budownictwo/nieruchomości

Trendy w rozwiązaniach budowlanych na 2018 rok. Instalacje i systemy zarządzania nieruchomością

23.01.2018 | Powermat

Branża budowlana wiele obiecuje sobie po roku 2018 – według prognoz właśnie teraz nastąpi boom inwestycyjny.[i] To niemałe wyzwanie dla wykonawców, ponieważ budynki to dziś żyjące organizmy, naszpikowane zaawansowanymi instalacjami i systemami bezpieczeństwa. Natalia Hatalska w swoim raporcie mówi o przyszłości biurowców, ale wnioski z niego płynące można już dziś przełożyć na całą branżę budowlaną. Na jakie trendy powinni dziś stawiać architekci i inżynierowie?

Czym jest innowacyjność w budownictwie? To nie tylko nowoczesna architektura, ale przede wszystkim to, co wpływa na maksymalną użyteczność danej konstrukcji, niskie koszty eksploatacji i dbałość o środowisko. Jakie kierunki wyznaczają współczesne potrzeby użytkowników nieruchomości, nie tylko tych biurowych? Najnowszym trendom przyglądamy się wraz z Pawłem Murawskim, ekspertem budownictwa z firmy GEO-KAT.

Bezpieczeństwo

Nowoczesny budynek to przede wszystkim bezpieczny budynek. Niestety zeszłoroczne doświadczenia z Londynu pokazały jak istotna jest to kwestia i jak bardzo nie wolno jej zaniedbywać. – Pożar wieżowca mieszkalnego w Londynie pokazał nam wszystkim wagę sprawnie działającej instalacji przeciwpożarowej. Zarówno w nowych, jak i starych budynkach to szalenie istotna kwestia – komentuje Paweł Murawski. Rozwój technologii wkradł się także do tego obszaru budownictwa. Jakich rozwiązań możemy się tu spodziewać? – Obecnie, tak jak w pozostałych technologiach sterowanych, rozwiązania przeciwpożarowe idą w kierunku zdalnego zarządzania systemem. Przykładem tego jest system WES+. Takie rozwiązanie jest łatwo przyswajalne nie tylko w budowanych obecnie biurowcach, ale i starszych, co pozwala nam na podniesienie poziomu bezpieczeństwa także w wiekowych konstrukcjach. Tak nowoczesna technologia adaptuje się do różnorodnych przestrzeni i to jest trend, z którego będziemy korzystać w najbliższych latach – mówi Paweł Murawski, członek zarządu  GEO-KAT.

Integracja systemów

Zarządzanie funkcjonowaniem nieruchomości z poziomu komputera czy smartfona jeszcze do niedawna było rzadko spotykanym rozwiązaniem. Tymczasem dzisiejsze systemy i rozwój technologii pozwala na zaplanowanie i wdrożenie inteligentnych systemów w szerokiej gamie realizacji. – Nowoczesne systemy sterujące pozwalają dziś kompleksowo zarządzać budynkiem. To trend, który będzie się pogłębiał. Do niedawna poszczególne instalacje nie współpracowały ze sobą i mimo że wykonywały swoje zadania, to nie pozwalały na kompleksową obsługę całego budynku. Dziś, dzięki technologiom bezprzewodowym możemy integrować systemy już istniejące i sprawiać, że cały budynek funkcjonuje jak jeden organizm – zauważa Paweł Murawski. Inteligentna technologia zyskuje coraz większą popularność wśród użytkowników – im nowsza inwestycja, tym łatwiej o instalację, bo współczesne budownictwo nierozerwalnie łączy się z cyfryzacją przestrzeni. To jednak nie znaczy, że w starszych nieruchomościach nie da się wprowadzić takich zmian. – Najczęściej decydują się na to administratorzy budynków, którym zależy na utrzymaniu klientów z określonymi wymaganiami. W ten sposób adaptują swoją nieruchomość, tak by sprostała ich wymaganiom  – mówi Murawski.

Ekologia i ekonomia

Tworząc dzisiaj budynki przyszłości musimy brać pod uwagę to, w jaki sposób oddziaływają one na bezpośrednie otoczenie oraz to, aby ich użytkowanie było ekonomiczne. Dzisiejszy budynek musi przede wszystkim być energooszczędny. – Dziś inwestor nie tylko zwraca uwagę na koszt samego budynku, ale także na jego późniejsze utrzymanie. Dlatego już w fazie projektowania trzeba stworzyć taki obiekt, który np. odzyskuje część ciepła, a dzięki inteligentnemu sterowaniu instalacją klimatyzacyjno-wentylacyjną może znacznie obniżyć koszty codziennej eksploatacji. Takie systemy automatycznie sterujące wszystkimi instalacjami to podstawa nowoczesnej inwestycji. Oświetlenie, wentylacja, ogrzewanie czy inne składowe swoistego ekosystemu budynku prawidłowo zaprojektowane i eksploatowane pozwolą na znaczne oszczędności w zużyciu energii, a co za tym idzie, taki budynek staje się przyjazny środowisku – tłumaczy Murawski.

