ekonomia/biznes/finanse nauka/edukacja/szkolenia

Z myślą o najmłodszych mieszkańcach Gminy Brenna

30.08.2018 | Gmina Brenna

Dobre wiadomości dla przedszkolaków i ich rodziców. Kolejne inwestycje w przedszkolach na terenie Gminy Brenna.

W Gmina Brenna od nowego roku szkolnego 2018/2019 ruszy m.in. projekt „Dobry start w edukację!”. Wszystko za sprawą dodatkowych środków pozyskanych z Europejskiego Funduszu Społecznego . 

- Środki zewnętrzne umożliwiły nam przygotowanie nowego oddziału przedszkolnego dla 25 dzieci w Szkole Podstawowej nr 1 w Brennej, która mieści się w budynku dawnego gimnazjum. W ramach projektu przewidziano finansowanie przez rok oddziału przedszkolnego, zakup nowego wyposażenia oraz pomocy dydaktycznych. Będą też ciekawe zajęcia dodatkowe dla naszych najmłodszych – wymienia Jerzy Pilch, wójt Gminy Brenna.

To nie koniec dobrych wiadomości. - Przy szkole powstanie również plac zabaw dla naszych milusińskich. Planowane zakończenie projektu przypada na sierpień 2019 r, a całkowita jego wartość to prawie 400 tys. zł. - dodaje wójt.

To nie jedyne inwestycje przedszkolne w gminie. - W sierpniu 2018 r. zakończyliśmy realizację projektu „Podniesienie jakości i dostępności edukacji przedszkolnej w Gminie Brenna”, który wdrażany był od marca 2017 r. w Przedszkolu Publicznym nr 1 w Górkach Małych. Dzięki niemu powstały tu dwa nowe oddziały przedszkolne, a co za tym idzie 50 nowych miejsc dla przedszkolaków. W roku szkolnym 2017/2018r. 124 dzieci skorzystało ze wsparcia edukacyjnego. Pozyskane dofinansowanie unijne pozwoliło także zainwestować w nowe wyposażenie i sprzęt. Ważną częścią zakupów stanowiły pomoce dydaktyczne do finansowanych z projektu dodatkowych zajęć dla dzieci -  podkreśla Jerzy Pilch.

Ponadto utworzono ogródek przedszkolny do zabawy, rekreacji i obserwacji przyrody. Nie zapomniano o kadrze pedagogicznej, która skorzystała z finansowanych z projektu szkoleń. 

- Ten projekt nie byłby możliwy, gdyby nie poprzedzająca go inwestycja, która polegała na rozbudowie placówki. Budynek powiększono o piwnicę i dwie kondygnację nadziemne. I tu wspomagaliśmy się środkami zewnętrznymi – zauważa wójt Gminy Brenna.

W piwnicy znajdują się pomieszczenia techniczne i gospodarcze, a na dwóch kolejnych poziomach zlokalizowano dwa nowe oddziały przedszkolne. Przy każdej sali powstały sanitariaty dla dzieci oraz magazynek na leżaki. Projekt obejmował również przebudowę przedszkola wraz z wejściem głównym i schodami, a także wyposażenie zaplecza kuchennego. Ponadto zakupiono nowoczesny piec kondensacyjny.

- Stawiamy na ekologiczne rozwiązania, dlatego zastosowano system ogniw fotowoltaicznych, co w efekcie pozwala na zaoszczędzenie do 40 proc. energii koniecznej do funkcjonowania budynku. Całkowita wartość projektu wyniosła prawie 2,8 mln zł, z czego niemal połowa to dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego – mówi wójt Pilch I dodaje: - Na każdym polu staramy się szukać szans i oszczędności, dbamy o zrównoważony rozwój naszej gminy. Realizowane projekty skierowane są do wszystkich naszych mieszkańców, także tych najmłodszych.

kontakt dla mediów
Skarbnik Gminy Brenna, Gmina Brenna
Joanna Macura

skarbnik@brenna.org.pl

informacje o firmie

załączniki

więcej z kategorii ekonomia/biznes/finanse