wydarzenia kultura/sztuka/rozrywka

Pełnia zimy w Gminie Brenna, zapraszamy na Ferie Zimowe 2019

30.01.2019 | Gmina Brenna

W całej Polsce od kilku tygodni trwają ferie zimowe. Już wkrótce - 11 lutego

rozpocznie się ich czwarta, ostatnia tura obejmująca także województwo śląskie. Przerwa w nauce szkolnej to najlepszy moment na rozwijanie zainteresowań i świetną zabawę. W tym czasie szczególnie ważne jest to, aby zaproponować dzieciom i młodzieży różne możliwości spędzania wolnego czasu, uwzględniając potrzeby najmłodszych i tworząc w ten sposób dobrą przestrzeń dla efektywnego i kreatywnego działania. Dzięki naturalnym walorom naszych miejscowości oraz zaangażowaniu lokalnych instytucji w Gminie Brenna powstała bogata oferta uwzględniająca atrakcje i udogodnienia dla całej rodziny.

Tegoroczna zima stwarza doskonałe warunki dla zimowych dyscyplin sportowych.

Na terenie Brennej czynne są dwa ośrodki narciarskie Stary Groń i Ski-Dolina Świniorka.

W zależności od stopnia zaawansowania umożliwiają one amatorom nart i snowboardu wybór odpowiedniej trasy zjazdowej. Najmłodszym poszukiwaczom zimowych przygód polecamy sanki i mniejsze górki, które na terenie Gminy Brenna można bardzo łatwo znaleźć. Dzięki solidnej, zmrożonej pokrywie śnieżnej dużym powodzeniem cieszą się również wyprawy skiturowe po okolicznych górach i dolinach. Szczytami górskimi bardzo szybko można dostać się do Szczyrku, Wisły i Ustronia.

Piękne widoki na zimowe Beskidy zachęcają do spacerów, przejażdżek saniami, a także do wędrówek górskich. Stosunkowo łatwymi oraz przetartymi szlakami górskimi, rozpoczynającymi się w głębi dolin Gminy Brenna, są te wiodące na przełęcz Karkoszczonka oraz do schroniska "Chata Grabowa". Obie trasy to około 50 minut wędrówki zwieńczonej odpoczynkiem w dwóch przytulnych schroniskach górskich. Piesza wycieczka do "Chaty Wuja Toma" oraz "Chaty Grabowej" to doskonałe wyzwania dla aktywnych rodziców z dziećmi.

Pamiętajmy o bezpieczeństwie i z rozwagą podejdźmy do aktywności zimowej w górach. Podstawą jest ciepłe ubranie, odpowiednio dobrane obuwie oraz monitorowanie warunków pogodowych w okresie planowanego pobytu. Odpowiednia ocena własnych możliwości to podstawa bezpiecznego i udanego wypoczynku.

W Parku Turystyki w centrum Brennej znajduje się lodowisko. W okresie śląskich ferii zimowych czynne będzie codziennie od 10:00 - 19:00. Na miejscu zarówno dorośli jak i dzieci mogą wypożyczyć łyżwy, kaski oraz specjalne pingwiny ułatwiające naukę jazdy na lodzie. Wydarzeniem specjalnym tegorocznych ferii będzie Disco, czyli  animacje na lodowisku. Zapraszamy 16. lutego od godziny 16:00 - 20:00.

Po zimowej aktywności fizycznej czas na odwiedzenie Beskidzkiego Domu Zielin “Przytulia”. Na okres ferii zaplanowane zostały zajęcia o różnorodnej tematyce. Podczas warsztatów zielarskich uczestnicy poznają tajniki przygotowania ziołowej soli kąpielowej. Projekcja filmu animowanego “Opowieści i legendy zasłyszane w górach” przeniesie widzów do  wymiaru, w którym rzeczywistość spotyka się z baśnią. Na spragnionych dobrej zabawy czeka interaktywna gra “Klątwa Utopca”. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowym wykazem wydarzeń planowanych w “Przytulii”.

Niezwykłe spotkania ze sztuką odbędą się w CKiS “Dwór Kossaków” w Górkach Wielkich. Spektakle dla najmłodszych zaplanowano w dwa piątki ferii - 15.02 i 22.02.2019 r. Zapewniamy również, że sama wizyta w Dworze Kossaków, będzie ciekawym doświadczeniem zarówno dla dzieci jaki i dorosłych.

Obowiązkowym punktem wycieczki do Gminy Brenna jest odwiedzenie Chlebowej Chaty. Tutaj dowiemy się wszystkiego o wypieku chleba i dawnych gospodarskich zwyczajach lokalnej społeczności. Solidna dawka wiedzy, ciekawostki i świetna zabawa - wszystko to w jednym pełnym niezwykłego charakteru miejscu.

W zimowe wieczory warto wybrać się na kulig, czyli przejażdżkę po okolicy saniami zaprzężonymi w konie. Doskonałym zakończeniem dnia będzie wizyta w lokalnej kawiarni lub restauracji. W większości lokali dostępne są krzesełka dla dzieci oraz potrawy przygotowane z myślą o najmłodszych gościach.

Ferie zimowe 2019 już wkrótce. Do zobaczenia w Gminie Brenna!kontakt dla mediów
Skarbnik Gminy Brenna, Gmina Brenna
Joanna Macura

skarbnik@brenna.org.pl

informacje o firmie

załączniki

więcej z kategorii wydarzenia