 Kompleksowe zarządzanie

W ostatnich latach obserwuje się zmianę podejścia do zarządzania budynkami. Coraz więcej właścicieli czy zarządców korzysta z kompleksowych usług zarządzania tzw. Facility Management. – Rozwój tego typu usług to naturalna konsekwencja optymalnego wykorzystania zasobów. Kompleksowe zarządzanie budynku przez zewnętrzną firmę będzie coraz bardziej popularne. Dyktuje to nic innego jak rachunek ekonomiczny. Dzięki oddaniu pod opiekę firmie zewnętrznej swoich nieruchomości zarządca budynku oszczędza czas, ale także i pieniądze. Korzystanie z kompleksowych, zewnętrznych rozwiązań w zależności od wieku budynku może przynieść oszczędności rzędu do 30% – wyjaśnia Murawski. – Facility Management to nie tylko element, który pozwala na sprawne zarządzanie nieruchomością – to także dbałość o detale i możliwość wprowadzania zmian wpływających na komfort pracowników danego budynku – dodaje Paweł Murawski.

Powrót do natury

– Nawet najbardziej zagorzałego miłośnika miejskiej dżungli nie interesują już dziś kilometry przestrzeni pełnej stali i betonu. Dziś to, co ultranowoczesne musi płynnie przenikać się z tym, co naturalne – mówi Paweł Murawski. Hatalska również bardzo mocno akcentuje to w raporcie „Living buildings. Przyszłość biurowców do 2050” – chodzi nie tylko o ekologiczne budownictwo, jak najbardziej przyjazne naturze, ale także o rośliny same w sobie. – Już od dłuższego czasu obserwujemy w branży trend powrotu do natury – bloki projektuje się wraz z przynależnymi do nich parkami, z kolei nowoczesne biura stawiają dziś na strefy relaksu, jakimi są np. ogrody umiejscowione na dachu – mówi Paweł Murawski. Kiedyś miejska przestrzeń stała w opozycji do przyrody – dziś te dwa bieguny przyciągają się nawzajem, zwłaszcza, że nie chodzi tylko o atrakcyjność otoczenia. – Badania psychologiczne pokazują, że wśród zieleni łatwiej o zminimalizowanie stresu czy lepsze samopoczucie.[ii] Ta zielona infrastruktura także jest i może być wspomagana technologią. Oświetlenie drzew i ścieżek spacerowych czy samego budynku wymaga odpowiednich instalacji i nowoczesnego sterowania – tłumaczy Murawski.

Rozwój automatyki, nowe systemy i usługi oszczędzające energię oraz bezpieczeństwo to podstawowe elementy z jakimi będziemy się spotykać w realizacji inwestycji w nadchodzących latach. 

 

[i] http://poradnikbudowlany.eu/2018-roku-branze-budowlana-czekaja-duze-zmiany/

[ii] http://badania.net/natura-w-miescie/

informacje o firmie

***

GEO-KAT działa w branży instalacyjnej od ponad 14 lat i w ramach swoich spółek zajmuje się: projektowaniem i realizacją instalacji elektrycznych, niskoprądowych, systemów automatyki budynkowej i BMS oraz instalacji sanitarnych, obsługą konserwacyjno-serwisową systemów będących w ofercie firmy, wprowadzaniem na rynek produktów i usług z zakresu nowych technologii, ochroną środowiska gruntowo-wodnego, rekultywacją, gospodarką odpadami, geologią i konsultingiem. Swoim klientom oferujemy wsparcie merytoryczne od rozpoczęcia projektowania, przez tworzenie, aż do opieki konserwacyjno-serwisowej po oddaniu realizacji do użytku. Do naszych ostatnich sukcesów należy udział w budowie m.in. stołecznego wieżowca Warsaw Spire.

 

informacje o firmie

***

GEO-KAT działa w branży instalacyjnej od ponad 14 lat i w ramach swoich spółek zajmuje się: projektowaniem i realizacją instalacji elektrycznych, niskoprądowych, systemów automatyki budynkowej i BMS oraz instalacji sanitarnych, obsługą konserwacyjno-serwisową systemów będących w ofercie firmy, wprowadzaniem na rynek produktów i usług z zakresu nowych technologii, ochroną środowiska gruntowo-wodnego, rekultywacją, gospodarką odpadami, geologią i konsultingiem. Swoim klientom oferujemy wsparcie merytoryczne od rozpoczęcia projektowania, przez tworzenie, aż do opieki konserwacyjno-serwisowej po oddaniu realizacji do użytku. Do naszych ostatnich sukcesów należy udział w budowie m.in. stołecznego wieżowca Warsaw Spire.