Wiata garażowa z drewna. Na co warto zwrócić uwagę przy jej wyborze?
Drewniane konstrukcje sprawdzają się nie tylko, jako elementy wypoczynkowej architektury ogrodowej, ale także inne funkcjonalne budowle. Stylowa i nowoczesna drewniana wiata cieszy się dużą popularnością szczególnie wśród posiadaczy domków jednorodzinnych, głównie ze względu na podniesienie wartości estetycznej architektury przydomowej. Na co warto zwrócić uwagę podczas użytkowania?
Wiata garażowa, czyli lekka konstrukcja składająca się z dachu wspartego na słupach staje się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem na posesjach. Coraz więcej z nas szuka rozwiązań tańszych, praktyczniejszych, a zarazem bardziej estetycznych niż typowe garaże. Drewniana konstrukcja zgrabnie połączona z domem ozdobną pergolą wpisuje się, więc idealnie w to zapotrzebowanie. Jakie zalety posiadają wiaty garażowe w tym drewniane i na co zwrócić uwagę podczas użytkowania?
Zalety parkingu pod wiatą
Wiata garażowa przynosi wiele praktycznych korzyści. Stanowi bardzo przydatną alternatywę dla klasycznego garażu, jako dodatkowe miejsce postojowe. Nie wymaga pozwolenia na budowę, jeśli standardowa powierzchnia konstrukcji wiaty nie przekracza 50 m2. Dla użytkowników, którzy preferują gotowe rozwiązania, producenci oferują przygotowane konstrukcje do samodzielnego montażu.
Mimo, że wiata garażowa uznawana jest za mniej bezpieczną formę przechowywania samochodu, niż garaż zamknięty, w praktyce sprawdza się bardzo dobrze. Chroni auto przed dużymi wahaniami temperatur, wiatrem, opadami i słońcem. Do tego łatwiej utrzymać ją w czystości niż zamknięte pomieszczenie garażu, do którego na kołach ciągle wwozi się dużo brudu, błota i śniegu.
Na rynku najczęściej spotyka się trzy typy wiat garażowych: wolno stojące, przylegające do budynku i przejazdowe. Konstrukcja klasycznej wiaty składa się z dachu wspartego na słupach. Aby uwypuklić jej walory estetyczne, warto pamiętać na przykład, aby wiaty wolno stojące pod kątem kształtu i sposobu wykończenia nawiązywały stylistycznie do innych obiektów architektury małej na działce (np. altanki). Dzięki temu uzyskamy spójną wizualnie przestrzeń ogrodową. Wiaty przylegające do budynku powinny również dobrze komponować się z jego bryłą i stanowić architektoniczną całość. Najlepiej, jeśli zostanie zaprojektowana razem z budynkiem.
Czym wyróżnia się wiata garażowa wykonana z drewna?
Wiaty garażowe wykonane z drewna wyróżnia przede wszystkim aspekt wizualny. Mało co zastąpi naturalne ciepło i piękno prawdziwego drewna. Konstrukcja z ażurowymi ścianami lub ażurowym dachem obsadzonymi rosnącymi dzikimi pnączami nada dużo uroku i ciepła aranżacji ogrodowej. Możemy wybrać konstrukcje rozłożyste ze spadzistym dachem, które wprowadzą z kolei bardziej dostojny nastrój. To, o czym na pewno warto pamiętać zanim ozdobimy nasz ogród drewnianą konstrukcją, to zaimpregnowanie drewna odpowiednimi środkami. Mimo, że jest to mocny materiał, dość łatwo ulega niszczącemu działaniu czynników atmosferycznych, szczególnie, jeśli eksponowany jest na zewnątrz, jak wiata garażowa. Silne promieniowanie UV, opady atmosferyczne, czy pleśnie to głównie czynniki wpływające na zniszczenie zewnętrznych elementów architektury ogrodowej. Z pomocą przychodzi linia produktów marki Drewnochron przeznaczonych do zewnętrznej, jak i wewnętrznej ochrony oraz dekoracji drewnianych powierzchni. Dzięki właściwościom hydrofobowym Impregnat Express Ogród tworzy na powierzchni drewna powłokę, będącą wyjątkowo trwałą i silną warstwą ochronną m.in. przed deszczem, śniegiem, czy wilgocią. Chroni również przed działaniem grzybów pleśniowych i glonów. Impregnat Express Ogród jest przyjazny w codziennym użytkowaniu, dzięki niekapiącej formule nie musimy obwiać się plam na nas czy podłodze, co czyni go idealnym do malowania desek nie tylko na wiacie garażowej. Konsystencja pozwala na wygodną i łatwą aplikację za pomocą pędzla i w efekcie uniknięcie zacieków i smug na powłoce. Wysycha w ekspresowym tempie - 2 godziny. Dodatkowo, impregnat ma walory estetyczne, tworzy na powierzchni satynowe wykończenie podkreślające rysunek drewna.