wydarzenia kultura/sztuka/rozrywka

KrisztinaTóth - o świecie dla najmłodszych

Książki dla dzieci nie tylko bawią i uczą, ale coraz częściej pełnią funkcję terapeutyczną. „Mama miała operację” KrisztinyTóth (tłum. Anna Butrym) to historia dziewczynki, która obserwuje walkę z rakiem ukochanej osoby. Jej premiera odbędzie się podczas Conrad Festival. Patronat nad wydawnictwem objęła Fundacja Rak’n’Roll. Podczas wydarzenia będzie można zapoznać się także z kolejną publikacją autorki, pt. „Zasmarkana rodzina” (tłum. Anna Butrym). Książki ukazały się nakładem Finebooks z okazji Roku Kultury Węgierskiej w Polsce.

Większości z nas dzieciństwo kojarzy z ulubioną książką. Taką, którą co wieczór rodzice czytali nam przed zaśnięciem, towarzyszącą w ważnych chwilach lub podarowaną przez ukochaną osobę. Mimo upływu lat i błyskawicznego rozwoju technologii literatura  dla najmłodszych nie traci na popularności. Jednak nowe problemy i zjawiska społeczne sprawiają, że zmienia się nieco jej rola. Coraz częściej zadaniem książek jest nie tylko dostarczanie rozrywki, nauka czy wspomaganie rozwoju. Nierzadko pełnią też funkcję terapeutyczną, pozwalającą oswoić lęki i to, co niezrozumiałe.

Jak zrozumieć chorobę najbliższych?

Doskonałym przykładem są książki węgierskiej pisarki i tłumaczki literatury pięknej KrisztinyTóth. Autorka jest laureatką licznych laurów, a za zbiór „Linie kodu kreskowego. Piętnaście historii” została odznaczona prestiżową nagrodą im. SándoraMáraiego (polskie wydanie Książkowe Klimaty, tłum. Anna Butrym, 2016).

Podczas Conrad Festiwal czytelnicy będą mogli zapoznać się z jej twórczością dla najmłodszych. W niedzielę, 29 października o godz. 11:00 w Pawilonie Wyspiańskiego autorka będzie gościem warsztatów dla dzieci prowadzonych Małgorzata Majewska). Odbędzie się tam premiera książki „Mama miała operację” (wydawnictwo Finebooks, tłum. Anna Butrym). Jej bohaterką jest mała dziewczynka, która nagle dowiaduje się, że mama nie będzie mogła zajmować się nią tak jak dotychczas. Lekarz bowiem stwierdził u niej poważną chorobę. Córka próbuje zrozumieć, co właściwie się stało i czym jest ciągle pojawiający się w rozmowach dorosłych „rak”.

To niezwykła książka, która w przystępny sposób wyjaśnia najmłodszym czytelnikom, na czym polega choroba. Ucieka od infantylizmu czy banalnych porównań. Rzetelnie przybliża temat, nie unikając jego trudnych aspektów. Bohaterka jest świadkiem jak jej mama poddana chemioterapii wymiotuje, widzi jak wygląda jej amputowana pierś, obserwuje jak wypadają jej włosy, jak poszukuje peruki. Historię obrazują ilustracje ViktóriiHitki, które doskonale oddają sytuację: bohaterowie próbują nadal prowadzić normalne życie, uśmiechać się i bawić, a przede wszystkim oswoić niespodziewanego wroga.

„Mama miała operację” została objęta patronatem Fundacji Rak’n’Roll.

Jak dbać o swoje zdrowie?

Inną książką autorki prezentowaną podczas Conrad Festiwal jest „Zasmarkana bajka” (wydawnictwo Finebooks, tłum. Anna Butrym). Jest skierowana do czytelników w wieku od 3 do 8 lat. To zabawna opowieść o rodzinie Smarków, która nagle traci dom. Bohaterowie pozbawieni wygodnego dachu nad głową, poszukują kolejnego nosa, w którym będą mogli umościć się w komfortowych warunkach. Można powiedzieć, że to nietypowy, napisany z przymrużeniem oka poradnik medyczny w ilustrowanej formie, który doskonale pokazuje jak unikać zarazków.

Z pewnością warto zadbać, aby te dwie węgierskie pozycje znalazły się na półkach naszych najmłodszych czytelników. Pozwalają oswoić to, co nieznane, a przez to często przerażające lub trudne do zrozumienia. KrisztinaTóth wyjaśnia dzieciom świat językiem, który doskonale rozumieją.

Więcej informacji na stronie www.kulturawegierska.pl lub fanpage’u Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie https://www.facebook.com/hunginst/.

 

KrisztinaTóth (1967) – poetka, prozatorka, tłumaczka literatury pięknej, laureatka licznych nagród literackich i stypendiów twórczych, pasjonuje się tworzeniem witraży. Jako prozatorka zadebiutowała w 2006 roku tomem opowiadań „Vonalkód. Tizenöttörténet” („Linie kodu kreskowego. Piętnaście historii”), za które została odznaczona prestiżową nagrodą im. SándoraMáraiego. Jej twórczość przekładana jest na francuski, niemiecki, hiszpański, czeski, bułgarski, fiński, serbski, słowacki, słoweński i polski. Autorka znana w Polsce dzięki zbiorowi opowiadań „Pixel. Tekst ciała” (Studio EMKA 2014) uznanemu za jeden z najbardziej oryginalnych przykładów współczesnej prozy węgierskiej. W 2016 nakładem Wyd. Książkowe Klimaty ukaże się zbiór opowiadań „Linie kodu kreskowego”.

informacje o firmie

 

 

informacje o firmie