Lublin podpisze deklarację #nieniszczedomu w Godzinę Dla Ziemi WWF
Tegoroczna Godzina dla Ziemi WWF wystartowała pod hasłem „Ty też niszczysz swój dom”. W zaskakującym spocie kampanii Marcin Dorociński – ceniony aktor, zwraca uwagę na udział każdego z nas w procesie niszczenia planety. Skala dewastacji środowiska naturalnego w Polsce jest ogromna i wciąż postępuje, mimo że jego ochrona wpisana jest w konstytucyjny obowiązek przedstawicieli władz (art. 74 Konstytucji RP). Dlatego Fundacja WWF Polska, w ramach kampanii, przez cały marzec odwiedzać będzie prezydentów polskich miast i zachęcać do wypełnienia deklaracji #nieniszczedomu. Przedstawiciele władz publicznych będą podsumowywać podjęte na rzecz środowiska działania oraz mówić o planach na przyszłość, a także o swoich osobistych eko-postanowieniach. Pierwsze spotkanie odbędzie się 13 marca w Lublinie. Przedstawiciele Fundacji WWF Polska spotkają się z Krzysztofem Żukiem – Prezydentem Miasta Lublina. Jednocześnie, Fundacja zachęca wszystkich, w tym mieszkańców Lublina do odwiedzenia strony godzinadlaziemi.pl i podpisania apelu do Prezydenta RP o zapewnienie bezpieczeństwa ekologicznego dla przyszłych pokoleń.
Art. 74 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej
Ustawa zasadnicza w art. 74[1]. określa obowiązek władz publicznych do ochrony środowiska. Zadaniem rządzących jest zapewnienie bezpieczeństwa ekologicznego współczesnym i przyszłym pokoleniom, wspieranie działań obywateli na rzecz ochrony przyrody czy informowanie o stanie środowiska i prowadzenie edukacji w tym zakresie.
„Zależy nam na edukowaniu Polaków w zakresie ich realnego wpływu na ochronę środowiska, ale bez współpracy z ustawodawcami i odpowiednich systemowych narzędzi ochrony środowiska, nawet najbardziej wyedukowany i świadomy naród nic nie zdziała. Politycy muszą na stałe wpisać ochronę środowiska do swoich wyborczych obietnic. Dlatego niezwykle ważne są dla nas spotkania z prezydentami polskich miast
i współpraca w budowaniu prośrodowiskowych postaw obywateli. Przykład poszanowania dla środowiska
i odpowiedzialności za nie idzie z góry, dlatego w Lublinie i kolejnych miastach będziemy namawiać prezydentów do oficjalnego wypełnienia deklaracji #nieniszczedomu.” - ochronę środowiska mówi Karolina Kukielska z WWF Polska.
Wizyty u prezydentów
Fundacja WWF Polska w marcu odwiedzi kilka polskich miast, w których spotka się z ich prezydentami, aby porozmawiać o krytycznym stanie środowiska naturalnego oraz ustalić skuteczny plan ratunkowy i chronić polską przyrodę. 13 marca, o godzinie 14:00 odbędzie się spotkanie z Krzysztofem Żukiem Prezydentem Lublina. Krzysztof Żuk przed obiektywami kamer i w obecności mediów wypełni ankietę-deklarację prośrodowiskową, która będzie zawierała odpowiedzi na poniższe pytania:
- Jakie inwestycje, mające na uwadze ochronę środowiska, wprowadziło miasto Lublin w ostatnim czasie (5 lat)?
- Jakie są plany kolejnych inicjatyw związanych z wprowadzaniem rozwiązań mających na celu ochronę środowiska w przyszłości?
- Czy w Lublinie prowadzone są działania edukacyjne związane z ochroną środowiska?
- Czy w Lublinie są plany odnośnie rozwoju transportu publicznego i zachęcania mieszkańców
do ograniczania jazdy samochodami? - A jakie są Pana osobiste eko postanowienia na ten rok?
Skala zniszczeń „domu” jest ogromna i wciąż postępuje
Fundacja WWF Polska wielokrotnie alarmowała o skali zniszczeń środowiska naturalnego m.in.
w opublikowanym 30 października 2018 raporcie „Living Planet Report” oraz podczas szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach. Polska dołączyła w 2018 roku do grona 25 najbardziej rozwiniętych gospodarek świata. Jesteśmy pierwsi od ponad dekady, którzy awansowali w indeksie FTSE Russell do grona rynków rozwiniętych, co realnie wpływa na nasze codzienne czynności: więcej konsumujemy, częściej jeździmy autami i latamy samolotami, przez co intensywniej niszczymy środowisko naturalne. Skalę tych działań widać w symbolicznym protokole „niszczenia” wspólnego domu - podsumowaniu opracowanym przez Fundację, z którego wynika pogłębiający się stan krytyczny wielu obszarów ekologicznych w Polsce.
