budownictwo/nieruchomości towary konsumpcyjne

Pomosty jezdne. Jak dostosować ich konstrukcję do polskich wymagań BHP?

21.03.2018 | KRAUSE

Pomosty jezdne to popularne konstrukcje wykorzystywane podczas prac na wysokości w magazynach, halach produkcyjnych czy sklepach wielkopowierzchniowych. Są niezwykle proste w obsłudze, pozwalają na szybkie przemieszczanie, a wykonane w zgodzie z obowiązującymi przepisami – gwarantują bezpieczeństwo prowadzonych prac. O jakich przepisach mowa, wyjaśnia ekspert firmy KRAUSE, renomowanego producenta sprzętu do pracy na wysokości.

 

Przepisy, jakim podlegają profesjonalne prace na wysokości ulegają ciągłym zmianom, zarówno na poziomie krajowym, jak i europejskim. Niezależnie jednak od ustawodawcy, cel ich wprowadzenia jest ten sam – zwiększenie bezpieczeństwa użytkowników drabin, rusztowań, pomostów oraz konstrukcji specjalnych.

 

Przepisy, normy, rozporządzenia

Choć ilość norm, ustaw oraz przepisów, do jakich powinien stosować się pracodawca organizujący swoim podwładnym prace na wysokości nie jest duża, to często – z racji na bieżące aktualizacje - trudno jest za nimi nadążyć. Rosnące wymagania BHP dotyczące wykorzystywanych urządzeń, zmuszają pracodawców do ich dodatkowego doposażania lub niekiedy nawet całkowitej wymiany. A to, w obu przypadkach wymaga czasu. Najlepszym przykładem jest obowiązująca od tego roku nowa norma PN EN 131 dla drabin przystawnych, która wprowadziła obowiązek wyposażenia na stałe w stabilizator drabin o długości powyżej 3 metrów. Szczęśliwie, w obliczu proponowanych przez ustawodawcę zmian możemy liczyć na producentów, którzy z dużym wyprzedzeniem komunikują swoim klientom zamiar ich wprowadzenia i podpowiadają, w jakie urządzenia inwestować, by pracować nie tylko bezpiecznie, ale i w zgodzie z obowiązującymi przepisami. Jak zatem ma się sprawa z pomostami jezdnymi?

Tutaj sytuacja jest prosta. Pomosty jezdne, to zgodnie z przepisami, powierzchnie wzniesione na wysokość powyżej 1 metra nad poziom podłoża, które służą wykonywaniu pracy zawodowej. Dlatego podlegają Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństw i higieny pracy. A te, w Obwieszczeniu z dnia 28 sierpnia 2003 r. § 106. 1. jasno wskazują, że „na powierzchniach wzniesionych na wysokość powyżej 1,0 m nad poziomem podłogi lub ziemi, na których w związku z wykonywaną pracą mogą przebywać pracownicy, lub służących jako przejścia, powinny być zainstalowane balustrady składające się z poręczy ochronnych umieszczonych na wysokości co najmniej 1,1 m i krawężników o wysokości co najmniej 0,15 m – wyjaśnia Marek Banach z KRAUSE.

A jak dostępność takich zabezpieczeń wygląda w praktyce?

 

Większe wymagania w trosce o bezpieczeństwo

Na rynku dostępnych jest wiele modeli aluminiowych pomostów jezdnych, które ułatwiają pracę w magazynach, warsztatach czy zakładach przemysłowych, czyniąc ją bezpieczniejszą i bardziej efektywną. Zarówno ich użytkownicy, jak i inspektorzy BHP zwracają jednak uwagę, że nie wszystkie oferowane konstrukcje odpowiadają surowym normom bezpieczeństwa. – To prawda – sami również spotkaliśmy się z takimi zarzutami w przeszłości, co zmotywowało nas do poddania weryfikacji naszych pomostów jednych pod kątem bezpieczeństwa właśnie. W skutek tych działań, konstruktorzy KRAUSE opracowali nowe systemy zabezpieczeń, które w pełni odpowiadają polskim wymaganiom BHP – zapewnia Marek Banach. I tak, do dyspozycji oddano dwa modele: z jednostronnym oraz dwustronnym wejściem, oba wykonane wg normy PN EN 131-7. Charakteryzują się one powiększoną do 15 cm listwą przypodłogową oraz wydłużonymi do 1,1 m barierkami ochronnymi ze zintegrowanymi listwami na poziomie kolan. Dzięki niezwykle lekkiej wadze konstrukcji oraz wyposażeniu jej w 4 samoblokujące się rolki skrętne (Ø 125 mm, z czego dwie zaopatrzone w hamulec), z łatwością zmienimy jej pozycję i przesuniemy w dowolne miejsce, nawet wąskie przejście pomiędzy regałami (szerokość od 77 cm w wersji 2x3 stopnie, do 98 cm w przypadku modelu 2x8 stopni). Oba modele oddają do dyspozycji użytkownika wygodny podest z ryflowanego aluminium o wymiarach 600x700 mm, a zespolone połączenie poręczy z barierką platformy, dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo.

 

Zakup profesjonalnego sprzętu do pracy na wysokości warto poprzedzić dogłębną analizą aktualnych przepisów prawnych, które tak często się zmieniają. Będziemy mieć wtedy pewność, że prace wykonywane są w zgodzie z wymaganiami BHP, a wybrane urządzenie oferuje użytkownikom maksymalne bezpieczeństwo.

informacje o firmie
informacje o firmie