styl życia zainteresowania/hobby sprawy społeczne rodzina
Jak nauczyć dziecko bezpiecznego korzystania ze schodów ruchomych? Poznaj 7 ważnych zasad
Schody ruchome stały się powszechnym elementem wyposażenia galerii handlowych czy dworców kolejowych. Choć nam dorosłym mocno już spowszedniały, dla naszych dzieci jazda nimi to wciąż fantastyczna atrakcja i świetna zabawa – zwłaszcza podczas przeciągających się zakupów czy po dłużącej się podróży pociągiem. Choć te urządzenia wyposażone są w wiele elementów zapewniających bezpieczeństwo, nie zastąpią one naszego skupienia i uwagi. Poznaj 7 zasad, dzięki którym ekscytująca przejażdżka ruchomymi schodami pozostanie bezpieczna.
Według statystyk aż 86 procent wszystkich wypadków na ruchomych schodach spowodowanych jest niewłaściwym zachowaniem osób korzystających z tych urządzeń. Szczególnie narażone na wypadki są dzieci i osoby starsze, które na ruchomych stopniach łatwo mogą stracić równowagę.
- Równie często za wypadkiem na ruchomych schodach stoją wszechobecny pośpiech i rozproszenie uwagi. Schody ruchome firmy Schindler wyposażone są w pakiet bezpieczeństwa składający się z ponad 30 elementów, ale nic nie zastąpi rozsądku. Wpatrzeni w ekran telefonu komórkowego czy w ferworze zakupów zapominamy o podstawowych zasadach korzystania z tego typu urządzeń, a przecież nasze dzieci uczą się od nas, naśladując nasze zachowanie. Warto więc przypomnieć sobie kilka podstawowych reguł dotyczących bezpieczeństwa na ruchomych schodach i uczulić na nie nasze pociechy. Okazją do wspólnej nauki może być najbliższa wizyta w galerii handlowej – przypomina Bogumił Borkowski, Escalator Product Manager w firmie Schindler Polska.
1. Zawsze zgodnie z kierunkiem jazdy
Nawet jeśli Twoje dziecko jest fanem Michaela Jacksona i wciąż trenuje moonwalk, schody ruchome to nie jest odpowiednie miejsce do ćwiczeń. Ze schodów ruchomych nie należy schodzić ani na nie wchodzić w kierunku przeciwnym do kierunku jazdy.
2. Nie stawiaj stóp w miejscu wyjeżdżania lub chowania się stopni
To trochę jak gra w klasy - zarówno podczas wchodzenia na schody ruchome, jak i podczas ich opuszczania, nie należy stawiać stopy w miejscu wyjeżdżania lub chowania się stopni – w całości powinna ona znajdować się na płycie wejściowej lub zejściowej. Złe ustawienie stopy może spowodować utratę równowagi i bolesny upadek.
3. Nie dotykaj bocznych szczotek
Nic tak nie uchroni nas przed wypadkiem na ruchomych schodach jak pewna i stabilna pozycja. Zawsze jedną ręką chwytaj się poręczy, a stopy trzymaj mocno na stopniu, z daleka od balustrady. Boczne szczotki zakrywają lukę między cokołami a stopniami, zapobiegając wciągnięciu drobnych elementów – z całą pewnością nie służą do czyszczenia butów!
4. Schody to nie plac zabaw
Dziecięca wyobraźnia jest nieograniczona – z łatwością zmieni schody ruchome w fascynujące miejsce do przeżycia kolejnej przygody. Jednak ani w pobliżu ruchomych schodów, a tym bardziej na nich, nie należy się bawić. Każde schody – a zwłaszcza te poruszające się – nie są odpowiednim miejscem do skakania, biegania czy podskoków – ta zabawa może zakończyć się uderzeniem o metalową krawędź grzebienia stopnia i poważnym urazem. Wdrapywanie się na poręcz, siadanie na stopniach czy wychylanie się za barierkę również nie należy do bezpiecznych sposobów podróżowania.
5. Uwaga na szczeliny
Choć szczelina, z której tajemniczo wysuwa się lub w której znika poręcz może fascynować i pobudzać dziecięcą ciekawość, powstrzymaj małe paluszki przed zbadaniem jej zawartości. Wprawdzie wiele makabrycznych opowieści o wypadkach na ruchomych schodach jest mocno przesadzonych, pamiętaj jednak, że choć kontakt bezpieczeństwa zadziała natychmiast, urządzenie ze względu na swoją bezwładność zatrzyma się dopiero po kilku sekundach.
6. Uporządkuj luźne elementy garderoby
Wiecznie rozwiązane sznurówki to zmora dzieciństwa – na schodach ruchomych szczególnie niebezpieczna. Choć szerokość szczelin jest ograniczana do minimum, ze względów konstrukcyjnych muszą one umożliwiać wyjeżdżanie i chowanie się stopni. Przed skorzystaniem z urządzenia uważnie skontroluj garderobę, swoją i dziecka – zwracając szczególną uwagę na niezawiązane sznurówki, pasek od torebki lub plecaka czy zwisający szalik lub apaszkę – wszystkie te luźne elementy, które mogą zostać wciągnięte do szczeliny.
- Trzymaj dziecko za rękę – to naczelna zasada bezpiecznego korzystania ze schodów ruchomych. Nieustannie uczulamy na to rodziców, ponieważ przez ten prosty gest zapewniamy naszemu dziecku kompleksowe bezpieczeństwo: kierujemy na nie swoja uwagę, kontrolujemy jego zachowanie, zapewniamy mu stabilizację i oparcie. Bo choć my, jako producenci ruchomych schodów, wciąż śrubujemy standardy bezpieczeństwa, wypadki mogą się przydarzyć. By ich uniknąć nasz pakiet bezpieczeństwa warto wesprzeć własnym: uwagą, rozsądkiem i pewną rodzicielską ręką – podsumowuje Bogumił Borkowski.