kultura/sztuka/rozrywka

Rozpoczynamy Szósty Festiwal Sztuki Faktu w Toruniu!

Debiuty reporterskie, warsztaty dla młodych pasjonatów i adeptów sztuki reportażu, premiera ostatniego odcinka jednego z ciekawszych seriali TVP, pokazy najlepszych dokumentów z programu międzynarodowej konferencji,  a także pasjonujący film o polskich asach przestworzy – tak zapowiada się pierwszy dzień Szóstego Festiwalu Sztuki Faktu w Toruniu. Pierwsze wydarzenia rozpoczną się już 22 listopada od godz. 9:00, a festiwal potrwa do 24 listopada. Wciąż można zarezerwować darmowe wejściówki na poszczególne bloki.

W tym roku motto Festiwalu Sztuki Faktu to „Łączy nas historia”, które silnie związane będzie z 100. rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę. Z całą pewnością w programie nie zabraknie polskich klasyków dokumentu, czy znanych filmów z pogranicza sztuki faktu. Festiwal rozpocznie się niemniej o 9:00 na Małej Scenie ACKiS „Od Nowa” panelem „Debiuty reporterskie”. Podczas niego goście festiwalu zobaczą filmy adeptów Wydziału Organizacji Sztuki Filmowej Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. W programie m.in. filmy Marty Wnukiewicz, Justyny Bącal-Ławińskiej, Zuzanny Rutkowskiej czy Mateusza Grzymkowskiego. Panel poprowadzi koordynator projektu, a zarazem dyrektor artystyczny festiwalu, Jacek Snopkiewicz.

Zaraz po „Debiutach reporterskich” na wszystkich pasjonatów i młodych reportażystów czekają dwie propozycje warsztatowe. Od godz. 11:00 na zajęciach „Młodzi dokumentaliści w kujawsko-pomorskim”, reżyser, scenarzysta i operator filmów dokumentalnych, Marcin Sauter, opowie o podstawach pracy reportera. Uczestnicy dowiedzą się, gdzie szukać ciekawych i poruszających widza tematów oraz jak rozpocząć pracę nad swoim pierwszym materiałem. Zaraz po nich o 12:30, Jacek Grudzień, dziennikarz, dokumentalista i wykładowca PWSFTviT na warsztatach „MOJO – jak zrobić reportaż przy pomocy telefonu” opowie o tym, jak zwykły smartphone może okazać się wystarczającym i wręcz idealnym narzędziem do stworzenia nawet najbardziej skomplikowanych form telewizyjnych.

 Tych nie zabraknie także w dalszej części programu – fanów fabularnych seriali historycznych czeka nie lada gratka. O 14:00 na Małej Scenie pokazany zostanie ostatni odcinek serialu „Drogi Wolności”. Seria opowiada o losach trzech sióstr, wyrazistych bohaterek z krwi o kości, które, chcąc uratować od upadku rodzinę, zakładają własny tygodnik „ISKRA”. Pierwszy numer tej gazety ukazuje się 11 listopada 1918 roku, w dniu przyjętym później jako Święto Niepodległości. Po pokazie natomiast spotkanie z niezwykłą postacią, producentem i pomysłodawcą serialu, Stanisławem Krzemińskim.

Nowa Scena (sala kinowa) ACKiS „Od Nowa” stanie się sceną dla najciekawszych dokumentów z programu tegorocznej edycji Międzynarodowej Konferencji INPUT 2018, która na Festiwalu Sztuki Faktu przyjmie ponownie formę MiniINPUTU. Podczas pierwszej części o godz. 9:00 widzowie zobaczą dwa filmy „Breaking the Cycle” Tomasa Lindtha i „Tokyo Black Hole: Tear Zero in Post-WWII Japan” Kensuke Koshiego i Sadao Moriuchiego. Panel poprowadzi koordynatorka projektu w Polsce, Renata Puchacz-Kuszaj.