Rzeki: 75-80 proc. ze 150 tysięcy kilometrów polskich rzek zostało przekształconych przez człowieka.[2]
Lasy: w Puszczy Białowieskiej w roku 2017 wycięto 180 tysięcy drzew.[3]
Bałtyk: powierzchnia martwych stref w Bałtyku wzrosła 10-krotnie w ciągu ostatnich 115 lat i zajmuje aktualnie około 14% powierzchni morza.[4]
Powietrze: w Polsce znajduje się 36 z 50 europejskich miast o najwyższym stężeniu pyłu PM2,5.[5]
Klimat: straty związane z anomaliami pogodowymi kosztują dziś Polaków ok. 9 mld złotych rocznie (ok. 0,6% PKB) i wciąż rosną.[6]
Mieszkańcy: co roku 44 tys. Polaków umiera przedwcześnie z powodu smogu.[7]
Polacy są świadomi tych zagrożeń - z przeprowadzonego przez Fundację badania[8] wynika, że niemal 60% Polaków postrzega zmianę klimatu jako realne zagrożenie dla siebie i swoich bliskich. Jednocześnie chcemy aktywnie przeciwdziałać tym zagrożeniom – biorący udział w badaniu deklarują, że są gotowi ograniczyć zużycie wody na rzecz poprawy kondycji środowiska (84 proc.), wymienić piec grzewczy (82 proc.), wymienić auto na bardziej ekologiczne (62 proc.), ograniczyć podróże lotnicze oraz zakupy towarów transportowanych tą drogą (49 proc.). Polacy są gotowi, dlatego potrzebne są teraz rozwiązania systemowe, które ułatwią i dodatkowo zachęcą do tego, abyśmy chronili dom, w którym żyjemy, czyli naszą planetę!
„Możesz to jeszcze naprawić” - przypomina w spocie Marcin Dorociński i razem z WWF Polska zachęca do podpisania apelu na stronie godzinadlaziemi.pl do Prezydenta Andrzeja Dudy, aby skuteczniej strzegł konstytucyjnego obowiązku ochrony środowiska i w ten sposób pomógł zapewnić bezpieczeństwo ekologiczne przyszłym pokoleniom Polaków. Ze strony godzinadlaziemi.pl, można również pobrać formularz i w swoim imieniu wysłać apel do lokalnych polityków, przedstawicieli biznesu czy po prostu sąsiada, aby zaprzestali niszczenia środowiska.
Godzina dla Ziemi WWF
Godzina dla Ziemi WWF to największa akcja ekologiczna łącząca ludzi niezależnie od narodowości, religii czy poglądów politycznych. Co roku bierze w niej udział ok. 180 państw na 7 kontynentach. W tym roku 30 marca na całym świecie o 20.30 czasu lokalnego słynne budowle pogrążą się w ciemnościach na 60 minut
w symbolicznym geście solidarności z ideą ochrony naszej planety. Idea Godziny dla Ziemi WWF jest bardzo prosta: Wyłącz światło - włącz działanie dla planety, która daje nam życie. Globalna akcja Godzina dla Ziemi WWF inspiruje setki milionów ludzi na całym świecie. Jako konsumenci mamy ogromny wpływ na działania rynku. Jako obywatele – na tworzone prawo. Trzeba działać już dziś!
Spot na kanale WWF Polska w serwisie YouTube.
Więcej informacji na godzinadlaziemi.pl
[1] Art. 74 Konstytucji RP „Ochrona środowiska jako obowiązek władz publicznych. 1. Władze publiczne prowadzą politykę zapewniającą bezpieczeństwo ekologiczne współczesnemu i przyszłym pokoleniom. 2. Ochrona środowiska jest obowiązkiem władz publicznych. 3. Każdy ma prawo do informacji o stanie i ochronie środowiska. 4. Władze publiczne wspierają działania obywateli na rzecz ochrony i poprawy stanu środowiska.”
[2]* WWF propaguje zasadę zero waste, dlatego w spocie wykorzystano wyłącznie przedmioty z odzysku. Po zakończeniu zdjęć wszystkie elementy scenografii przekazane zostały do punktu selektywnej zbiórki odpadów. Na planie zdjęciowym kampanii nie ucierpiała żadna roślinka.
Dane na podstawie ortofotomap, WWF – UP w Poznaniu 2018.
[3] „Puszcza Białowieska- raport z dewastacji”. Dzika Polska 2018.
[4] HELCOM (2018)
[5] Raport WHO 2018
[6] WWF Polska
[7] Komisja UE – komisarz UE ds. środowiska, gospodarki morskiej i rybołówstwa Karmenu Vella 2016
[8] Badania Instytut Kantar Polska na zlecenie WWF Polska, przeprowadzone w lutym 2019 metodą CATI, N=1000.
kontakt dla mediów
Agnieszka Veljković
aveljkovic@wwf.pl
tel: +48 691 690 601
Prasa
prasa@wwf.pl
informacje o firmie
kontakt dla mediów
Agnieszka Veljković
aveljkovic@wwf.pl
tel: +48 691 690 601
Prasa
prasa@wwf.pl