wydarzenia kultura/sztuka/rozrywka
Energia wody i ognia – wystartował Bella Skyway Festival
Ogromna instalacja z ponad 600 płonącymi elementami, zjawiskowy mapping z muzyką na żywo w wykonaniu Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej na Collegium Maximum, porywająca projekcja podwodnego życia na nadnaturalnych rozmiarów basenie, zjawiskowy mapping w rytmie muzyki wykonywanej przez topowych toruńskich DJów na Urzędzie Marszałkowskim czy animowana historia o najbardziej znanej toruńskiej postaci – Mikołaju Koperniku – rozpoczęła się dziesiąta edycja Bella Skyway Festival, która potrwa aż do 26 sierpnia 2018 r. Tak prezentuje się w obiektywie Adama Brzozy, fotografa National Geographic.
Toruń po raz kolejny rozbłysnął światłem, ale także i ogniem. Rozpoczęła się bowiem 10. Edycja Bella Skyway Festival. Świetlne instalacje ponownie zagościły na toruńskiej Starówce, gdzie wszyscy zainteresowani sztuką światła mogą podziwiać je codziennie w godzinach 20.30 do 24.00, aż niedzieli 26 sierpnia.
fot. Adam Brzoza (National Geographic)
Wielką atrakcją tegorocznej edycji festiwalu stała się ogromna instalacja zasilana nie prądem elektrycznym, lecz ogniem, czyli „Installation de feu” francuskiej Compagnie Carabosse. Widzowie, którzy odwiedzili okolice Zamku Krzyżackiego i Fosę Zamkową mogli przejść klimatyczną i atmosferyczną trasę oświetloną płonącymi konstrukcjami, oddać się kontemplacji czy posłuchać występów utalentowanych muzyków, którzy podkreślali niesamowity klimat miejsca.
Oprócz jej technicznych i plastycznych cech, „Installation de Feu” to spotkanie ludzi, odkrywanie miejsca na nowo – podkreślają autorzy instalacji.
Wszystkich, którzy nie zobaczyli jeszcze „Installation de feu” pierwszego dnia wciąż mogą zobaczyć instalację przez kolejne dni w okolicach Zamku Krzyżackiego i Fosy Zamkowej od godziny 20.30. Wejście do instalacji od strony Woli Zamkowej. Ponadto informujemy, że od godz. 23.00 następować będzie stopniowe wygaszanie instalacji.
fot. Adam Brzoza (National Geographic)
Równie ekscytujące emocje wzbudził mapping autorstwa Anny Pytlak i Łukasza Koseli, pt. „Twarze”. Na fasadzie Collegium Maximum wyświetlona została niezwykle plastyczna projekcja, wykonana techniką poklatkową, która mierzy się zagadnieniem wizerunku człowieka w kulturze. Muzykę do Twarzy skomponował toruński producent muzyczny, trzykrotny Mistrz Świata DJ-ów Steve Nash, a codziennie każdego wieczoru muzycy Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej akompaniują projekcji na żywo, na specjalnie utworzonej scenie. Mecenasami projekcji są TZMO SA, marka Bella oraz Bank Millennium.
fot. Adam Brzoza (National Geographic)
Widzowie, którzy odwiedzili pierwszego dnia festiwalu Przystań Toruń, zobaczyć mogli porywający mapping 3D pt. "Głębia energii" na tafli wody, autorstwa grupy Water Concept. Tym razem na Błoniach Nadwiślańskich stworzony został specjalny basen, który umożliwiał oglądanie ogromnych, trójwymiarowych przestrzennych animacji. Dodatkowy atut to przebłysk światła załamującego się na wprowadzonej w ruch wodzie. Oglądający mapping zostali zabrani w wyjątkową opowieść o podróży w głębiny morskie, w której pojawiały się nie tylko cuda podwodnego oceanu, ale także niebezpieczne stworzenia zamieszkujące podwodną krainę. Sponsorem projekcji jest PGE Toruń.
Przed Urzędem Marszałkowskim zaprezentowała się trójka toruńskich artystów DJ Pac1, DJ Funktion oraz DVJ Rocco, którzy w towarzystwie energetycznego mappingu 3D autorstwa Mad For Fun, pierwszego dnia festiwalu wprawiali zebraną publiczność w dobry nastrój. Do 26 sierpnia widzowie zobaczą audiowizualny spektakl utrzymany w klimatach szeroko pojętej muzyki elektronicznej, który ma na celu zaprezentowanie topowych toruńskich DJ-ów w niezwykłej, świetlnej oprawie. Partnerem projektu jest Województwo Kujawsko-Pomorskie.
Poza wyżej wymienionymi atrakcjami, na uczestników czekają również wydarzenia towarzyszące. Jednym z nich jest mapping na budynku Teatru im. Wilama Horzycy pod nazwą „Legenda Północy o mistrzu Koperniku z Torunia”. W trwającej kampanii „Legenda Północy” marka Specjal – sponsor wydarzenia – w formie komiksów prezentuje historie i podania z północnych regionów Polski, w tym Pomorza i Kujaw. W tym roku w widowiskowej projekcji Specjala zaprezentowana zostanie historia najsłynniejszej toruńskiej postaci, Mikołaja Kopernika. Projekcja nieprzeznaczona dla widzów małoletnich.
Dodatkowo wśród innych wydarzeń towarzyszących, w okolicach Ratusza Staromiejskiego zobaczyć można niezwykłą wystawę fotograficzną Joela Sartore, członka Towarzystwa National Geographic. Celem projektu jest stworzenie portretów wszystkich gatunków żyjących w hodowlach zachowawczych, inspirowanie działań przez edukację oraz ratowanie dzikich gatunków poprzez wspieranie programów ochrony przyrody. Partnerem wydarzenia jest National Geographic.
Pełen program festiwalowych atrakcji, łącznie z informacjami organizacyjnymi dotyczącymi m.in. dodatkowych kursów komunikacji miejskiej, zamknięcia niektórych ulic oraz parkingów buforowych znaleźć można na stronie festiwalu: www.bellaskyway.pl/program.
***
Organizatorami Bella Skyway Festival są Miasto Toruń i Toruńska Agenda Kulturalna.
Sponsorem tytularnym wydarzenia jest TZMO S.A. i Marka Bella.
Partnerem głównym festiwalu jest Województwo Kujawsko-Pomorskie.
Sponsorami festiwalu są Bank Millennium, PGE Toruń, B&G Technology, Water Control, Mionetto, Specjal oraz Legendia. Wydarzenie współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014–2020.
Zmotoryzowanych uczestników wydarzeń informujemy o możliwości skorzystania z parkingu strzeżonego partnera Toruńskiej Agendy Kulturalnej — Polskiego Związku Motorowego — pod mostem drogowym im. Józefa Piłsudskiego, przy ulicy Bulwar Filadelfijski 11/15
informacje o firmie
Toruńska Agenda Kulturalna
ul. Marii Konopnickiej 13/4 (III piętro), 87-100 Toruń
tel. +48 662 072 661 ⋅ http://www.tak.torun.pl/
informacje o firmie
Toruńska Agenda Kulturalna
ul. Marii Konopnickiej 13/4 (III piętro), 87-100 Toruń
tel. +48 662 072 661 ⋅ http://www.tak.torun.pl/