przemysł ciężki

Profesjonalne zastosowania, profesjonalne rozwiązania. Poznaj otuliny do rurociągów przemysłowych z serii PAROC Pro

14.11.2018 | PAROC

Rurociągi w sieciach wysokotemperaturowych są dla zakładów przemysłowych, ciepłowniczych i energetycznych niczym układ krwionośny dla żywego organizmu – każdego dnia transportują znaczące ilości medium kluczowego dla funkcjonowania danej jednostki. Aby transport ten pozostawał sprawny, nawet w obliczu najtrudniejszych warunków roboczych, niezbędne jest zastosowanie odpowiedniej izolacji. Z myślą o zastosowaniach przemysłowych powstały otuliny z serii PAROC Pro.

Otuliny z serii PAROC Pro to niepalne, odporne na działanie wilgoci i trwałe mechanicznie produkty z wełny kamiennej, przeznaczone do izolacji termicznej, akustycznej i przeciwkondensacyjnej rurociągów prostych i elementów kolanowych. Na system składają się prefabrykowane, wzajemnie się uzupełniające elementy dostępne w szerokiej palecie średnic i wymiarów. Dla prostych odcinków rur są to otuliny PAROC Pro Section 100 i 140, PAROC Pro Lock 100 oraz PAROC Pro Combi 100, a dla kolan rurociągowych – elementy PAROC Pro Bend 100 oraz PAROC Pro Segment 100 i PAROC Pro Segment 100 DL do zastosowań wielkoformatowych.

Proste rozwiązania z reguły są najlepsze

Trzon oferty PAROC Pro tworzą otuliny do izolacji termicznej rurociągów gorących: PAROC Pro Section 100 oraz PAROC Pro Section 140. Produkty różnią się między sobą gęstością, dzięki czemu można je stosować do zabezpieczania elementów o maksymalnej temperaturze 640°C lub 680°C. Pierwszy z wariantów dostępny jest w wariancie Lock z zamkami na łączeniach, które skracają czas i zmniejszają koszty montażu. Otulina PAROC Pro Section 140 bardzo dobrze sprawdza się zaś w roli pierwszej warstwy izolacji w układach wielowarstwowych. Ponadto, wszystkie otuliny z serii PAROC Pro Section dostępne są w wariancie Clad ze specjalnym pokryciem z folii aluminiowej, przeznaczonym do zabezpieczania rurociągów biegnących na zewnątrz budynków.

Dobór odpowiedniej średnicy? Nie ma co kombinować!

Nie raz i nie dwa bywa tak, że specyfikacja projektowa mówi jedno, a rzeczywistość okazuje się nieco inna, zwłaszcza w odniesieniu do wymiarów przewodów instalacyjnych. Aby ułatwić dobór rozwiązania do odpowiedniej średnicy w wysokotemperaturowych kanałach spalinowych, przewodach kominowych oraz rurociągach parowych i ciepłowniczych, Paroc wprowadził na rynek otulinę PAROC Pro Combi 100. Cechą charakterystyczną tego rozwiązania jest specjalny otwór wewnętrzny w kształcie gwiazdki, który szczelnie dopasowuje się do rur o zróżnicowanej grubości w zakresach 12-18 mm oraz 22-28 mm, bez tworzenia pustych przestrzeni wewnątrz izolacji.

Kiedy rurociąg znajdzie się na zakręcie

Praktycznie każdy rurociąg przemysłowy prędzej czy później zmienia swój kierunek, przechodząc w odcinek kolanowy. Tradycyjną metodą zabezpieczania tego typu elementów są maty, choć i w tym przypadku warto zdać się na dedykowane rozwiązanie systemowe. Ofertę otulin z serii PAROC Pro uzupełniają gotowe wyroby izolacyjne dla średnich i dużych kolan: PAROC Pro Segment 100 i Pro Segment 100, a także elementy do izolacji kolanek rurociągów o niedużych średnicach, zagiętych pod kątem 45° i 90° – PAROC Pro Bend. Wykonane fabrycznie produkty zapewniają najlepsze rozwiązanie w zakresie izolacji dla odcinków kolanowych bez mostków cieplnych.

Otuliny – pewne oszczędności

Otuliny z serii PAROC Pro zachowują stałe właściwości mechaniczne i izolacyjne oraz nie osiadają wraz z upływem czasu, dzięki czemu można je z powodzeniem stosować w charakterze alternatywy dla popularnych mat na siatce. – W odróżnieniu od mat, otuliny nie wymagają konstrukcji wsporczej płaszcza, co pozwala wyeliminować istotne mostki cieplne wewnątrz izolacji – podkreśla Michał Nękanowicz, Doradca Techniczny ds. Współpracy z Biurami Projektowymi w Paroc Polska. – Stosując otuliny i kolana z linii PAROC Pro, możemy zmniejszyć straty ciepła o blisko jedną czwartą w stosunku do standardowych mat o tej samej grubości, tudzież ograniczyć grubość izolacji, przyjmując za punkt wyjścia tę samą wartość strat cieplnych – podsumowuje.

informacje o firmie

więcej z kategorii przemysł ciężki