budownictwo/nieruchomości środowisko naturalne/ekologia media/marketing/reklama
Wymień okna i drzwi w ramach programu „Czyste powietrze”
Co roku w sezonie grzewczym jesteśmy bombardowani alarmującymi komunikatami na temat podwyższonego poziomu zanieczyszczenia powietrza. Słowo „smog” jest na ustach wszystkich. Tworzące go zawieszone w atmosferze pyły i związki chemiczne są szkodliwe dla zdrowia oraz obniżają komfort życia, dlatego w trosce o jakość powietrza warto zadbać o poprawę bilansu energetycznego budynku. Dzięki programowi „Czyste powietrze” możemy zyskać dofinansowanie do wymiany drzwi i okien, a w konsekwencji zmniejszyć ilość ciepła potrzebnego do ogrzewania obiektów.
Smog – wspólny kłopot, który wymaga wspólnego działania
Smog to powszechny problem, którego doświadczamy każdego roku w okresie jesienno-zimowym. Szkodliwe dla zdrowia zawiesiny powstają w wyniku przenikania do powietrza dymu i spalin. Tym samym wdychamy zanieczyszczenia, które mogą wywołać zapalenie oskrzeli, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, astmę, miażdżycę, schorzenia wątroby, a nawet przyczyniać się do rozwoju nowotworów. Ponadto smog utrudnia codzienne aktywności: spacery czy bieganie na zewnątrz tracą swój zdrowotny charakter, stając się zagrożeniem. Na jego powstawanie ma wpływ każdy z nas, a tym samym każdy z nas może podejmować działania na rzecz zmniejszenia szkodliwości tego zjawiska. W jaki sposób? Zaczynając od zmiany środka transportu z samochodu na autobus miejski, poprzez wymianę starych pieców grzewczych, przyłączanie domu do wspólnych sieci cieplnych i gazowych, rezygnację z opalania śmieciami, aż po zadbanie o termoizolację domu.
Szczelne okna i drzwi w służbie czystego powietrza
Kluczowe dla walki ze smogiem są długofalowe, całościowe działania. W przypadku gospodarstw domowych obejmują one przede wszystkim przyjazne dla środowiska metody ogrzewania budynku oraz zapobieganie nadmiernym stratom ciepła. Wybierając szczelne okna i drzwi, możemy każdego miesiąca zmniejszać rachunki za ogrzewanie, a jednocześnie przyczyniać się do zmniejszenia poziomu zanieczyszczeń w powietrza. – Długookresowa, kompleksowa i powszechna aktywność na rzecz walki ze smogiem jest wyzwaniem przed którym wszyscy stoimy – mówi Tomasz Grabka, Doradca Klienta w firmie OknoPlus. - Niekiedy barierą okazują się koszty związane z poprawą bilansu energetycznego budynku. Teraz, w ramach programu rządowego „Czyste powietrze”, możemy uzyskać dofinansowanie wymiany stolarki okiennej i drzwiowej.
Program przygotowany przez Ministerstwo Środowiska ma na celu poprawę bilansu cieplnego budynków. - Wymieniając okna i drzwi na energooszczędne, zapobiegamy wychładzaniu się domu. Dzięki temu utrzymujemy ciepło we wnętrzu, zużywając mniej paliw do ogrzania. To ogromna korzyść dla domowego budżetu, a także dla środowiska – mówi ekspert firmy OknoPlus.
Warunkiem koniecznym do ubiegania się o dofinasowanie w ramach programu „Czyste powietrze” jest wymiana nieefektywnego źródła ciepła opalanego paliwem stałym lub posiadanie źródła ciepła spełniającego co najmniej 5 klasę normy europejskiej EN 303-5:2012. Ma to swoje uzasadnienie w badaniach na temat przyczyn powstawania smogu. Jak wynika z raportu Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska za rok 2015, to właśnie małowydajne piece grzewcze w gospodarstwach domowych zasilane węglem lub drewnem oraz spalane w nich śmieci są główną przyczyną powstawania szkodliwych zawiesin w powietrzu.
Okna, które chronią przed wychłodzeniem budynku
Jeżeli spełniamy to kryterium, możemy starać się o dofinansowanie wymiany stolarki drzwiowej i okiennej. Na co zwrócić uwagę podczas jej wyboru? Głównym elementem decydującym o energooszczędności drzwi i okien jest współczynnik przenikania ciepła (Uw). W wypadku okien nie powinien przekraczać on 1,1 W/m²K, a od 2021 roku - 0,9 W/m²K. – Poprawa bilansu cieplnego budynków to korzyść nie tylko dla ich mieszkańców, ale całego otoczenia. Z myślą o przyszłych normach technicznych, budownictwie energooszczędnym i przyjaznym dla środowiska zaprojektowaliśmy nasze nowości: linię okien Genesis i Morlite. Minimalizują one straty ciepła i spełniają wymogi zaostrzonych warunków technicznych, które będą obowiązywać od 2021 roku – mówi Tomasz Grabka.
Genesis to aluminiowy, trójkomorowy system przeznaczony do projektowania konstrukcji okiennych w budynkach użyteczności publicznej oraz prywatnych. Unikalne materiały izolacyjne i powiększona przekładka termiczna gwarantują wysokie parametry izolacyjności termicznej (dla okna referencyjnego – wskaźnik Uw=0,768 W/m²K), wodoszczelność i ochronę przed wnikaniem zimnego powietrza z zewnątrz.
Z kolei subtelny i delikatny kształt profilu okna Morlite idealnie wkomponuje się w każde wnętrze, stając się jego ozdobą i budując klimat pomieszczenia. Ilość aluminium użytego do budowy profilu ograniczono do niezbędnego minimum, więc wysokość złożenia skrzydła z ramą w tym oknie to zaledwie 103 mm! Dzięki temu okno stało się smukłe i delikatne. Mniejsza ilość PCV to więcej szyby i naturalnego światła w pomieszczeniu – nawet do 25%. Szerokość zabudowy równa 82,5 mm sprawia, że to rozwiązanie sprawdzi się także w wymagających warunkach klimatycznych. Współczynnik przenikania ciepła dla okna referencyjnego Morlite jest równy Uw = 0,7 W/m²K.
Mniej smogu, niższe rachunki, lepsza jakość życia
Wymiana okien na energooszczędne daje nam wiele korzyści: zarówno doraźnych, jak i długofalowych. Pozwala zmniejszyć rachunki za ogrzewanie przy zachowaniu optymalnej temperatury w domu, zapobiega przenikaniu szkodliwych związków chemicznych i pyłów do wnętrza budynku oraz przyczynia się do walki ze smogiem, która powinna być naszym wspólnym celem.
Więcej informacji na temat programu „Czyste powietrze” oraz właściwości okien z systemu Genesis i Morlite uzyskają Państwo u doradcy firmy OknoPlus.