budownictwo/nieruchomości energetyka

Energa zmodernizowała elektrownię wodną w Borowie

13.02.2019 | Grupa ENERGA

Hydroelektrownia Energi z dodatkową energią. Zakończono modernizację ponad 100-letniej elektrowni wodnej w Borowie. Dzięki przeprowadzonej inwestycji zwiększony zostanie wolumen wytwarzanej energii z odnawialnych źródeł energii (OZE) w Grupie Energa

W Grupie Energa zakończono kompleksową modernizację 100-letniej elektrowni wodnej na rzece Drawa w Borowie, (woj. zachodniopomorskie). Hydroelektrownia została dodatkowo wyposażona w wysokosprawną turbinę o mocy 0,7 MWe i nowe urządzenia elektroenergetyczne. Celem modernizacji była poprawa efektywność produkcji energii elektrycznej oraz usprawnienie eksploatacji. Zdecydowanie polepszy się wskaźnik dyspozycyjności w kolejnych latach eksploatacji. Modernizacja pozwoliła na uzyskanie dodatkowej mocy z OZE i zwiększanie udziału mocy z odnawialnych źródeł w miksie wytwórczym Grupy Energa.

Hydroelektrownia Borowo jest ciekawym obiektem inżynieryjnym i architektonicznym, położonym w atrakcyjnym otoczeniu, w głębi dużego kompleksu leśnego, na rzece Drawie. Została wybudowana w latach 1916-1918, w miejscu, gdzie wcześniej znajdował się tartak wodny. Z uwagi na unikatową architekturę, modernizację hydroelektrowni przeprowadzano z najwyższą ostrożnością zachowując wszystkie zabytkowe walory tego obiektu.

W stuletniej elektrowni eksploatowane są oryginalne zespoły prądotwórcze o mocy ok. 0,9 MW. Przeprowadzona modernizacja, nie miała jedynie na celu utrzymanie istniejącego potencjał wytwórczego elektrowni, lecz także uzyskanie dodatkowej mocy z odnawialnego źródła, dlatego też, w ramach projektu, elektrownia została wyposażona w nową, wysokosprawną turbinę wodną o mocy 0,7 MWe oraz zainstalowano nowe urządzenia elektrotechniczne. W ramach przeprowadzonych prac dokonano również polepszenia istniejącej już infrastruktury, między innymi wymieniona została rozdzielnia SN-15 kV, a dotychczasową stację napowietrzną zastąpiono stacją wewnętrzną.

Docelowo, nowo zamontowana turbina przejmie dotychczasowy, średni roczny przepływ wody, natomiast dotychczas eksploatowane hydrozespoły będą stanowiły rezerwę wytwórczą na szczytowe przepływy w ciągu roku.

- Dzięki zastosowaniu nowego hydrozespołu o większej sprawności niż dotychczasowe dwa hydrozespoły znacznie zwiększymy produkcję energii. Szacujemy możliwy wzrost o blisko 760 MWh rocznie. Zrealizowana właśnie inwestycja jest również odpowiedzią na potrzebę polepszenia jakości powietrza, wskazywaną przez lokalną społeczność gminy Kalisz Pomorski – mówi Piotr Meler, Prezes Zarządu Energa Wytwarzanie SA.

Prace modernizacyjne rozpoczęły się w kwietniu 2018 r. i - zgodnie z harmonogramem -zakończyły się pod koniec roku. W styczniu br. elektrownia została włączona do systemu energetycznego.

- Zrealizowana modernizacja jest kolejnym zakończonym z sukcesem projektem mającym na celu zwiększenie wytwarzania ekologicznej energii z OZE. Nieustannie pracujemy nad tym, żeby optymalizować produkcję w sposób przyjazny środowisku – mówi Adam Galanek, Wiceprezes Zarządu Energa Wytwarzanie SA. – Zarówno przez wdrażanie innowacji na polskim rynku – jak np. największy magazyn energii w Bystrej, czy pilotażowa wersja paneli fotowoltaicznych na wodzie – jak również przez modernizację istniejących obiektów. Tak jak w przypadku elektrowni wodnej Borowo. W najbliższym czasie planujemy dalsze modernizacje.

Koszt modernizacji wyniósł ok. 7 mln zł. Inwestycję zrealizowano ze środków własnych Energa Wytwarzanie (ok. 4,3 mln zł) oraz ze środków uzyskanych z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie (ok. 2,7 mln zł). Generalnym wykonawcą modernizacji elektrowni było gdańskie przedsiębiorstwo - Gajek Engineering Sp. z o. o.

Energa Wytwarzanie SA jako lider Linii Biznesowej Wytwarzania w Grupie Energa, koordynuje działalność Grupy w ramach wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej w konwencjonalnych źródłach wytwórczych, w tym kogeneracyjnych, świadczenia usług systemowych, przesyłu i dystrybucji ciepła. Do produkcji energii wykorzystuje wodę, wiatr, biomasę, promieniowanie słoneczne, jak również węgiel kamienny. Spółki Linii Biznesowej Wytwarzanie eksploatują 47 elektrowni wodnych, pięć farm wiatrowych, dwie farmy fotowoltaiczne, jedną elektrownię konwencjonalną (w Ostrołęce), cztery elektrociepłownie i dwie ciepłownie.

kontakt dla mediów
Krzysztof Kopeć
Dyrektor Biura Prasowego Grupy Energa, Energa SA
Krzysztof Kopeć

biuroprasowe@energa.pl

Katarzyna Dziadul
Biuro Prasowe Grupy Energa, Energa SA
Katarzyna Dziadul

biuroprasowe@energa.pl

tel: +48 58 778 83 29

informacje o firmie

załączniki

kontakt dla mediów
Krzysztof Kopeć
Dyrektor Biura Prasowego Grupy Energa, Energa SA
Krzysztof Kopeć

biuroprasowe@energa.pl

Katarzyna Dziadul
Biuro Prasowe Grupy Energa, Energa SA
Katarzyna Dziadul

biuroprasowe@energa.pl

tel: +48 58 778 83 29

informacje o firmie