kultura/sztuka/rozrywka media/marketing/reklama

Rezydencje Artystyczne 2018 – nadzwyczajne zgłoszenia z całego świata

Ponad 30 zgłoszonych projektów i artyści z 20 krajów, w tym miejsc tak odległych jak Tajwan, Uganda, czy Etiopia – to imponujący bilans tegorocznego naboru do projektu Rezydencje Artystyczne 2018, realizowanego przez Toruńską Agendę Kulturalną, do którego zgłoszenia do 15 grudnia mogli składać artyści z zagranicy.

Rezydencje Artystyczne to program skierowany do profesjonalnych artystów spoza Polski, chcących zrealizować projekt artystyczno-kulturalny w Toruniu. Inicjatywa ma na celu stworzenie inspirujących warunków pracy, które umożliwią realizacje wyjątkowych dzieł sztuki, literatury, muzyki oraz tańca. Program ma również umożliwić artystom zdobywanie nowych doświadczeń i umiejętności.

Tegoroczny nabór dla artystów, chcących odwiedzić Toruń, okazał się niebywałym sukcesem. Wiele ze zgłoszeń napłynęło nie tylko z Europy, ale także z całego świata. Oprócz twórców z Ukrainy, Rosji, Hiszpanii czy Niemiec, chęć udziału w projekcie zgłosili także artyści z USA, Indii, Palestyny, a nawet Tajwanu, Tajlandii, Etiopii, Tanzanii czy Ugandy.

W ramach Rezydencji Artystycznych mieliśmy już gości z Norwegii czy Czech, jednak nie spodziewaliśmy się, że oferta Rezydencji Artystycznych zainteresuje także artystów z tak odległych zakątków świata jak Etiopia czy Tajwan. – mówi Przemysław Draheim, rzecznik prasowy Toruńskiej Agendy Kulturalnej.

Zgłoszone projekty zdumiewają nie tylko swoim pochodzeniem, ale także różnorodnością dziedzin. Wśród artystów nie brakuje malarzy, performerów, dokumentalistów, ilustratorów czy tancerzy, a nawet tłumaczy. Na liście zgłoszeń figurują nazwiska artystów czynnie pojawiający się na światowej renomy festiwalach artystycznych, choć nie brakuje też samouków. Jednak chyba najciekawsze są same propozycje projektów.

W wielu zgłoszeniach widać, że artystów interesuje polska kultura i przede wszystkim Toruń. Co ciekawe, niemało z tych projektów zakłada współpracę z lokalnym środowiskiem: performerami, pisarzami, instytucjami, jak i również z mieszkańcami miasta czy nawet grupami wykluczonymi  – dodaje Przemysław Draheim, rzecznik prasowy Toruńskiej Agendy Kulturalnej.

Wśród przysłanych propozycji pojawił się Toruń w formie rysunkowej mapy do kolorowania, symulacja telewizji, filmy dokumentalne, mural inspirowany kulturą dawną, książka z tłumaczeniami wierszy o Toruniu czy performance bazujący na starych fotografiach Torunia i... muzyce Chopina. Nie brakuje też trudnych tematów: przyszłości Europy, wolności mediów, wykluczeń społecznych czy kwestii różnorodności.

W wyniku pierwszego naboru w roku 2014 roku, beneficjentką programu została norweska artystka Hanne Haukom. Artystka jest ceramikiem i malarką, ponadto należy do Stowarzyszenia Norweskich Artystów oraz międzynarodowej organizacji WAG (World Art Games). Jej prace brały udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych w Norwegii, Danii, Turcji, Chorwacji i Wielkiej Brytanii.

W ramach Rezydencji Artystycznych wystawę Anthropologist Translated realizował w 2016 roku również czeski artysta Petr Dub. Jego prace obejmują szerokie spektrum problemów współczesnego świata: ideologii, kapitału, pamięci, globalności i lokalności. Prezentowane w Wozowni prace, odnosiły się do podróży, także na innej, bardziej metaforycznej płaszczyźnie. Nietypowe doświadczenie było możliwe dzięki wsparciu organizacyjnemu.

Spośród nadesłanych projektów zwycięzca lub zwycięska grupa wyłonieni zostaną za kilka tygodni przez Dyrektora Toruńskiej Agendy Kulturalnej. Głównymi kryteriami będzie poziom merytoryczny i artystyczny nadesłanych propozycji.

informacje o firmie

Toruńska Agenda Kulturalna
ul. Pod Krzywą Wieżą 1, 87-100 Toruń
tel. +48 56 621 03 33 ⋅ faks +48 56 651 02 37
http://www.tak.torun.pl/

informacje o firmie

Toruńska Agenda Kulturalna
ul. Pod Krzywą Wieżą 1, 87-100 Toruń
tel. +48 56 621 03 33 ⋅ faks +48 56 651 02 37
http://www.tak.torun.pl/