Dokumenty rozważające trudne wydarzenia z kart historii to propozycja dla widzów od godz. 11:00. Podczas trzech bloków z cyklu „Tajemnice historii” nie zabraknie rozmów, trudnych pytań i nieznanych wcześniej faktów. Podczas pierwszego panelu zaprezentowana zostanie seria „Archiwum zimnej wojny”, po którym posłuchać będzie można rozmowy z twórcami Janem Sosińskim oraz Andrzejem Mietkowskim. Zaraz po nim o 12:30 pokazany zostanie dokument „Jaster. Tajemnica Hela”, któremu towarzyszyć będzie rozmowa z autorami Małgorzatą Walczak i Markiem Pawłowskim. Oba bloki poprowadzi Anna Kwiatkowska z TVP Historia. O 17:00 w ramach trzeciej części cyklu, goście będą mogli obejrzeć film „Katyń. Ostatni Świadek”.

Równo o godz. 19:00 rozpocznie się pokaz, który szczególnie powinien spodobać się młodszej widowni – w sali kinowej (Nowa Scena) ACKiS „Od Nowa” wyświetlony zostanie jeden z odcinków serii „Portrety wojenne”, która w niecodzienny sposób przybliża losy poszczególnych bohaterów okresu II Wojny Światowej. Seria, stanowiąca niecodzienne połączenie animacji, serialu fabularnego i dokumentu to pełne emocji i napięcia opowieści. Podczas pokazu goście festiwalu poznają historię Jana Zumbacha, wybitnego pilota Polskich Sił Powietrznych na obczyźnie. Będzie to doskonałe wprowadzenie do pierwszej projekcji z cyklu „Fakt w fabule”.

Zwieńczeniem pierwszego dnia festiwalu będzie pokaz z cyklu „Fakt w fabule”. O godz. 20:00 na Nowej Scenie (sala kinowa) ACKiS „Od Nowa” widzowie będą mieli okazję zobaczyć historię polskich asów przestworzy, inspirowaną bestsellerem Arkadego Fidlera o tym samym tytule. „Dywizjon 303. Historia prawdziwa” (2018) to pasjonująca, oparta na faktach, historia polskich lotników, którzy w ramach Królewskich Sił Powietrznych Wielkiej Brytanii (RAF-u) tworzyli elitarną jednostkę – Dywizjon 303. W rolach głównych występują: Maciej Zakościelny, Piotr Adamczyk, Jan Wieczorkowski, Antoni Królikowski, Marcin Kwaśny, Krzysztof Kwiatkowski, Anna Prus i Cara Theobold. Obraz wyreżyserował Denis Delić.

Zobacz program festiwalu — Festiwal Sztuki Faktu

Wciąż można jeszcze dokonać rezerwacji na wszelkie inne pokazy i spotkania w ramach 6. edycji Festiwalu Sztuki Faktu. Rezerwacji można dokonać pod adresem https://sztukafaktu.pl/rezerwacja a następnie zarezerwowane wejściówki do 21 listopada odbierać w siedzibie Toruńskiej Agendy Kulturalnej przy ul. Konopnickiej 13/4 (III piętro). Cały program festiwalu dostępny jest na stronie http://sztukafaktu.pl/program.

 ***

Organizatorami Festiwalu Sztuki Faktu są Miasto Toruń i Toruńska Agenda Kulturalna.
Partnerem głównym festiwalu jest Województwo Kujawsko-Pomorskie.
Mecenasami festiwalu są dostawca ciepła dla Miasta Torunia 
— spółka PGE Toruń, należąca do grupy PGE Energia Ciepła oraz FF Music, właściciel portalu Niezła Sztuka.

Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014–2020.

***

informacje o firmie

Toruńska Agenda Kulturalna
ul. Marii Konopnickiej 13/4 (III piętro), 87-100 Toruń
tel. +48 662 072 661 ⋅ http://www.tak.torun.pl/

informacje o firmie

Toruńska Agenda Kulturalna
ul. Marii Konopnickiej 13/4 (III piętro), 87-100 Toruń
tel. +48 662 072 661 ⋅ http://www.tak.torun.pl/