wydarzenia zainteresowania/hobby kultura/sztuka/rozrywka
Piąta edycja Festiwalu Sztuki Faktu w Toruniu
Portret Polaków — spojrzenie w lustro to motto 5. edycji Festiwalu Sztuki Faktu, który odbędzie się w dniach 5-7 października 2017 roku w Toruniu. Idea przewodnia festiwalu związana jest z nadchodzącą w przyszłym roku setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Dzięki reportażom, dokumentom czy filmom opartym na biografiach, uczestnicy festiwalu podejmują próbę opisania historii i współczesności poprzez ludzkie losy, postawy i konflikty.
Rezerwacja na pokazy i spotkania w ramach 5. edycji Festiwalu Sztuki Faktu trwa. Na uczestników czeka mnóstwo wrażeń, emocji i wzruszeń. Rezerwacji można dokonać pod adresem http://sztukafaktu.pl/rezerwacja-informacje, a następnie odebrać w budynku Krzywej Wieży.Zachęcamy również do rezerwacji grupowych. Istnieje także możliwość odbioru wejściówek pod tym samym adresem bez wcześniejszej rezerwacji. Cały program festiwalu dostępny jest na stronie http://sztukafaktu.pl/program. Poniżej opis wybranych wydarzeń.
Tradycyjnie, w ramach Festiwalu Sztuki Faktu zorganizowany został konkurs na reportaż telewizyjny i dokument z pogranicza reportażu. Konkurs ma na celu promocję gatunków misyjnych oraz kształtowanie nowej generacji reporterów i dokumentalistów. Produkcje biorące udział w tegorocznej edycji konkursu zrealizowane zostały przez najlepszych polskich reporterów, m. in. Autorzy Magazynu Ekspresu Reporterów (TVP), Uwagi (TVN) czy Obserwatora (TVP). Pokaz najlepszych reportaży przeglądu konkursowego odbędzie się 5 października (czwartek) o godzinie 9:30 w małej sali teatru „Baj Pomorski”.
„Po 1989 r. polscy dziennikarze włożyli wiele trudu, by opracować kodeksy etyczne, które stanowią do dzisiaj kanon wykonywania zawodu. W Karcie Etycznej Mediów (1995 r.), podpisanej przez wszystkie znaczące wówczas stacje telewizyjne i tytuły prasowe, pierwszą zasadą jest zasada prawdy. Od tego zaczyna się wiarygodność i niezależność reporterów. Takimi musimy pozostać w imię uczciwości wobec naszych widzów i samych siebie.” – mówi Jacek Snopkiewicz, dyrektor artystyczny festiwalu.
Innym ważnym punktem programu będzie Teatr na żywo – „Niemcy Kruczkowskiej”. Spektakl dokumentalny powstał na podstawie reportażu Aleksandry Wołoszczuk. Ewa Kruczkowska jest 50-letnią farmaceutką, która odchowała dzieci i dorabia, opiekując się starymi ludźmi w Niemczech. Nigdy nie miała czasu dla siebie. Teraz studiuje życie. Jej praca w Niemczech zamienia się we wnikliwą analizę stosunków polsko-niemieckich. Co można dziś ofiarować Niemcom, a co oni mogą dać? „Niemcy Kruczkowskiej” to nowe oryginalne spojrzenie na naszych sąsiadów i nas samych. Pokaz odbędzie się 5 października o godzinie 16:00 na małej Sali teatru „Baj Pomorski”.
Dodatkowo w ramach cyklu Fakt w Fabule, goście będą mieli okazję obejrzeć filmy oparte na biografiach. Jedną z propozycji jest „Sprawiedliwy”. Jest to jeden z najciekawszych filmów o relacjach polsko-żydowskich w czasie okupacji niemieckiej w Polsce. To oparta na faktach poruszająca opowieść o rodzinie gotowej zaryzykować wszystko, by nieść pomoc w czasach, gdy najprostszy odruch serca wymagał największego bohaterstwa. Przed projekcją odbędzie się spotkanie z reżyserem „Sprawiedliwego” — Michałem Szczerbicą. Pokaz będzie miał miejsce w CKK Jordanki, 5 października o godzinie 20:00.
6 października o g. 21:00 rozpocznie się Noc Reporterów, czyli niezwykłe dla reporterów i widzów nocne spotkanie, podczas którego odbędą się gorące dyskusje, dociekliwe pytania, zwierzenia i opowieść o pracy polskiego reportera. Na pytania odpowiadać będą słynni polscy reporterzy: Wojciech Bojanowski (TVN), Maciej Kuciel (Uwaga), Tomasz Patora (Uwaga), Ewa Żarska, Marek Sygacz (Polsat News), Paweł Kaźmierczak, Monika Meleń, Ernest Saj, Andrzej Tomczak i Joanna Frydrych (Magazyn Ekspresu Reporterów). Rozmowy przeprowadzi dziennikarka i publicystka Katarzyna Marcysiak.
Kolejnym ciekawym punktem programu jest MiniINPUT. INPUT to najważniejsza programowa konferencja telewizji publicznych o zasięgu globalnym. Prezentowane i dyskutowane są najciekawsze i najbardziej oryginalne programy telewizyjne z ostatnich sezonów ramówkowych, a producenci, dziennikarze, telewizyjni twórcy i managerowie dzielą się doświadczeniami, wymieniają informacjami oraz inspirują pomysłami. Poza organizacją konferencji, INPUT od lat gromadzi bibliotekę wszystkich prezentowanych programów i udostępnia je w ramach organizowanych lokalnie MiniINPUT — krajowych spotkań dla telewizyjnych twórców, producentów i dziennikarzy. MiniINPUT w ramach Festiwalu Sztuki Faktu odbędzie się w trzech częściach: 5 października o 17:30, 6 października o 20:30 (obie części na dużej Sali teatru „Baj Pomorski”) oraz 7 października o 11:00 na małej sali teatru „Baj Pomorski”. Wyświetlone zostaną takie dokumenty jak „Halo Syria — telefon z drogi ucieczki” (reżyseria: Bjarke Ahlstrand), „Zero” (reżyseria: Nikita Belorusov) czy „Klatka 394” (reżyseria: Rich Williamson).
Festiwal uwieńczy Gala Zamknięcia, która odbędzie się w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki 7 października o godzinie 16:00. Podczas gali nastąpi wręczenie nagród laureatom Przeglądu Konkursowego. Gwiazdą wieczoru będzie Marysia Sadowska, która wystąpi ze swoim zespołem oraz uczestnikami The Voice of Poland: Anią Karwan, Juliuszem Kamilem i Michałem Grobelnym.
***
informacje o firmie
Toruńska Agenda Kulturalna
ul. Pod Krzywą Wieżą 1, 87-100 Toruń
tel. +48 56 621 03 33 ⋅ faks +48 56 651 02 37
http://www.tak.torun.pl/
informacje o firmie
Toruńska Agenda Kulturalna
ul. Pod Krzywą Wieżą 1, 87-100 Toruń
tel. +48 56 621 03 33 ⋅ faks +48 56 651 02 37
http://www.tak.torun.pl/