wydarzenia styl życia

Niech żyje tradycja, czyli pierwsze Breńskie Szkubaczki

16.01.2019 | Gmina Brenna

11 stycznia 2019 roku w Gminie Brenna odbyło się wydarzenie będące symbolicznym nawiązaniem do znanej na Śląsku Cieszyńskim tradycji szkubaczek. Pierwotnie zwyczaj  polegał na wielogodzinnych spotkaniach w sąsiedzkim i rodzinnym gronie. Głównym motywem tych spotkań była praca przy gęsim pierzu, by finalnie mogło ono zostać wykorzystane jak główny, bo dający przyjemne ciepło, materiał kołder (pierzyn) i poduszek. Wytwór pracy był niezwykle cenny, dawniej często stanowił posag dla przyszłej panny młodej. Zgromadzeniom towarzyszył biesiadny klimat, żarty, opowieści i śpiewy, a po skończonej pracy również tańce.

Dawniej właśnie w ten sposób pielęgnowano relacje społeczne oraz celebrowano długie zimowe wieczory, gdy zakończył się okres prac na polu.

Jeszcze niespełna 30 lat temu tradycja ta była regularnie podtrzymywana. Z biegiem czasu zwyczaj zaczął powoli odchodzić w zapomnienie i w ostatnich latach kultywowany był już tylko przez nielicznie gospodynie. W tym roku tradycyjne szkubaczki nabrały nowej formy, dzięki wydarzeniu zainicjowanemu przez Ośrodek Promocji Kultury i Sportu Gminy Brenna.

Tegoroczne “Breńskie Szkubaczki” miały charakter swojskiego spotkania przy wspólnym stole, gdzie przybyli goście zajęli się rozmowami, śpiewem i naturalnie darciem pierza - odtwarzając przy tym tradycje przodków. Jak za dawnych lat spotkali się młodsi i starsi mieszkańcy Gminy. Była to żywa lekcja historii, a dla niektórych sentymentalny powrót do czasów młodości. Wydarzenie uświetnił występ kapeli góralskiej “Maliniorze’’.

Całości dopełniły wyśmienite regionalne potrawy - placki z blachy podane z wyrzoskami oraz bryński kołocz.

Wydarzenie wpisuje się w aktualną strategię Gminy dotyczącą zachowania tożsamości regionu.Obecny podczas “Breńskich Szkubaczek” wójt Gminy Brenna Jerzy Pilch podkreślił, że to pierwsze z wielu spotkań, które będą odtąd regularnie odbywać się w niedawno otwartym Beskidzkim Domu Zielin “Przytulia”. Ważne przy tym jest postawienie na tradycję, odbudowa lokalnych zwyczajów związanych z rękodziełem i rzemiosłem oraz wypracowanie atrakcyjnego produktu turystycznego, który przełoży się na rozpoznawalność Gminy Brenna. Prawdziwą kuźnią dla realizacji tych zamierzeń ma stać się właśnie "Przytulia".

Pierwsza edycja "Breńskich Szkubaczek" z pewnością okazała się być trafionym pomysłem. Duże zainteresowanie mieszkańców oraz pozytywne opinie uczestników

motywują do organizacji podobnych wydarzeń zakorzenionych w dawnych tradycjach mieszkańców Gminy Brenna.


kontakt dla mediów
Skarbnik Gminy Brenna, Gmina Brenna
Joanna Macura

skarbnik@brenna.org.pl

informacje o firmie

załączniki

więcej z kategorii wydarzenia