zdrowie nauka/edukacja/szkolenia

30 nowych defibrylatorów na terenie kampusu PG

22.11.2018 | Politechnika Gdańska

W ramach budżetu obywatelskiego 2018 Politechnika Gdańska zakupiła 30 kompletów defibrylatorów AED wraz z gablotami i akcesoriami. Sprzęt ratujący życie będzie teraz montowany w najczęściej uczęszczanych miejscach na terenie kampusu PG. Planowane są również szkolenia instruktażowe z zakresu jego użycia.

 

– Może się zdarzyć, że każdy z nas w najmniej oczekiwanym momencie będzie musiał zmierzyć się z koniecznością udzielenia pomocy osobie, niezależnie od jej wieku, która zasłabnie, straci oddech i nastąpi u niej nagłe zatrzymanie krążenia. Wtedy jedynym ratunkiem jest szybkie przywrócenie prawidłowej pracy serca, w czym może pomóc skorzystanie z najbliższego defibrylatora AED. Dzięki montażowi nowych urządzeń zakupionych ze środków z budżetu obywatelskiego PG, znacznie zwiększy się dostępność tego sprzętu ratującego życie na terenie kampusu – mówi inż. Wojciech Połubok, dyrektor administracyjny Wydziału Mechanicznego, autor projektu „Defibrylatory na Politechnice Gdańskiej”, zgłoszonego do budżetu obywatelskiego PG 2018.

Dotychczas na terenie kampusu znajdowały się cztery defibrylatory: w Gmachu Głównym PG – budynku nr 1, na Wydziale Mechanicznym – budynku nr 40, na Wydziale Oceanotechniki i Okrętownictwa – budynku nr 30 oraz w Centrum Sportu Akademickiego PG. Montaż nowych, mniejszych i bardziej zaawansowanych technologicznie defibrylatorów AED, zgodnie z zapisami projektu, planowany jest wewnątrz lub na ścianach frontowych budynków o numerach: 3, 4, 5, 6, 7, 10, 12, 15, 17, 18, 20, 21, 41, 42, 50, 61, 65 [sprawdź na mapie kampusu] oraz we wszystkich domach studenckich PG i w Ośrodku Wypoczynkowym Politechniki Gdańskiej „Czarlina”. Dokładne lokalizacje będą wytyczane w porozumieniu z Działem Bezpieczeństwa, Higieny Pracy i Ochrony Przeciwpożarowej. Budynki, w których zostaną zamontowane urządzenia ratujące życie, zostaną oznaczone specjalnymi tablicami informacyjnymi. 

Defibrylator to urządzenie, które wysyła specjalnie opracowany impuls prądu stałego przez elektrody do serca, powodując tym samym powrót normalnego rytmu serca (60-90/min). Automatyczny Elektryczny Defibrylator (AED, z angielskiego automated external defibrillator) jest sterowany komputerowo, według zaprogramowanego algorytmu, który potrafi wykryć zagrażający życiu zbyt szybki rytm serca (migotanie komór serca – VF) i poinformować ratownika sygnałem głosowym i świetlnym o konieczności defibrylacji. Po uruchomieniu AED urządzenie automatycznie instruuje i prowadzi ratownika przez cały algorytm reanimacji – także w sytuacji, gdy nie trzeba defibrylować. Defibrylator działa za pomocą samoprzylepnych elektrod, które przykleja się do skóry klatki piersiowej chorego.

Zaplanowany został również cykl 30 szkoleń instruktażowych z zakresu użycia defibrylatorów. Harmonogram szkoleń wkrótce zostanie podany do wiadomości.

Dodajmy, że do 28 listopada można głosować na projekty zgłoszone w ramach tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego Politechniki Gdańskiej. Więcej informacji na temat budżetu obywatelskiego PG można znaleźć [tutaj].

kontakt dla mediów
Politechnika Gdańska
Biuro Prasowe Politechniki Gdańskiej

biuro.prasowe@pg.edu.pl

tel: 58/347 29 99

informacje o firmie
kontakt dla mediów
Politechnika Gdańska
Biuro Prasowe Politechniki Gdańskiej

biuro.prasowe@pg.edu.pl

tel: 58/347 29 99

informacje o firmie