wydarzenia kultura/sztuka/rozrywka

Uroki natury i architektury na Bella Skyway Festival

Świetlista panorama Torunia w formie średniowiecznych chorągwi, magiczna wioska duszków, fascynująca feeria jaśniejących motyli czy urocze krowy z plastikowych butelek po mleku — trwający w Toruniu od 21 do 26 sierpnia 2018 roku Bella Skyway Festival to nie tylko wielkie instalacje, ale także subtelna i refleksyjna forma sztuki światła. Ostatni dzień festiwalu to zatem doskonała okazja, aby w spokojniejszej atmosferze kontemplować prace artystów z całego świata!

W okolicy Krzywej Wieży widzowie będą mogli zobaczyć dwie instalacje. Jedną z nich będą „Kolory Torunia” czyli niezwykła wariacja na temat średniowiecznych chorągwi. Praca rosyjskiej artystki Mariny Demchenko pokazuje ważne dla Torunia budynki na flagach – tworzących panoramę miasta. Przez wiele lat budynki te świeciły od wewnątrz magicznym światłem, ciepłem i życiem — ku radości wszystkich mieszkańców. Niewiele dalej na ul. Pod Krzywą Wieżą artyści Olga Grybowicz i Kasper Hein proponują pełną uroku instalację pt. „Dobra wróżba”, która jest próbą wizualizacji pozytywnej energii przesyłanej za pośrednictwem deszczu. Punktem wyjścia są dawne wierzenia, według których susza jest karą boską, zaś deszczowa pogoda błogosławieństwem. W wielu kulturach utarło się, że deszcz jest zjawiskiem zapowiadającym oczyszczenie oraz pomyślność. Krople deszczu są nośnikiem szczególnych mocy, witalności.

Bella Skyway Festival 2018 — Milk Bottle Cows

Kierując się bardziej w stronę Bulwaru Filadelfijskiego natrafić można na pracę singapurskiego duetu BH Loh. Artyści przy użyciu przedmiotów codziennego użytku, w tym wypadku butelek po mleku, stworzyli przesympatyczną instalację pt. „Milk Bottle Cows”. Instalacja wykorzystuje produkcję i konsumpcję mleka krowiego jako metaforę alternatywnych technologii i zachowań, które mogłyby prowadzić do bardziej wydajnej i zrównoważonej przyszłości. Promuje również recykling i up-cycling, dzięki ponownemu wykorzystaniu ponad dwóch tysięcy plastikowych butelek po mleku, co odpowiada około siedmiu miesiącom odpadów z tworzyw sztucznych generowanych przez jedną osobę. Pojemniki te zostały ukształtowane na naturalnej wielkości krowy i cielęta, które spokojnie pasą się na polu trawy.

W Dolinie Marzeń natomiast uważniejsi widzowie dostrzegą niewielkie, świetliste chatki. To domki małych duszków, które według niektórych poglądów pilnują lasów, rzek, pół i naturalnego kręgu życia. Nikt nie wie jak wyglądają, jednak wszystkie przepowiednie wskazują na to, że właśnie w tym roku, na Bella Skyway Festival wychodzą ze swych jamek. Każdy będzie mógł skorzystać z tej wyjątkowej okazji, aby przyjrzeć się ich spokojnemu życiu, ciepłemu światłu bijącemu z glinianek i ich łódkom delikatnie kołyszącym się na wodzie – tak właśnie prezentuje się praca Anny Fujarskiej pod nazwą „Duszki z doliny”.

W parku przy placu Rapackiego obejrzeć można zjawiskową instalację, która rozważa koegzystencję ludzi i natury. Według artystki, Anny Galas, człowiek podporządkowuje sobie tereny, na których się osiedla, często niszcząc przy tym naturalne środowisko. Tym razem w centrum miasta to natura przejmuje inicjatywę, pragnie zostać zauważona. Przedziera się przez bariery i postanawia powrócić na swoje terytorium. W instalacji „Ciągle żywa” motyle, jako symbol sił przyrody, wylatują z pęknięcia w ziemi i rozlatują się na wszystkie strony świata.

Bella Skyway Festival 2018 — Metamorfozy

W ogrodzie Baju Pomorskiego zobaczyć można pracę artysty, który rok temu już gościł na Bella Skyway Festival. Alexander Reichstein, z Finlandii, który podczas 9. edycji festiwalu zaproponował zachwycającą pracę „They were here”, w tym roku intryguje subtelniejszą, choć równie fascynującą pracą. Instalacja „Metamorfozy” wizualizuje przemiany, jakie dzieci przechodzą podczas dojrzewania. Autor skorelował rozwój dziecka z metamorfozami owadów. Bohaterowie są zatem skrzyżowaniem owadów i dzieci na różnych etapach ich wzrostu i rozwoju. Robaki przypominające gąsienice wychodzą z jaj, wiją się jak noworodki, rosną, wyrastają im ręce i nogi. Zaczynają biegać i bawić się na gałęziach, tak jak dzieci w wieku przedszkolnym. W końcu rozwijają skrzydła i odlatują, jak nastolatki z domów. Stworzenia są wykonane z drutu, przypominającego nitki wytwarzane przez larwy. W nocy świecą jak świetliki. Stwory śmieją się, płaczą, śpiewają i mruczą w nieznanym języku.

Warto udać się także w okolice Muzeum Etnograficznego, gdzie w parku zagościła multimedialna instalacja o blisko 18-metrowej podstawie. „I Love Toruń” autorstwa VES i #robiewideło to symboliczny element Bella Skyway Festival. Napis zbudowany jest z paneli diodowych w nietypowych kształtach, które pozwolą uzyskać jednorodną powierzchnię LED w formie liter i figur, na której wyświetlane zostaną specjalnie przygotowane grafiki i animacje. To doskonałe miejsce, aby zrobić pamiątkowe zdjęcie podczas festiwalu i pokazać swoją miłość do pięknego, gotyckiego, choć nie tylko, Torunia.

Pełen program festiwalowych atrakcji, łącznie z informacjami organizacyjnymi dotyczącymi m.in. dodatkowych kursów komunikacji miejskiej, zamknięcia niektórych ulic oraz parkingów buforowych znaleźć można na stronie festiwalu: www.bellaskyway.pl/program.

***

Organizatorami Bella Skyway Festival są Miasto Toruń i Toruńska Agenda Kulturalna.
Sponsorem tytularnym wydarzenia jest TZMO S.A. i Marka Bella.
Partnerem głównym festiwalu jest Województwo Kujawsko-Pomorskie.

Sponsorami festiwalu są Bank Millennium, PGE Toruń, B&G Technology, Water Control, Mionetto, Specjal oraz Legendia. Wydarzenie współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014–2020.

informacje o firmie

Toruńska Agenda Kulturalna
ul. Marii Konopnickiej 13/4 (III piętro), 87-100 Toruń
tel. +48 662 072 661 ⋅ http://www.tak.torun.pl/

informacje o firmie

Toruńska Agenda Kulturalna
ul. Marii Konopnickiej 13/4 (III piętro), 87-100 Toruń
tel. +48 662 072 661 ⋅ http://www.tak.torun.pl/