budownictwo/nieruchomości

W ogrodowym królestwie zabawek dla dzieci

04.04.2020 | Drewnochron

Twoje dziecko to wulkan energii, które większość czasu spędza na świeżym powietrzu, śmigając po ściankach wspinaczkowych, buszując po parkach linowych? Lubi też czasami pobujać się w ogrodowym hamaku, podejrzeć świat motyli i chrabąszczy, posadzić poziomki? Jeśli tak, to pomóż mu rozwinąć swoje zainteresowanie i zaprojektuj kilka drewnianych konstrukcji w ogrodzie, które dostarczą mu rozrywki i rozwiną wyobraźnię. Marka Drewnochron podpowiada, jak odpowiednio zabezpieczyć drewniane elementy tej małej architektury.

Plac zabaw w ogrodzie może spełniać różne funkcje. Z jednej strony elementy większe, takie jak ścianka wspinaczkowa, mostek z linami służą rozładowaniu energii i dostarczają sportowych emocji. Z drugiej strony mniejsze konstrukcje, piaskownice, hamaki sprzyjają raczej skupieniu i wyciszeniu. Jeśli Twój mały Tarzan, oprócz wielokrotnych zwisów lubi czasami z czułością pooglądać samodzielnie zasiane bratki, a w zawieje zimową leci dokarmiać małe gile, warto wykorzystać to zamiłowanie i wstawić do ogrodu również mniejsze przedmioty, jak drewnianą skrzynkę na kwiaty, owoce, czy karmnik. To, o czym warto pamiętać, to odpowiednie zabezpieczenie drewna, bo mimo tego, że jest solidne i trwałe, również ulega niszczącemu działaniu czynników atmosferycznych. Z pomocą przychodzą produkty marki Drewnochron do profesjonalnej impregnacji np. Impregnat Express Ogród.

Barwne graffiti na drewnianym płotku

W projektowaniu strefy dla dziecka w ogrodzie głównym priorytetem jest na pewno dopasowanie rozrywek i zabaw do wieku i zainteresowań dziecka oraz zapewnienie mu bezpieczeństwa. Sprawdźmy, więc na samym początku, czy sprzęty przeszły testy i spełniają normy bezpieczeństwa, czy strefa jest odpowiednio oddalona od ulicy i mamy na nią oko z każdej części domu, czy teren ma miękkie podłoże, jak trawa lub piasek, dzięki czemu zminimalizujemy ryzyko urazów przy upadkach.

Co mamy do dyspozycji w ogrodowym królestwie? Począwszy od tradycyjnej piaskownicy, huśtawki, karuzeli, bujaczków, po większe ścianki wspinaczkowe dla 9-, 10-latków, do coraz bardziej popularnych mini galerii zdjęć, plakatów wykonanych przez nasze pociechy i zawieszanych na drewnianych płotkach. Odpowiednio dobrane i zaaranżowane stworzą wymarzoną przestrzeń do zabawy, swobodnego biegania na świeżym powietrzu, przyglądania się przyrodzie.

Drewnochron_Impregnat Express Ogród.jpg

Zbuduj piaskownicę w 3 prostych krokach

Większość elementów tej małej architektury ogrodowej wykonana jest z drewna. Jedną z atrakcji, którą w prosty sposób możemy wybudować sami jest piaskownica.

KROK 1 – Przygotuj miejsce

Pierwszym etapem jest wyznaczenie miejsca w ogrodzie. W zależności od długości desek, które mamy dostępne, zaznaczamy wybrany kształt piaskownicy (może to być kwadrat, prostokąt lub trójkąt). Ustalone miejsce oczyszczamy i wykopujemy dół o głębokości około 10cm. Pamiętajmy, że dno piaskownicy powinno być płaskie – usuwamy więc wszelkie kamienie i korzenie.

KROK 2 – Zabezpiecz drewno

Drewniane deski, z których będziemy budować piaskownicę, najpierw szlifujemy, a następnie dokładnie oczyszczamy za pomocą pędzla i wilgotnej szmatki. Aby drewno służyło nam na dłużej, zabezpieczmy je dokładnie zestawem produktów: bezbarwną bazą przeciwgrzybiczną Impregnat Grunt R oraz kolorowym preparatem, stanowiącym zewnętrzną warstwę ochronną. Jeśli chcemy uzyskać kryjący kolor, sięgnijmy po Impregnat Express. Satynowe wykończenie zapewni Lakierobejca Extra. Naturalną barwę drewna podkreśli bezbarwny Lakier Jachtowy. Pamiętajmy, by oba produkty nakładać zgodnie z instrukcją producenta.

KROK 3 – Złóż wszystkie elementy

Zabezpieczone deski łączymy w kwadratową konstrukcję za pomocą wkrętów do drewna i wkrętarki. Rogi dodatkowo wzmacniamy listwami narożnymi oraz kątownikami w kształcie litery L. Drewniany stelaż montujemy w przygotowanej niecce. Na koniec wypełniamy środek piaskiem – i gotowe!

Listę zakupów do zbudowania drewnianej piaskownicy znajdziecie w załączniku tekstu. 

Drewnochron_Impregnat Express Ogród (3).jpg

Ekspresowa ochrona drewna w ogrodzie

Na co najczęściej narażona jest zewnętrzna architektura ogrodowa? Wśród winowajców niszczenia powierzchni drewnianych znajdują się m.in. silne promieniowanie UV, opady atmosferyczne, czy pleśnie. Możemy jednak chronić się przed nimi, zabezpieczając  drewno odpowiednimi produktami do impregnacji. Impregnat Express Ogród to specjalistyczny produkt do ochrony i dekoracji architektury oraz powierzchni wykonanych z drewna w ogrodzie. Idealnie sprawdza się do malowania ogrodzenia, płotów, altanek, pergoli, czy budynków gospodarczych.

Dzięki właściwościom hydrofobowym, tworzy powłokę na powierzchni drewna, która odpycha wodę. Powstała w ten sposób powłoka to wyjątkowo trwała i silna warstwa ochronna przed czynnikami atmosferycznymi, takimi jak deszcz, śnieg, wilgoć etc. Preparat jednocześnie reguluje wilgotność drewna, co dodatkowo zapobiega jego degradacji. Chroni również przed działaniem grzybów pleśniowych i glonów. 

Zaawansowana formuła w połączeniu z precyzyjnie dobraną konsystencją, wygodną i łatwą aplikacją za pomocą pędzla (produkt nie kapie podczas malowania, tworzy gładkie, równe powłoki bez zacieków i smug) sprawia, że Impregnat Express Ogród jest przyjazny użytkownikowi i staje się niezbędny wszędzie tam, gdzie chcemy samodzielnie zadbać o wygląd drewna. Dodatkowo, w ekspresowym tempie wysycha - 2 godziny.

Preparat nie tylko chroni drewno, ale zapewnia mu również walory estetyczne, tworząc satynowe wykończenie, podkreślające rysunek drewna na powierzchni.

kontakt dla mediów
PPG Deco Polska
Kontakt

serwis.klienta@ppg.com

tel: 801 11 33 11

informacje o firmie

załączniki

kontakt dla mediów
PPG Deco Polska
Kontakt

serwis.klienta@ppg.com

tel: 801 11 33 11

informacje o firmie