delta Tower i wiele innych.
Fundacja WWF zachęca do dołączenia do akcji poprzez podjęcie osobistych zobowiązań i zmianę nawyków na ekologiczne. Oficjalny hashtag #nieniszczedomu ma być wykorzystywany do wskazywania codziennych sposobów dbania o planetę użytkowników serwisu Instagram i w innych kanałach social media.
Dodatkowo, na stronie fundacji: www.godzinadlaziemi.pl można podpisać apel do Prezydenta Andrzeja Dudy, aby skutecznie strzegł konstytucyjnego obowiązku ochrony środowiska i w ten sposób pomógł „naprawić" przyrodę. Na stronie www.godzinadlaziemi.pl uruchomiony został również wzór formularza, który umożliwi każdemu wysłanie w swoim imieniu listu o zaprzestanie niszczenia środowiska do decydentów, przedstawicieli biznesu czy po prostu sąsiada.
Akcja „Godzina dla Ziemi WWF” odbędzie się w najbliższą sobotę. Wcześniej zastępczyni prezydenta Poznania, Katarzyna Kierzek-Koperska spotkała się z przedstawicielkami WWF Polska. Rozmowa dotyczyła nie tylko samego wydarzenia, ale też sposobów angażowania się miasta w ochronę środowiska, edukację w tej dziedzinie czy planów inwestycyjnych uwzględniających dbałość o przyrodę. Miasto Poznań prowadzi bardzo wiele działań w tym kierunku. To m.in. walka ze smogiem (w tym realizacja programu Kawka Bis), termomodernizacja budynków miejskich, montowanie w szkołach mierników jakości powietrza, ochrona ptaków i pszczół, inwestowanie w transport ekologiczny, budowa parkingów Park&Ride, rozwój transportu współdzielonego (rower miejski oraz elektryczne samochody, skutery i hulajnogi) czy inwestowanie w kolej metropolitalną.
Na zakończenie spotkania Katarzyna Kierzek-Koperska podpisała deklarację, w której znalazły się informacja o dotychczasowych działaniach Miasta Poznania i planach na przyszłość, a także osobiste eko postanowienia.
kontakt dla mediów
Karolina Kukielska
kkukielska@wwf.pl
informacje o firmie
kontakt dla mediów
Karolina Kukielska
kkukielska@wwf.pl