wydarzenia środowisko naturalne/ekologia

Dziś świętujemy Dzień Ryby!

28.07.2018 | WWF Polska

Ryby zapewniają żywność i utrzymanie dla 800 milionów ludzi na całym świecie. Problem w tym, iż zasoby dziko żyjących ryb kurczą się w zastraszającym tempie na skutek niezrównoważonych połowów. Aż 93% światowych zasobów ryb jest przełowionych lub poławianych na najwyższym możliwym poziomie. Sytuację pogarszają również zmiany klimatyczne, które negatywnie wpływają na ekosystemy morskie oraz zanieczyszczenia środowiska morskiego. Za 40 lat ryb może zabraknąć ryb na naszych stołach! 

Konsekwencje dla ludzi

Konsekwencje przełowienia zasobów mórz oraz degradacji środowiska morskiego odczuwają nie tylko mieszkańcy krajów europejskich, ale też w dużej mierze mieszkańcy krajów rozwijających się, z których pochodzi ponad połowa ryb i owoców morza konsumowanych przez Europejczyków.

,,Spoczywa na nas ogromna odpowiedzialność – europejscy konsumenci, producenci, politycy i decydenci mogą dokonać globalnej zmiany w stronę odpowiedzialnej konsumpcji ryb i owoców morza poprzez wspieranie zrównoważonych połowów” - mówi Anna Sosnowska, specjalista WWF ds. ochrony ekosystemów morskich.

 

Konsekwencje dla środowiska

Obecnie, blisko 33% światowych zasobów ryb jest przełowionych, a około 60% poławianych jest na najwyższym możliwym poziomie. Konsekwencją niezrównoważonych i nieodpowiedzialnych połowów jest coraz większa ilość zagrożonych wyginięciem ryb, takich jak tuńczyk błękitnopłetwy, czy węgorze europejski.

Sieci rybackie, które używane są do połowów, stanowią również zagrożenie dla ssaków, ptaków i gadów morskich. Niekontrolowany przyłów zwierząt nierozerwalnie związanych ze środowiskiem morski często kończy się w najgorszy możliwy sposób - śmiercią. Szczególnie narażone na tego typu działanie są żółwie morskie, delfiny, foki, morświny oraz mewy.


Działania WWF

WWF wspólnie z Environmental Justice Foundation prowadzi działania na rzecz odpowiedzialnej konsumpcji ryb i owoców morza dla dobra ludzi, oceanów i klimatu w ramach współfinansowanego przez Unię Europejską[1] projektu Fish Forward (Responsible seafood consumption for the benefit of people, oceans and climate). Projekt jest realizowany przez 17 partnerów w 17 krajach, w tym przez Fundację WWF Polska. Ma on na celu zmianę zachowań konsumentów i producentów w Europie, szerzenie wiedzy na temat konsumpcji i pozyskiwania ryb i owoców morza oraz skutków, jakie nasze decyzje przynoszą dla ludzi i środowiska morskiego, zarówno w krajach rozwijających się, jak i w samej Europie. Więcej informacji na temat projektu i realizowanych działań można znaleźć na stronie fishforward.eu.

 

Co ja mogę zrobić?

Twoje decyzje kształtują przyszłość. Wybory konsumentów przekładają się na pracę producentów i sprzedawców produktów z ryb i owoców morza.  Podejmując decyzje w czasie zakupów korzystaj z poradnika rybnego WWF ,,Jaka ryba na obiad?”, który można pobrać za darmo tutaj.

Wybierając rybę, sprawdź w poradniku, czy Twój wybór jest odpowiedzialny i nie wywiera negatywnego wpływu na populację danego gatunku. Kieruj się oznaczeniami, które są przypisane do wybranych gatunków ryb z uwzględnieniem narzędzi i obszarów połowowych.

Wszystkie oznaczenia, które widnieją w poradniku rybnym WWF są dostępne w załączniku.


Pamiętaj, aby Twoje wybory były odpowiedzialne. Tylko zrównoważone rybołówstwo jest szansą na poprawienie się sytuacji ryb i owoców morza oraz innych zwierząt związanych ze środowiskiem morskim. Przyszłe pokolenia również powinny mieć prawo do korzystania z zasobów, które oferują morza i oceany!

kontakt dla mediów
Agnieszka Veljković
Rzeczniczka Prasowa, Fundacja WWF Polska
Agnieszka Veljković

aveljkovic@wwf.pl

tel: +48 691 690 601

Fundacja WWF Polska
Prasa

prasa@wwf.pl

informacje o firmie

załączniki

kontakt dla mediów
Agnieszka Veljković
Rzeczniczka Prasowa, Fundacja WWF Polska
Agnieszka Veljković

aveljkovic@wwf.pl

tel: +48 691 690 601

Fundacja WWF Polska
Prasa

prasa@wwf.pl

informacje o firmie