styl życia zainteresowania/hobby środowisko naturalne/ekologia sprawy społeczne rodzina nauka/edukacja/szkolenia
Czy lepsza edukacja ekologiczna rozwiąże problemy ze smogiem w Polsce?
Polska jest w czołówce państw, które mają kłopoty ze smogiem. Zanieczyszczenie powietrza w wielu miejscowościach często przekracza stany alarmowe. Aby skutecznie walczyć z tym problemem, trzeba stale podnosić świadomość społeczeństwa. Powinno się zacząć już od dzieci, ponieważ to one będą w przyszłości odpowiadały za to, czy będziemy mieć zdrowe środowisko.
Dzieciom brakuje wiedzy
Zgodnie z wynikami badania ankietowego przeprowadzonego w ramach kampanii społecznej „NIE dla smogu!” 95% uczniów zdaje sobie sprawę z tego, że smog jest skutkiem zanieczyszczenia powietrza. Niestety najmłodsi często nie wiedzą jednak, że powstawaniu smogu można zapobiegać np. przez wykorzystywanie alternatywnych źródeł energii czy niespalanie śmieci. Poza tym 15% uczniów nie ma pojęcia, jakie smog wywołuje choroby. Nie wszystkie dzieci uważają zresztą, że zanieczyszczenie powietrza jest dużym lub bardzo dużym problemem.
Potrzeba lepszej edukacji
„Należy dokładać starań, by edukacja ekologiczna miała miejsce w szkole, ale również w domu, by uczniowie byli świadomi tego, że sami mogą przeciwdziałać skutkom zanieczyszczenia powietrza. Edukacja ekologiczna jest bardzo istotna i powinna być prowadzona już od przedszkola […]. Warto wykorzystać chociażby lekcje przyrody, geografii, edukacji przyrodniczej czy godziny wychowawczej, aby przypomnieć uczniom o tym, czym jest smog i jak się przed nim chronić. Oprócz tego w ciągu całego roku powinniśmy pokazywać młodym ludziom, jakie my, dorośli, realnie podejmujemy działania, by smog w dalszej perspektywie wyeliminować” – mówi w wywiadzie dla agencji informacyjnej infoWire.pl Wioletta Szymańska, organizator kampanii „NIE dla smogu!”.
„NIE dla smogu!”
Do poszerzenia wiedzy ekologicznej wśród najmłodszych przyczynia się kampania społeczna „NIE dla smogu!”. Na jej stronie internetowej (www.NIEdlaSMOGU.librus.pl) znajdują się materiały edukacyjne, które nauczyciele oraz rodzice mogą wykorzystać na lekcjach lub podczas rozmów z dziećmi w domu. Materiały te pomogą uświadomić uczniom, jak ważna jest czystość powietrza i w jaki sposób o nią dbać. Do akcji cały czas można także dołączyć w charakterze partnera projektu.