wydarzenia kultura/sztuka/rozrywka

Zachwycające projekcje na Bella Skyway Festival w Toruniu

Plastyczne twarze w animacji poklatkowej z aranżacją muzyczną w wykonaniu orkiestry symfonicznej, dynamiczne wizualizacje z muzyką topowych toruńskich DJ-ów na żywo, wielkie akwarium z projekcją podwodnego życia czy mapping o Czerwonej Planecie na ogromnym balonie — projekcje, które można obejrzeć podczas tegorocznej edycji Bella Skyway Festival odbywającej się od 21 do 26 sierpnia w Toruniu zapierają dech w piersiach!

Podczas dziesiątej edycji festiwalu z fasadą Collegium Maximum zmierzyli się Anna Pytlak i Łukasz Kosela. W mappingu pt. „Twarze” tematem jest zagadnienie wizerunku człowieka w kulturze. Projekcja została wykonana w nietypowej technice poklatkowej, a muzyczną aranżację skomponował toruński producent muzyczny trzykrotny Mistrz Świata DJ-ów Steve Nash. Niebywałego charakteru dodaje także Toruńska Orkiestra Symfoniczna, która każdego wieczoru wykonuje na żywo, na specjalnie przygotowanej scenie, przygotowaną warstwę muzyczną mappingu. Mecenasami projekcji są TZMO SA, marka Bella oraz Bank Millennium. BSF 2018 - Czas Marsa.jpg

Jak co roku, na Bella Skyway Festival nie brakuje konotacji naukowych, w tym astronomicznych. Latem 2018 r. Czerwona Planeta znajduje się najbliżej Ziemi aż do 2035 roku, przykuwając uwagę obserwatorów jako najjaśniejszy (po Księżycu) obiekt nocnego nieba. „Czas Marsa” autorstwa Piotra Majewskiego (Polskie Radio PiK) i Jerzego Rafalskiego (Planetarium Toruń) to projekcja na ogromnym balonie ulokowana w parku za Doliną Marzeń, która zainspirowana została tym zjawiskiem. Mapping stara się odpowiedzieć na pytania, czemu Czerwona Planeta dziś to ogromna pustynia targana piaskowymi burzami, gdzie podziała się marsjańska woda oraz czy na Marsie da się przywrócić życie. Mecenasami projekcji są Water Control i Legendia.

bsf-2018-glebia-energii.JPG

W podróż po podwodnym świecie zabierze natomiast projekcja przy Przystani Toruń, przygotowana przez Water Concept. „Głębia energii” to mapping na specjalnie przygotowanym basenie z przezroczystą bandą, która umożliwia oglądanie ogromnych trójwymiarowych przestrzennych animacji.  Dodatkowy atut to przebłysk światła załamującego się na wprowadzonej w ruch wodzie. Oglądający mapping zostali zabrani w wyjątkową opowieść o podróży w głębiny morskie, w której pojawiały się nie tylko cuda podwodnego oceanu, ale także niebezpieczne stworzenia zamieszkujące podwodną krainę. Sponsorem projekcji jest PGE Toruń.

Kolejną ciekawą, szczególnie dla osób odwiedzających Toruń, propozycją jest mapping „Piernikowe historie światłem malowane” na fasadzie Muzeum Toruńskiego Piernika. Kilkuminutowa projekcja prezentuje zarówno proces powstawania pierników, składniki ciasta piernikowego, jak też jedną z wielu legend na temat początków najpopularniejszego toruńskiego piernika — katarzynki. Partnerem wydarzenia jest Muzeum Okręgowe w Toruniu.

Przed Urzędem Marszałkowskim prezentować się będzie natomiast trójka toruńskich artystów DJ Pac1, DJ Funktion oraz DVJ Rocco, którzy w towarzystwie energetycznego mappingu 3D autorstwa Mad For Fun, pierwszego dnia festiwalu wprawiali zebraną publiczność w dobry nastrój. Do 26 sierpnia widzowie zobaczą audiowizualny spektakl utrzymany w klimatach szeroko pojętej muzyki elektronicznej, który ma na celu zaprezentowanie topowych toruńskich DJ-ów w niezwykłej, świetlnej oprawie. Partnerem projektu jest Województwo Kujawsko-Pomorskie.

Warto też udać się w Ruiny Podominikańskie, gdzie na widzów czekać będzie pokaz multimedialny grupy „Flow Pokazy Wizualne”. „Laserman Show” z tancerzem Danielem Suligą, to widowiskowe połączenie tańca, laserów oraz efektów specjalnych. Laserman to tancerz przyszłości, który swoją energię czerpie z laserów. Jego niezwykła umiejętność manipulacji światłem laserowym potrafi zachwycić i przenieść widzów w zupełnie inny wymiar sztuk wizualnych, gdzie tancerz i światło stanowią nierozłączny duet. Pokaz odbywa się co 25 minut. Sponsorem pokazu jest B&G Technology.

bsf-2018-laser-symphony.jpgInną, równie ciekawą instalacją, która wykorzystuje potencjał laserów jest "Laser Symphony" – jedyna biletowana instalacja w tym roku. W dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego odwiedzić można instalację, której atmosfera przypominająca sen wita i wciąga publiczność w interakcję, poprzez zmieniającą się choreografię. Ta interpretuje i definiuje przestrzeń wiązkami laserowymi i sugestywnymi dźwiękami. Przechodząc przez sieć promieni, odwiedzający aktywują muzyczne nuty i kompozycje, a jednocześnie oświetlają geometrie i szczegóły otaczającej architektury. To dynamiczne i kontemplacyjne doświadczenie audiowizualne. Partnerem projekcji jest Włoski Instytut Kultury w Warszawie.

Pełen program festiwalowych atrakcji, łącznie z informacjami organizacyjnymi dotyczącymi m.in. dodatkowych kursów komunikacji miejskiej, zamknięcia niektórych ulic oraz parkingów buforowych znaleźć można na stronie festiwalu: www.bellaskyway.pl/program.

***

Organizatorami Bella Skyway Festival są Miasto Toruń i Toruńska Agenda Kulturalna.
Sponsorem tytularnym wydarzenia jest TZMO S.A. i Marka Bella.
Partnerem głównym festiwalu jest Województwo Kujawsko-Pomorskie.

Sponsorami festiwalu są Bank Millennium, PGE Toruń, B&G Technology, Water Control, Mionetto, Specjal oraz Legendia. Wydarzenie współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014–2020.

informacje o firmie

Toruńska Agenda Kulturalna
ul. Marii Konopnickiej 13/4 (III piętro), 87-100 Toruń
tel. +48 662 072 661 ⋅ http://www.tak.torun.pl/

informacje o firmie

Toruńska Agenda Kulturalna
ul. Marii Konopnickiej 13/4 (III piętro), 87-100 Toruń
tel. +48 662 072 661 ⋅ http://www.tak.torun.pl/